Anasayfa » Çevre » BODRUM’DA 8 MAVİ BAYRAK İPTAL EDİLDİ

BODRUM’DA 8 MAVİ BAYRAK İPTAL EDİLDİ

Avrupa Birliği kuruluşu olan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından kriterleri belirlenen ve plajlarla, marinalara verilen mavi bayrakta üst üste gelen iptaller geldi.
Ege’de, TÜRÇEV tarafından hem çevre hem de deniz suyu temizliği dikkate alınarak verilen 19 mavi bayrak iptal edildi. İptal sebebinin başta kirlilik olmak üzere bazı kriterlerin yerine getirilmediğinden kaynaklandığı ileri sürüldü. Mavi bayrağın en çok iptal edildiği il Muğla oldu.
Ege’de iptal edilen 19 mavi bayraktan 12’si Bodrum ve Marmaris’te…

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV), Ege’de 19 plaj ve marinanın mavi bayrağını iptal etti. İptal sebebinin suyun kirliliği ve diğer eksiklerden kaynaklandığı öğrenildi. Mavi bayraklı plaj ve marinalarda inceleme yapan ve numune su alan yetkililerin değerlendirmesinin ardından Bodrum’da 8, Marmaris’te 4, Didim’de 3, İzmir’de 2 ve Balıkesir’de 2 mavi bayrak iptal edildi. TÜRÇEV, Antalya’da da 28 plajın mavi bayrağını iptal etti.

“UYARDIK”

Marmaris ve çevresinde 2012’den bu yana Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) ile birlikte bilimsel araştırmalar yapan Marmaris Çevrecileri Derneği’nin (MÇD) Başkanı Ahmet Kutengin ise “Biz çevre olumsuzluklarını bilimsel raporlarla ortaya koydukça ve tehlikeyi göz önüne serdikçe birileri rahatsız oldu, bizi turizm haini ilan etti. Sonuçta geldiğimiz nokta, mavi bayrak iptalleri.
Eğer uyarılarımız dikkate alınıp gereken yapılsaydı, şimdi bunlar olmazdı. Mavi bayrakların kirlilikten dolayı iptalini bilim adamlarını ciddiye almayanlara ithaf ediyoruz” diye konuştu.
Yetkililer, mavi bayrak kriterlerinin AB’ye bağlı Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation for Environmental Education, FEE) tarafından belirlendiğini, uygulamanın ise TÜRÇEV tarafından yürütüldüğünü belirtti.

TÜRKİYE DÜNYADA İKİNCİ

Mavi bayrak, Avrupa Birliği’nin bir kuruluşu olan ve 44 ülkede faaliyet gösteren Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı’nın ülkelerdeki ortakları tarafından veriliyor. 2015 sonu itibariyle en çok mavi bayrağa sahip ülke İspanya. 578 mavi bayrağa sahip İspanya’yı 436 ile Türkiye, 395 ile Yunanistan, 379 ile Fransa, 299 ile Portekiz, 283 ile İtalya, 250 ile de Danimarka izliyor.

2 yorum

  1. Günaydın, sonunda birileri bazı saçmalıkları anlamaya başladı galiba.
    yıllardır bütün Ege kıyılarında, özellikle Bodrum yarımadasında yaklaşık yirmi beş yıldır ” derin deşarj adı altında bütün yarımadanın atiği” 365 gün 7/24 denize boca edilirken dilimde tüy bitti, dinleyen olmadı..
    Tekneler denizi kirletiyor diye bastılar yaygarayı, tekneler den alınan organik atığı, şehir kanalizasyonuna verip teknelerden daha kıyılara basarlarken, biz bu işi çözdük diye bizim aklımızla dalga geçtiler..
    Ben de hep bu mavi bayrak nasıl veriliyor diye merak ederdim, çünkü bu kadar yoğunlukta uzun yıllar, deterjanı, porçözü, aklına ne gelirse denize boca edilirken, demek ki denizlerimizi hiç kirletmemiş ki, beş yüz metre yakın yerlere mavi bayrak verilmiş.. Öbür yandan da teknelerin organik olan insan atığı nasıl kirletiyor diye düşünürdüm… Demek ki bu işler böyle kendi ülkenin insanının zekasıyla dalga geçmekle olmuyor, bir gün gerçekler ortaya çıkıyormuş.. En içten sevgi ve saygılarımla…

  2. Bu yaz teknemle Bozburuna gittim.Atık vermek üzere Bozbur un balıkçı barınağından fiatın 50 TL olduğunu öğrenince niye Turmepa veya öbür atıksu alıcılak 30 iken siz neden fazla istiyorsunuz sorusuna yetkililer şu ilginç cevabı verdi:Bizim sis temimiz şehir kanalizasyon şebekesine bağlı değil onun için vidanjörle çekip sonra denize boşaltıyoruz dediler.Vidanjjör denizde gidemediğine göre demekki hemen kıyıya boşaltacaksınız deiyerek siz kıyıya boşaltacaksınız ben gider d aha açık denize boşaltırım diye marinadan ayrıldım. Yelkenli teknelerde mavi bayrak uygulaması tam bir komedi ve aldatmaca olup dostlar alışverişte görsün kabilinden bir işlemdir Türkiyede.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial