Anasayfa » Çevre » BODRUM KENT KONSEYİ’NİN ÖNERGELERİNE, MECLİS’TEN OLUMLU YANIT GELDİ
?????????????????????????????????????????????????????????

BODRUM KENT KONSEYİ’NİN ÖNERGELERİNE, MECLİS’TEN OLUMLU YANIT GELDİ

Bodrum Belediye Meclisi, Bodrum Kent Konseyi tarafından iki kez verilen önergeyi ilgili komisyonlara sevk ederek, eylül ayı meclis toplantısında karara bağladı: Rüzgar Enerji Santralleri’ne hayır denilirken, arkeolojik kazı faaliyetlerine 500 bin liralık bütçe tahsis edildi. Kararlar, meclis toplantısını izleyen Bodrumlular tarafından ayakta alkışlandı. 

Bodrum Belediye Meclisi’nin Eylül ayı olağan toplantısına Bodrumluların ve çevrecilerin ilgisi büyük oldu. Toplantının birinci gündem maddesi, bir önceki meclis toplantısında, Bodrum Kent Konseyi tarafından verilen ve İmar Komisyonu’na havale edilen “Yarımada’nın çeşitli yerlerinde kurulmak istenen Rüzgar Elektrik Santralleri (RES)” ile ilgili önerge idi.  İkinci Madde de yine, Bodrum Kent Konseyi tarafından verilen “arkeolojik kazı faaliyetlerine bütçe ayrılması” ile ilgili önergenin görüşülmesi idi.

‘BODRUM’UN KENTSEL KİMLİĞİ VAR’

Birinci Maddeye ilişkin İmar Komisyonu Raporunun okunmasının ardından, Bodrum’un doğasına, kültürüne, mimari yapısına ve çevreye vereceği zararlar anlatılarak RES’lerle ilgili karar oylamaya sunuldu. Bodrum Belediye Meclisi’nin Başkanı Kocadon ile 22 CHP’li, 9 MHP’li ve tek bağımsız üyesinin tamamı RES’lerin Bodrum Yarımadası’na kurulmaması için oybirliğiyle karar verdi. Karar salondaki çevreciler tarafından alkışlarla karşılandı.

Kararın ardından DHA muhabirine açıklama yapan Bodrum Belediye Başkan Mehmet Kocadon, “Bu karardan RES’lere karşı olduğumuz anlaşılmamalı. Asla RES’lere, temiz enerjiye karşı değiliz. Bodrum’u Bodrum yapan kentsel kimliği var. Bodrum bugün dünyada marka haline geldiyse bunu kentsel kimliğini koruması nedeniyle elde etti. Sadece Bodrum’un kentsel ve tarihi kimliğine dokusuna uymayan devasa direklerin hem kentin mimari yapısına hem doğasına hemde turistik kentin turizm kimliğine görüntü yaratacağı gerekçesiyle ve onlarca sivil toplum örgütü ve vatandaşlarımızın aylar süren görüşleri doğrultusunda RES’lerin Bodrum Yarımadası’na yapılmaması konusunda meclis kararı aldık. Çünkü Bodrum’un kentsel kimliğini korumak zorundayız, Bodrum’un kimliğine ters düşen hatta bazı yerlerde 30 santimetre fazlalık nedeniyle yıkım yaparken bu kentin kimliğini korumaya çalışırken Yarımada’yı yüz metreye yakın yüksekliğinde dev tribünlerle doldurmak feci şekilde dönülmez zararlara neden olacaktır. Bu kararı başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere, Turizm, Kültür Bakanlıkları, Anıtlar Koruma Genel Müdürlüğü’ne göndererek Yarımada’nın ve geleceğinin korunması açısından meclisin kararının dikkate alınmasını ve Bodrum’un RES’lerle doldurulmasının önlenmesini isteyeceğiz, kurulmaması için elimizden geldiği kadar mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

ŞİRKETLER İNADINDAN VAZ GEÇSİN BU KARAR ONLARA YETER

Bodrum Kent Konseyi RES Çalışma Grubu üyesi  Mehmet Çilsal da, 550 kilometrekare olan Bodrum Yarımadası’nın yüzde 20’sinin lisans alan RESlerin işgali altında olduğuna dikkati çekip, “Bölge İdare Mahkemesi’ne yaptığımız başvurularla bir kısmının inşaatını durdurmayı engelledik. Şu ana kadar yedi şirket lisans alarak RES kurma hazırlığı içinde. Bunların en küçüğü 14 bin dönüm arazi tahsisli. Yani Yarımada’yı RES mezarlığına çevirecekler. Bugün meclisin almış olduğu karar aslında Bodrum halkının sesidir. Bu nedenle RES kuracak şirketlere önerimiz, halkı karşılarına almak istemiyorlarsa bir an önce vazgeçmeleridir. Meclis bu kararı aldıysa vatandaşın sağduyusunu dinleyerek aldı. Görünüyor ki Bodrum’da tek bir kişi bile RES istemiyor. Şirketlerde bu yönde inatlarını sürdürmemeleri gerekir. Lisans alan şirketlerle hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

ARKEOLOJİK KAZI FAALİYETLERİNE 500 BİN TL’LİK BÜTÇE TAHSİSİ

Gündemin ikinci maddesi, Bodrum Kent Konseyi tarafından verilen arkeolojik kazı faaliyetlerine belediye bütçesinden tahsis yapılmasına ilişkin önerge de yine kabul edilerek, 500 bin TL bütçe ayrılmasına karar verildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial