Anasayfa » Çevre » BODRUM KALESİ’NDEKİ ŞAPEL, CAMİİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR

BODRUM KALESİ’NDEKİ ŞAPEL, CAMİİ OLARAK İBADETE AÇILIYOR

Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram, Bodrum Kale Camisi’nin 2017 yılında ibadete açılacağını bildirdi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Antalya Rölöve ve Anıtlar Müdürü Cemil Karabayram; Bodrum Kalesi’nde yer alan şapelin, geçmişini ve bugününü geğerlendirerek, şunları söyledi.

Bodrum Kale Camisi 1523 yılında Kanuni Sultan Süleyman‘ın fethetmesiyle şapelden camiye dönüştürüldü ve ibadete açıldı. Camiye Kanuni Sultan Süleyman tarafından minare yapılarak, bu süreçten sonra kesintisiz ibadet yapıldı. 1915 yılında Fransızlar tarafından bombardımana tutularak  minaresi yıkıldı.. 1915 yılından sonra yıllarca cami harabe halinde kalmış. 1960’lı yıllardan camiye minare yapılmaması ve müze olması yönünde görüşler ortaya çıkıyor. 1962-1964 yılları arasında eser deposu, 1964-1979 yıllarında Miken Eserleri Salonu, 1979-1995 yılları arasında da Tunç Çağı Sergi Salonu olarak hizmet vermiştir. Cami 1990’lı yıllarda tamamen ibadete kapatılıyor. İsmi gibi kahraman olan TBMM Başkanımız ve o dönemin Kültür Bakanı İsmail Kahraman 1996 yılında camiye minareyi yaptırıyor.
Kanuni Sultan Süleyman Han’ın camiye çevirerek ibadete açtığı şapel, fetih edilmeden önce St. Jean Şövalyeleri Tarikatı’na hizmet veriyor. Buranın şapel olarak kalması Katolik dünyası için çok önemli. Bu nedenle cami ibadete açılacağı 1990’lı yıllarda müze işlevi verdirilerek ibadetten yoksun kılınıyor ve kapattırılıyor.”

Caminin yeniden ibadete açılması için son dönemde önemli çalışmalar yapıldığına dikkati çeken Karabayram, “Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın talimatlarıyla caminin ibadete açılması yönünde gerekli kararlar alındı. Caminin ibadete açılacak bir şekilde hazırlanan projesi koruma kurulundan onaylandı. 2017 yılında isteyen dini inancını yerine getirmek isteyen de ziyaret amaçlı camiye girebilecek.” diye konuştu.

400 yıl boyunca Bodrum‘daki tek cami

Bodrum Valide Cami Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Mehmet Emin Orman da caminin açılmasıyla ilgili dernek olarak bir takım çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Kanuni Sultan Süleyman‘ın Bodrum‘u aldığı zaman bu kiliseyi camiye dönüştürdüğünü anlatan Orman, “Ondan sonra da 400 sene civarında Bodrum‘da tek cami olarak hizmet vermiş. Bu caminin tekrar ibadete açılmasını istiyoruz.” dedi.

Orman, bu yolda önlerine çeşitli engeller çıktığını ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın müdahalesiyle caminin açılma noktasına geldiğini ve bundan büyük sevinç duyduklarını ifade etti.

Orman, şöyle konuştu:

“Bu cami kısa sürede ibadete açılır ve hep birlikte cuma namazını eda ederiz inşallah. Dernek üyelerimiz karar almak suretiyle de buna destek oldular. Buranın ibadete açılması için bakanlıklara, valilik ve kaymakamlığa gittik, büyük çaba sarfettik ama ne hikmetse bir çalışma olmadı. Sebepleri bilmiyorum ancak bugün bu noktaya geldiğimiz için çok sevinçliyim. Kutlu ecdadımız bize bunları emanet olarak bırakmış. Bu emanetleri inşallah devletimizin ileri gelen büyüklerimizin himmetleriyle gayretleriyle tekrar eski haline döner.”

Orman, dar gelirli vatandaşların ücret ödeyerek Bodrum Kalesine giremediğini, bu nedenle kalenin girişinin ücretsiz olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial