Anasayfa » Çevre » İKİZKÖYLÜLER ZEYTİNLERİNİN KESİMİNE ÇARE BULDULAR “KESTİRMEYECEĞİZ!!!”

İKİZKÖYLÜLER ZEYTİNLERİNİN KESİMİNE ÇARE BULDULAR “KESTİRMEYECEĞİZ!!!”

Milas İkizköy’de , Yeniköy termik santraline kömür taşıma bandı yapmak için zeytin kesimine gelen firma yetkilileri umduklarını bulamadılar.Zeytinlerin sahibi köylüler “kestirmeyeceğiz” dedi. 

Yapımı planlanan kömür taşıma bandı için, kömür madeniyle İkizköy arasında kalan 30 dönümlük kızılçam ormanı ve zeytinlikler tehdit altında. ÇED raporunun da olmadığı ifade edilen alanda 2017 yılında firmaya tahsis yapılmasına rağmen, zeytin kanununa göre zeytin kesimi yasaktır diyen köylüler, bugün sabah saatlerinde gelen kesim ekibini durdurdular. “Az önce İkizköylüler olarak zeytinlerimizin önünde durduk, maden yetkililerine Kanuna göre #ZeytinKesmekYasaktır dedik.Yarın jandarmayla geliriz diye tehdit edip gittiler. Gelsinler. Doğamıza zeytinimize sonuna kadar sahip çıkacağız.TOPRAK ONU ELİ İLE İŞLEYENİNDİR.” diye sosyal medyada paylaşımlar yaptılar. Edindiğimiz bilgilere göre, İkizköylüler bugünlük kesimi durdurmalarının yanı sıra,  jandarma ve savcılığa resmi şikayet dilekçelerini hazırlıyorlar.

Konuyla ilgili Muğla Çevre Platformu da (MUÇEP) yazılı bir açıklama yaptı:

İkizköylülerin yaşam alanlarına saldırmaktan vazgeçin !

Bugün Milas’ta, Yeniköy Termik Santralı’na bağlı ekipler kömür taşıma bandı inşaatına alan açmak için İkizköylülerin zeytinliklerini kesmeye geldiler.

Bugün 1 Mayıs..  Kovid-19 salgınından dolayı ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeni ile emekçilerin bayramı dahi açık alanlarda kutlanamazken, emek ve doğa düşmanlarının ellerini kollarını sallayarak sokaklarda dolaşmalarına izin verildi.

Yeniköy Termik Santral İşletmesinin bu sinsi girişimi, yaşam alanlarına sahip çıkan İkizköylülerin müdahelesi ile şimdilik durduruldu ve suç duyurusunda bulunuldu.

Yeniköy Termik Santral İşletmesi’nin  bu girişimini protesto ediyoruz ve İkizköylülerin binbir emek ile var etmeye çalıştıkları yaşam alanlarına saldırmaktan vazgeçmeye davet ediyoruz.

İklim düşmanı termik santraller kapatılsın !

Doğa ve emek sömürüsü son bulsun !

Yaşasın 1 Mayıs !

Muğla Çevre Platformu

1 Mayıs 2020

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial