Anasayfa » Çevre » “KÖYLERİMİZDE RES İSTEMİYORUZ” DEDİLER VE BAKANLIĞIN ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADILAR

“KÖYLERİMİZDE RES İSTEMİYORUZ” DEDİLER VE BAKANLIĞIN ÇED TOPLANTISINI YAPTIRMADILAR

Bodrum’un Çamlık, Pınarlıbelen, Kızılağaç, Yalıçiftlik, Kumköy, Etrim ve Güvercinlik köylerinde sekiz adet rüzgar enerjisi santrali kurmak isteyen  Yıldız Enerji Elektrik Üretim A.Ş. ‘nin projesi için düzenlenmek istenen  halkı bilgilendirme (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısına vatandaşlar izin vermedi.

 

Güvercinlik Mahallesi’ ndeki bir otelde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen toplantıya müdür yardımcısı Selda Gürbüz ile çevre mühendisi Gökhan Bozkurt ile şirket temsilcileri, 7 köyün muhtarı, Muğla Çevre Platformu Bodrum, Milas Meclis üyeleri ve Bodrum Kent Konseyi üyeleri  katıldı.

Yıldız Elektrik Üretim A.Ş. tarafından yapılmak istenen RES projelerinin iptaline rağmen 21 Temmuz saat 10:00 Güvercinlik Pitos Cafe de yapılmak istenen ÇED halkı bilgilendirme toplantısı, yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının yoğun tepkisi ile yaptırılmamış, il şehircilik müdürlüğü görevlilerinin usulsüz olarak görevli personeli katılımcı olarak göstermiş olduğu tespit edilmiş ve basın önünde usulsüzlükleri teşhir edilmiştir.

Bodrum’un girişinde bulunan Güvercinlik Mahallesi sırtlarından başlayarak çok geniş ormanlık alanda yapılmak istenen 8 adet RES türbini için müelifi Yıldız Elektrik  olan ÇED toplantısına halkın itirazları yoğun oldu. Daha önce Bodrum’da Güvercinlik yakınında 13 adet rüzgar türbininin konulacağı alanların tamamı Orman Bölge Müdürlüğüne ait ormanlık vasfı bulunan araziler ve yapılacak çalışmalar kapsamında türbinlerin konulması için 2 binin üzerinde ağaç kesileceğini de öğrenen Bodrumlular RES’lerin iptali için açtıkları davayı kazanmışlardı, buna rağmen RES inadından vazgeçilmedi ve ÇED toplantısının yapılıyor olması Bodrumluları kızdırdı ve  RES ‘i istemeyen köylüler toplantıyı yaptırmadı.

GERGİNLİK BÜYÜYÜNCE JANDARMA MÜDAHALE ETTİ

Çevreciler ve köy muhtarları  toplantının yapılmadığına dair tutanağın tutulmasını istedi. Gerginlik büyüyünce olaya jandarma müdahale etti. Şirket görevlileri ve memurlar toplantının bulunduğu yerden jandarma tarafından uzaklaştırıldı.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial