Anasayfa » Çevre » KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİNE BAŞLANDI

KATI ATIK DÜZENLİ DEPOLAMA TESİSİNE BAŞLANDI

 

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin katı atık düzenli depolama tesisinin yapılacağı alanda ağaç kesimine, Muğla Orman Bölge Müdürlüğü işçileri tarafından başlandı.

Torba’da çıkan yangının ardından, büyük tepkilere yol açan katı atık düzenli depolama çalışmalarının başlamaması, Büyükşehir Belediyesi ve Orman Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.Çalışmalar; Akdam, Sazköy ve Pınarlıbelen mahallelerinde yaşayan bir grup köylünün  tepkisine neden oldu. Katı atık depolama tesisi için 86 hektarlık alandaki yaklaşık 7 bin ağacın kesileceği bildirildi.

Akdam Mevkisi’ndeki yapılması planlanan Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi için Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Çevre ve Orman Bakanlığı‘ndan 49 yıllığına kiralanan alanda ağaç kesimine başlandı. Muğla Orman Bölge Müdürlüğü’nün denetiminde yapılan kesimlerde 500’e yakın ağacın kesimi yapıldı. Akdam, Sazköy ve Pınarlıbelen Mahallesi sakinleri ise ağaçların kesilmeye başlanmasına tepki gösterdi. Sabah saatlerinde yaklaşık 100 kişi ağaç kesiminin yapıldığı alana geldi. Köylüler toplanırken, işçilerinde kesim alanında çalışmadığı görüldü.

akdam-koyluleri-isyan-etti-2

Orman ekipleri tarafından önceki gün yaklaşık 500 çam ağacının kesildiği bölgede tepkilerini dile getiren vatandaşlar, projenin yerine karşı olduklarını, doğaya ve bölge insanına zarar vereceğini iddia ettiler.

Muğla Orman Bölge Müdürü Mehmet Çelik, ağaç kesim işlemlerine orman işçileri tarafından başlandığını belirtip, “Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralandı. 86 hektarlık alanda ağaç ve çalı kesimlerine başlandı ve çalışmalar kapsamında, denetimizde yaklaşık 7 bin ağaç kesilecek. Bunların tamamı damgalı ve müdürlüğümüz ekipleri tarafından işaretlenmiş ağaçlardır. Yılbaşından itibaren izinler çıkmıştı ancak, yoğunluk nedeniyle kesimlere başlayamamıştık. Önümüzdeki süreçte ağaç kesimlerine ara vermeden devam edeceğiz” dedi. Çam ağaçlarının kesimlerine devam edileceği öğrenildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial