Anasayfa » Çevre » DOĞAL SİT ALANLARI MASAYA YATIRILIYOR

DOĞAL SİT ALANLARI MASAYA YATIRILIYOR

Bodrum Kent Konseyi 07 Kasım’da, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin görüşüne  sunulan  ‘Doğal Sit Alanları Uygulama Planı’ndaki değişiklikleri görüşmek üzere olağanüstü genel kurul yapıyor.

Bodrum Yarımadası genelinde; sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler ve kurumları ile  üçyüzün üzerinde bileşeni olan Bodrum Kent Konseyi, elektrik posta, basın ve sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile bütün Bodrum’a olağanüstü genel kurula katılım  için çağrı yaptı. Çağrı metni şöyle:

DEĞERLİ BODRUMLULAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin  görüşüne  sunulan  ‘Doğal Sit Alanları Uygulama Planı’nda,  1.derecede doğal sit alanı olarak belirlenmiş özellikle de kıyı şeridinde bulunan orman niteliğindeki hazine arazileri, 2. ve 3. Derecelere indiriliyor. Bunun anlamı özetle:

Bardakçı Koyu ile Gemi Yanaşma İskelesi arası ve kuzeyde karayolu, Yokuşbaşı Mahallelerini içine alan kısım 380 hektardır.  Planda öngörülen sadece 1.ve 2. derece doğal sitten, 3. Dereceye dönüştürülen alan 1713 hektardır. Yani 4,5 katı bir alan 3.derece Sit Alanına  “sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı”na dönüştürülecektir. Bir diğer anlatımı, İMARA AÇILACAKTIR.

BODRUM’A SAHİP ÇIKIYORUZ

Şimdi yetkililere soruyoruz:

1)            Bu planlama ihtiyacı nereden doğmuştur. Hangi gerekçelere dayandırılmaktadır.

2)            Bu planın doğuracağı yapılaşmanın açacağı nüfus artışı bilimsel bir projeksiyona dayanmakta mıdır – sonuçları hesaplanmış mıdır?

Bu plan onaylanırsa, Bodrum’u bekleyen katliam  şöyledir:  “ Kara Ada, 1’inci dereceden 2’inci dereceye,  1’inci derece doğal sit alanları olan Kisebükü, Yalıkavak Küdür Yarımadası, Haremtan Tephesi, Değirmenler Burnu, Pedasa Antik Kenti’nin bulunduğu Konacık Mahallesi ormanlık alanı, Bodrum’un girişindeki Yokuşbaşı Mahallesi sağlı sollu olarak mavi yolculuğun başladığı İçmeler’den Kisebüküne kadar olan koylar; Göltürkbükü, cennet Yalı mahallesi koyları 2’inci ve 3’üncü derecelere” çıkarılarak yapılaşmanın önü açılacaktır.

Bodrum Kent Konseyi yürütme kurulu olarak diyoruz ki:

Anayasa’nın 56. Maddesi’ne (Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir) dayanarak;

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının;  kurum ya da kişilere tahsis edilmesine,  imara açılmasına karşıyız.

2) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyız.

HERKESİ 7 KASIM’DA  GÖRÜŞ BİLDİRMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Yapılacak inşaatlara yakın bölgelerdeki arazilerinin değerleneceğini, çocuklarına iş imkanı açılacağını düşünen vatandaşlarımıza, otelcilerimize sesleniyoruz. Bugünün üç katı yapılaşmaya, ne alt yapı, ne su, ne yol dayanamaz. Denizlerin kirlendiği,  koyların, ormanların yok olduğu bir Bodrum’da ne yat turizmi olur, ne kara turizmi? Ne iş olur, ne aş.

07 KASIM 2016 PAZARTESİ GÜNÜ SAAT 14.00’DE HERODOT KÜLTÜR MERKEZİ’NDE  BÜTÜN BODRUMLULARI KONSEYİMİZİN TEK GÜNDEM MADDESİ İLE YAPACAĞI OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL’A DAVET EDİYORUZ.

BİR DİĞER DAVETİMİZ DE ÇEVRE ve ŞEHİRCİLİK  BAKANLIĞI’NADIR.

SORDUĞUMUZ SORULARIN YANITLARINI BİZİMLE PAYLAŞIN.

GELECEK KUŞAKLARA  SORMA ŞANSINIZ YOK AMA ONLARIN DOĞAL YAŞAM ALANLARINI DARALTIR, TARİHİ VE DOĞAL DEĞERLERİNİ YOK EDERKEN ÜLKENİN GELECEĞİNİ KARARTACAĞINIZIN FARKINDA OLUN LÜTFEN.

GELİN YOL YAKIN İKEN, BU PLANIN UYGULANMASINDAN VAZ GEÇİN.

BODRUM KENT KONSEYİ

BODRUM KENT KONSEYİ OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULU

TARİH: 07 KASIM 2016 SAAT:14.00

YER: HERODOT KÜLTÜR MERKEZİ (KONACIK)

unnamed-1

 

Bir yorum

  1. Resimde kisebuku diye gösterilen resim aslında bakanlığın hazırlamış olduğu sit haritasında aslında 1 derece sit alanında bir şeyleri itiraz ederken önce neyin ne olduğunu araştırıp sonra bilgilendirme yapın hazine ve Orman arazilerini imara açılmasını bende karşıyım ama şu iyi bilinmelidir ki bir iş yaparken diğer taraftan bodrum halkını mağdur etmemek gerek şu bodrum da sit yüzünden vatandaşların ne kadar mağdur olduğunu görmeden vatandaşla konuşmadan asla bilemezsiniz

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial