Anasayfa » Politika » EİĞİTİM SEN KADINLARINDAN MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN’E TEPKİ

EİĞİTİM SEN KADINLARINDAN MUĞLA BELEDİYE BAŞKANI OSMAN GÜRÜN’E TEPKİ

Eğitim Sen Bodrum Kadın Meclisi, CHPli Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün anneler günü nedeni le billboardlarda yer alan kutlama mesajlarına tepki gösterdi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi anneler gününü billboardlarda cinsiyetçi, kadının evde sadece hizmet eden ve evdeki tüm bireylerin bakım işlerini yapan bu sayede de kutsal anne olarak övgüyü  hak ettiğini vurgulayan mesajlarla kutladı.

Toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılık yapılarak, kadını sadece ev içine, mutfağa hapseden. Çocuğun bakımının sadece anneye yüklendiği, hane içi bireylerin ihtiyaçlarını hiç şikayet etmeden yerine getiren ve bunu sağladığı oranda kutsal anne payesi verilen, kadınların sömürülmesini meşrulaştıran ve de yeniden üreten bu mesajları kınıyoruz.

Anneliği dört duvar arasına hapsetmeye çalışanlara inat bu duvarları mücadeleleriyle yıkan annelerdir göğsümüzü kabartan. Annelerin derdi sadece, yumurta çırpmak, Osman’ın çorabını bulmak, pırlanta bileziğini takmak , pahalı parfüm sıkmak, mutfak robotu almak değildir. Sadece çocuğu için değil kendisi için de ölmeden, şiddete uğramadan, barış dolu bir dünyada, parasız, eşit eğitim alarak, iş bulma kaygısı yaşamadan, güvenceli bir işte çalışmak, bugün bir iş cinayetine kurban gidecek mi diye kaygılanmadan yaşayabileceği ve yaşatabileceği dünya kurma hayalleri ve dertleri olan anneler vardır.

Dünyanın her yerinde kadınlar cinsiyete dayalı şiddet nedeniyle tehlike altında ve hakları gasp edilmekte, sömürülmektedir. Türkiye’de her gün 3 kadın bu billboardlarda yazan ihtiyaç ve istekleri yerine getirmediği ya da bu sömürüye hayır dediği için o evlerde erkekler tarafından öldürülmektedir. Yemeği geciktirdiğinde, çorabın tekini bulamadığında, yemeğin tuzunu fazla kaçırdığında öldürülmekte veya şiddete uğramaktadır. Masum ve anneyi kutsayan gibi görünen bu mesajlar bu şiddeti meşrulaştırmakta, bu söylemi yeniden üretip cinsiyete dayalı eşitsizliği güçlendirmektedir.

Belediye ve yerel yönetimlerin görevleri uluslararası alanda imzalanmış olan sözleşmelerin başta “İstanbul Sözleşmesi” ve 6284 sayılı kanunun hükümlerini hayata geçirmek olduğunu Eğitim Sen’li kadınlar söylüyor ve Muğla İli Yerel Yönetimine taleplerimizi hatırlatıyoruz.

– Muğla’nın her ilçesinde Kadın Danışma Merkezlerinin kurulması, yönetmelik kurallarına ve amacına yönelik hizmetler sunması.
– Muğla’nın her ilçesinde 7/24 hizmet veren ALO ŞİDDET HATTI’nın hizmete açılması
– 6284 sayılı kanun ve İstanbul Sözleşmesi, her ilçede yerel yönetimler tarafından etkin bir şekilde uygulanmasını
Cinsiyetçi ifadelerle dolu billboardlar değil, güçlendirici, katılımcı ve eşitlikçi söylem ve eylemler istiyoruz.
Bizler Eğitim Sen’li özgür, aydın kadınlar olarak ayrımcılık ve şiddetle kadına biçilen kutsal anne, makbul eş rollerini kabul etmiyoruz. Eşit adil, özgür ve barış içinde yaşamak istiyoruz.
Eğitim Sen Bodrum Kadın Meclisi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial