Anasayfa » Kültür - Sanat » BODRUM’ UN TARİHİ YENİDEN CANLANACAK

BODRUM’ UN TARİHİ YENİDEN CANLANACAK

Bodrum’da  1993 yılında kurulan Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı tarafından hazırlanan bir dizi proje ile Bodrum’un 5 bin yıllık geçmişine ışık tutacak tarihi projeler gün ışığına çıkarılacak.

Dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mozolos’un mezarı yeniden inşa edilecek, mozoleye giden yol açılacak. Bodrum’un tarihini yeniden canlandıracaklarını belirten vakıf başkanı Özay Kartal “Yıllarca konuşulmuş ancak bir adım atılmamış, Yeni yönetim kurulu ile ayağı yere basan gerçekçi projeleri birer birer hayata geçireceğiz ancak öncelikle yediden yetmişe herkesi Bodrum’u8 tarihini öğrenmesi için çalışacağız . Bodrum’da doğan büyüyen ancak dünyanın yedi harikasından birinin bu ilçede olduğunu bilmeyen çok insan var, projenin ilk ayağında Mozoles Anıtı ile ilgili maketi ücretsiz olarak 12 bin tane dağıtacağız” dedi.

Bodrum’da 1993 yılında kurulan ve kurucu üyeleri arasında Yiğit Gülöksüz, Fikri Sağlar ve Lale Aytaman gibi önemli devlet insanlarının bulunduğu Akdeniz Ülkeleri Akademisi Vakfı yeni yönetim kurulu seçimini yaptı. Bodrum belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un danışmanı Özay Kartal’ ın  başkanlığını yaptığı yönetimde profesyonel tur rehberi Semih Adıyaman, Su altı arkeoloğu Doçent Dr. Harun Özdaş, Mimar Dilek Ertem, iş adamı İbrahim Atalay,Profesyonel fotoğraf sanatçısı Oğuz Hamza, Bodrum Belediyesi Halkla İlişkiler Yöneticisi Filiz Uygun yer aldı.

Yaklaşık on yıldır maddi olanaksızlıklar nedeniyle atıl vaziyette kalan vakfın yeniden canlandırıldığını belirten vakıf başkanı Kartal DHA muhabirine yaptığı açıklamada Bodrum’un 5 bin yıllık tarihi geçmişine ışık tutacaklarını belirterek bir dizi proje hazırladıklarını açıkladı.

KARTAL “BODRUM’DA DOĞAN BÜYÜYEN DÜNYANIN YEDİ HARİKASINDAN BİRİNİN BURADA OLDUĞUNU BİLMEYEN İNSANLARIMIZ VAR”

mozele

Kartal başta sanayi sitesinin altındaki 3500 yıllık Hipodrom olmak üzere Bodrum’u çevreleyen sekiz km uzunluğundaki antik sur duvarlarının ortaya çıkarılması, Yahudi Mezarlığı ile Kilise’nin Restorasyonu, Uluslar arası Herodot Kültür ve Sanat Festivali, Myndos Kapısı’nın aydınlatılması, Heradot Tarih Enstitüsü’nün kurulması,ve yarımadanın bir çok yerine dağılmış olan antik eserlerin depodakilerle birlikte Miken Uygarlığı  Açık Hava Müzesi’nde toplanması projelerinin hayata geçirileceğini söyledi.

Kartal “Heradot’un Bodrum’da doğduğunu, dünyanın yedi harikasından biri olan Kral Mozolos’un mezarının burada olduğunu Bodrum’da doğan veya yaşayan binlerce insan bilmiyor, bu onların değil bizim ayıbımız. Bu nedenle öncelikle bi dünya harikası Kral Mozolos’un Mezarı’nın birebir  restitüsyonuna yaptırarak Bodrum limanından anıt mezara giden yolu açacağız. Bodrum’a gelen yüzbinlerce turist burayı görmeden ülkelerine geri dönüp gidiyor. Çok acı ama dünyanın yedi harikasından biir olan yeri kapısı bile yok. Duvarı yıkmışlar demir korkuluk koyup kapı yapmışlar. İşte tüm bu tarihi ayıpları ortadan kaldırarak Bodrum’u beş binlik yıllık tarihini yeniden canlandıracağız” dedi.

KRAL MOZOLOS’UN ANIT MAKETİ DAĞITILACAK.

Kartal “Vakıf olarak Bodrum’un geçmişteki tarihini  kültürünü yediden yetmişe herkese anlatmak topluma önce kentin tarihini öğretmek için bilim adamları tarihçiler ve arkeologlar öncülüğünde bir dizi açık oturum panel, okullarda eğitim çalışmaları düzenleyeceklerini belirterek “İlk olarak kasım ayında Kral Mozolos Anıtı ve bilgileri içeren kes yapıştır bilgi formunu 12 bin adet olarak Bodrum’da dağıtacağız. Kral Mozolos’un Anıt Mezarı bu sayede ücretsiz olarak her evin köşesinde yerini alacak” dedi.

KOCADON “TARİH VE KÜLTÜRÜN SİYASETİ OLMAZ”

Bodrum Belediye Başkanı CHP Mehmet Kocadon “Bende bu vakfın üyesiyim. Bodrum’un beş bin yıllık tarihi ve kültürel geçmişi var. Adeta tarih ve kültür zenginliğinin üzerinde  yaşıyoruz ancak bu değerlerimizi , Herotodu, Kral Mozolosu, Karya Uygarlığını,. Halikarnas Balıkçısı’ nı yeterince anlatamadık. Milyarlarca dolar değerindeki mültür hazinelerinin büyük bölümü hala toprak altında. Bu nedenle vakfı yeniden hayata geçirerek Türkiye’nin hatta dünyanın kültür mirasını gün ışığına çıkarma ve toplumla paylaşmak istedik. Bu konuda kaymakamlıktan, valiliğimize Kültür müdürlüğümüzden bakanlığımıza kadar yaptığımız tüm görüşmelerden olumlu yanıtlar aldık. Herkes bunun partiler üstü bir kazanım olduğunun farkında bugüne kadar doğru ve zamanında phazırlanmayan projeler nedeniyle bu hazineler turizme kazandırılamadı. Ancak vakıf ve yönetim kurulumuz bunu başarabilecek bir potansiyele sahip, belediye olarak her türlü maddi manevi desteği vereceğiz” dedi.

Yaşar ANTER / BODRUM (DHA)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial