Anasayfa » Çevre » MUÇEP “AKYAKA’NIN BETONYAKA OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

MUÇEP “AKYAKA’NIN BETONYAKA OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Akyaka ve Muğlalılar’ın, Akyaka Revizyon İmar Planı için 15 Ekim’den bu yana sürdürdükleri mücadele durmuyor. Plana askı süreci içinde binlerce dilekçe vererek itiraz etmelerinin ardından Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi , bugün Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli dava açtı.

Pandemi koşulları nedeni ile az sayıda kişinin katıldığı bir grup, Akyaka Sahil’de sabah saatlerinde  bir basın açıklaması yaptı.   Muçep Gökova Meclisi adına Edip Kavuzlu’nun okuduğu basın açıklaması şöyle:

 

AKYAKA’NIN BETONYAKA OLMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ

15 Ekim’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından askıya çıkarılan “Koruma Amaçlı” Akyaka İmar Planı Revizyonu Akyakalılar ve Muğla halkı tarafından büyük tepki ile karşılandı. Zira bu plan doğanın korunmasına dair en küçük bir iz taşımıyor. Aksine, deniz ve Azmak kıyı ekosistemleri yat limanı, otel, alışveriş merkezleri ile doldurularak uluslararası sözleşmelere göre korunması gereken doğal yaşam alanları betonlaştırılmak isteniyor. Kermetur Sitesinde yaşayan yurttaşların mülkiyet hakları gasp edilerek yerine alışveriş merkezi yapılmak isteniyor. Çocukların oyun alanları, meydanlar, parklar, sosyal ve kültürel donatı alanları daraltılarak ticari alanlara dönüştürülüyor, boş bulunan her yere otopark planlanıyor. Beş kat arttırılması planlanan otel alanları, buna bağlı olarak katlanarak artacak trafik yoğunluğu ile Akyaka’nın yaz aylarında yaşadığı trafik kabusunu iyice çözümsüz hale gelecek. Bölgenin depremselliğini, hassas ekolojik yapısını dikkate almadan, ÇED süreci işletilmeden ve birçok mevzuata aykırı olarak hazırlanan bu plan  ne Gökova’nın Özel Çevre Koruma Bölgesi olma özelliği ile, ne de Ayaka’nın  Yavaşkent, Nail Çakırhan’ın mimari anlayışı ile uyumludur.

Akyakalılar ve Muğlalılar plana askı süresi içinde binlerce dilekçe vererek itirazlarını dile getirdiler; kendilerine sormadan yapılan bu kabus senaryosuna geçit vermeyeceklerini kararlı bir şekilde ortaya koydular.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi olarak bizler bu süreci başından itibaren yakından izliyoruz. Bu plana izin vermeyeceğimizi ve iptal edilmesi için her türlü yasal ve meşru yolu deneyeceğimizi ifade etmiştik. Bu anlamda bugün Muğla İdare Mahkemesi’nde Yürütmeyi Durdurma talepli ilk davamızı açtık.  Önümüzdeki günlerde  bu davaya çok sayıda yurttaş ve kuruluşun da müdahil olmasını bekliyoruz.

Bu vesile ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir kez daha seslenerek,  kamu vicdanını daha fazla yaralamadan halkın onay vermediği bu planı iptal etmeye davet ediyoruz. Bölge halkı olarak haklı davamızın sonuna kadar takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygı ile duyururuz.

Muğla Çevre Platformu Gökova Meclisi/27.11.2020

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial