Anasayfa » Güncel » BASIN SORDU, BAŞKAN ARAS CEVAPLADI ….TİLKİCİK, TURGUTREİS, GIDA ÇARŞISI

BASIN SORDU, BAŞKAN ARAS CEVAPLADI ….TİLKİCİK, TURGUTREİS, GIDA ÇARŞISI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, ilçede görev yapan basın mensupları ile internet üzerinden bir toplantı gerçekleştirek gündeme dair önemli soruları cevapladı.

Başkan Ahmet Aras’ın basının  sorduğu sorulara verdiği yanıtlar, konu başlıkları ile sırası ile şöyle:

“ TİLKİCİK’TE KUMDAN NUMUNE ALIP TAHLİLE GÖNDERDİK”

Tilkicik Koyu’nda denize kepçe ile yapılan müdahale ve çuvallarla mermer tozu getirilip deniz üzerindeki platformlara yüklenmesi hakkında sorulan bir soru üzerine Aras:

“Tilkicik’te Adress Yalıkavak Sitesi’nin sahil tarafındaki parselinin önünde bir çalışma başlatmışlar. Bizim de bilgimiz yok. Daha doğrusu bunlar Liman Başkanlığı’na bir dilekçe vermişler. Liman Başkanlığı da gereken izinleri almaları gerektiğini söylemiş fakat bunlar kimseye bir şey söylemeden bir çalışma başlatmışlar. Biz zaten tespit ettiğimiz anda müdahalemizi yaptık. Çalışmayı durdurduk. Ben de sık sık takip ediyorum, Muğla Çevre Platformu ve diğer sivil toplum kuruluşları da takipte. Kaçak göçek bir iş yapılırsa tespit edip gerekeni yapacağız. Denize yapılan müdahaleler için Çevre ve Şehircilik izin veriyor. Bizim sadece denetim ve durdurma görevimiz var. Fakat biz kumun numunesini alıp tahlile gönderdik. Onların da deniz kıyısına dökülecek, uygun çeşitleri de var” dedi. Çalışmayı durdurduk. Ben de sık sık takip ediyorum, Muğla Çevre Platformu ve diğer sivil toplum kuruluşları da takipte.

TURGUTREİS ALİ HOCA BURNU’NDA YOLUN DEĞİŞMESİ İÇİN BAŞVURMUŞLAR

Turgutreis Ali Hoca Burnu’da devam eden büyük inşaat projesi ile ilgili sorulan soruyu da yanıtlayan Aras, “Orada yolun değişmesi ile ilgili daha önce bir plan değişikliği teklifi yapmışlar. Şu anda Turgutreis planlarında böyle bir şey söz konusu değil. Böyle bir şey olursa da ilk önünde duracak biziz. O yolun arka tarafa taşınması gibi bir duruma izin vermeyiz. 1/1000 lik imar planı yetkisi bizde. Belediye meclisinde gündeme alıp, karar alacağız.  Orada bizden önce alınan bir ruhsat var. Büyük bir şekilde hafriyat yapılıyor. O çevreyi biraz rahatsız ediyor. Ama o da yavaş yavaş sona doğru geliyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Aras, Bitez Mahallesi Ak-Tur arkasında devam eden ve kısa sürede çok sayıda binanın inşa edildiği Komşu Evler Sitesi hakkında da “Orası 3 yıllık, belki daha fazla bir ruhsata sahip bir yer. Komşu Evler Sitesi ismi. Ruhsatı alınmış ama başlanmamıştı. Yamaçlara yapılan evler ister istemez doğa katliamına sebep oluyor. Teraslanmak zorunda kalıyor” dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce Bodrum Limanı’nda yürütülen çalışmalarda 15 Haziran’a kadar önemli bir ilerleme kaydedeceğini dile getiren Aras, çalışmaların tamamen bitmesinin Temmuz ayını bulacağını kaydetti.

“BELEDİYE DÖNÜYORSA İMARDAN KESİLEN CEZALAR SAYESİNDEDİR”

İlçedeki kaçak yapılaşma ile ilgili de “Bizim bu kararlı duruşumuza rağmen, kontrollerimize, ceza kesmemize rağmen, yıkımlarımıza rağmen hala bu iş devam ediyor. Anlamak mümkün değil. Biz gereken cezaları kesiyoruz. Belediye şu an dönebiliyorsa bu imardan kestiğimiz para cezaları sayesindedir” dedi.

Gıda Çarşısı’nda kiralamaların ihale ile yapılacağını dile getiren Başkan Aras, “Orada elektrik ile ilgili bir çalışma var. O bittikten sonra ihaleye çıkacağız. Hiçbir şekilde kimseyi işaret etmiyoruz. Tamamen açık ihale olacak. Bodrum’da 5 yıl ikamet etmek veya Bodrum Ticaret Odası veya Esnaf Odası’na kayıtlı olmak şartı aranacak. Çok şeffaf bir ihale olacak” şeklinde konuştu.

“BELEDİYE KAFELERDE BODRUM ÜRÜNLERİ OLACAK”

Halikarnas Mozolesi’nin belli bir ölçekte küçültülmüş maketinin Bodrum’un merkezi bir yerine konulacağının da bilgisini veren Aras, Bodrum Belediyesi Gıda A.Ş. kafelerinde de Bodrum ürünleri ve yemeklerinin servis edileceğini ifade etti.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial