Anasayfa » Politika » BODRUM KADIN DAYANIŞMA “YASTA DEĞİL, İSYANDAYIZ”

BODRUM KADIN DAYANIŞMA “YASTA DEĞİL, İSYANDAYIZ”

Basına ve Kamuoyuna,

Yasta değil, isyandayız!

    Muğla ili Menteşe ilçesinde #SelimAhmetKemaloğlu isimli bir erkek, sabaha karşı bir kadını öldürdü. Her gün bir kadının katledildiğine, başka türlü erkek şiddete maruz kaldığına dair haberler ile karşı karşıyayız.

Ancak, kadınların hayatını korumakla yükümlü olan ne devlet ne de devletin kurumlarından, artan bu erkek şiddetine karşı acil eylem plan ve strateji ve bunları uygulayacaklarına dair karşı yönde beyanlar, faaliyet ve haberlere rastlayamıyoruz.

    Haber başlıkları, kadının hayat tarzını, katilin mahkeme salonunda vereceği gerekçelere zemin yaratacak manşet ve cümleler ile doluyken, kadının neden kurtulamadığı, failin de neden engellenemediğine dair tek bir satır yok manşetlerde.

Devlet ve kurumlarının da bu yönde samimi ve bütüncül politikaları bilinçli bir şekilde uygulanmıyor.

Bu gerçeklik ile varılan sonuç: Erkek egemen sistem ve bu sistemin iktidarları, kadınları ölüme ve öldürülmeye terk ediyor.

Kadınların öldürülmesi ENGELLENEBİLİR!

Çünkü bu yasalar uygulandığı taktirde bir erkek, bir kadının kendi hayatına dair verdiği karara karşı şiddete başvuramayacağını, başvurduğunda ise cezasız kalmayacağını bilmiş olur.

    Ancak tersi ile karşı karşıya kalıyorsak, ortaya çıkan tek gerçeklik, kadın olümlerinin durdurulmadı ve engellenmediğidir.

O nedenle bu erkek şiddeti vakıasında da sorulması ve sorgulanması gereken kadının kararları ve hayat tarzı veya başkaca cinsiyetçi basmakalıp yaklaşımlar değil!

Sorulması ve sorgulanması gereken, bu suçun 

NASIL ENGELLENEBİLECEĞİ ve NEDEN ENGELLENMEDİĞİDİR!

Hepimizin bildiği; Kadınları uygulanmayan yasalar öldürüyor!

Kadınları öldüren erkekler mahkeme salonlarında ödüllendiriliyor! Böylece potansiyel failler de yüreklendiriliyor!

Biz kadınlardan da, seyirci olmamız, sineye çekmemiz ve kendimize dair kararlar vermememiz, ataerkil sisteme itaat etmemiz bekleniyor!

Hayatta kalma mücadelemizin yanı sıra, eşit hak ve özgürlüklere sahip olmak için ağır bedeller vererek yok sayılmaya ve yok edilmeye karşı direndik. Bundan sonra da direnmeye devam edeceğiz!

Yasta değil! İsyandayız!

    Zeynep’i öldüren failin en ağır şekilde yargılanması için mücadele etmenin yanı sıra, bu ölümleri engellemeyen devlet ve kurumlarının politikalarını ifşa etmeye de devam edeceğiz! 26.05.2020

Bodrum Kadın Dayanışma Derneği

#KorkmuyoruzÇünküKadınlarVar

#ZeynepŞenpınarİçinAdalet

#ErkekAdaletDeğilGerçekAdalet

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial