Anasayfa » Güncel » BELEDİYE MEYDANINDA KUTULARLA DUVAR YAPTILAR

BELEDİYE MEYDANINDA KUTULARLA DUVAR YAPTILAR

Muğla’nın Bodrum ilçesinde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Bodrum Kadın Dayanışma Derneği ve Bodrum Kent konseyi Kadın Meclisi üyeleri Belediye Meydanı’nda toplanarak kadına şiddete yönelik eylem düzenledi.

Kaynak: Anter haber

Yanlarında getirdikleri ve üzerlerinde sloganlar yazan karton kutularla duvar yapan kadınlar sık sık “erkek vuruyor devlet koruyor”, “inadına isyan inadına özgürlük” ve “yaşasın kadın dayanışması” sloganları attı. Kadınlar, kutulara yazdıkları “1397 belediye var buna karşılık 32 sığınak”,”erkekler 10 ayda 206 kadını öldürdü”,”kadın dayanışması yaşatır” yazılarıyla kadınlara yönelik şiddeti protesto etti.

“FAİLLER CEZASIZLIK İLE ÖDÜLLENDİRİLİYOR”

 

Toplanan kadınlar adına açıklama yapan Evrim İnan “Kadınlar kendi yaşadıkları şiddete karşı direnç göstermekle kalmıyor buna karşı hak arama mücadelesi de veriyor. Yasalarda kazanılmış ve suç kapsamında tanımlanmış şiddet uygulayıcısı erkek olduğunda münferit ya da aile içi mesele olarak değerlendirilmek suretiyle yasalar uygulanmaz hale getiriliyor. Yasaların cinsiyetçi değerleri baz alınarak yorumlanması üzerinden yapılan yargılamalar da erkek şiddetini durdurmaya yönelik bir yargılama ya denk düşmüyor. Böylece gerek toplumun, gerekse yargının el birliği ile işlenen suç, meşru kılınarak, failler cezasızlık ile ödüllendiriliyor, teşvik ediliyor” dedi.

 

 

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ UYGULANSIN”

 

İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını isteyen İnan “İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddete karşı taraf olmak demektir. Devlet, bu sorumluluğu ve yükümlülükleri devredemez. Kadına yönelik şiddeti bertaraf etmek, bu politik duruşu hayata geçirmekle gerçekleşecektir. Şiddet nereden gelirse gelsin suç kapsamındadır, dolayısıyla erkek şiddetine karşı mücadele kişisel tercihlerle açıklanamaz. Kadınlar, bu şiddeti verdikleri mücadelelerle savunulamaz bir politik alana taşıdılar ve sonlandırma mücadelesinde de kararlılıkla duracaklar” ifadelerini kullandı. Yaklaşık 40 dakika süren eylem sonunda kadınlar meydandan ayrıldı.

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial