Anasayfa » Güncel » NİLÜFER AMERİKA’DA ALTIN ÖDÜLÜNÜ ALDI

NİLÜFER AMERİKA’DA ALTIN ÖDÜLÜNÜ ALDI

Suriyeli sığınmacılar krizinin simgesi haline gelen 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin fotoğraflı haberiyle tüm dünyada yankı uyandıran Bodrum DHA muhabiri Nilüfer Demir Birleşmiş Milletler (BM) Gazeteciler Derneği’nin (United Nations Correspondents Association-UNCA) “altın ödül”ünü New York’ta düzenlenen bir törenle aldı.

Barış içinde yaşayan bir dünyada gazetecilik yapmayı umduğunu söyleyen Nilüfer Demir “Bu ödülü, artık yeryüzündeki herkesin sorunu haline gelen sığınmacıların dramını, dünyanın her yerindeki özverili çabalarıyla duyurmaya çabalayan tüm meslektaşlarım adına alıyorum.” dedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ve kendisinin görev süresinin dolmasının ardından görevi devralacak Antonio Guterres, Amerikalı ünlü oyuncu ve BM Barış Elçisi Leonardo DiCaprio, diplomatlar ile gazetecilerin de katıldığı UNCA ödül töreni, dün akşam New York’un ünlü mekanlarından Cipriani’de yapıldı.

Alman Deutche Welle televizyon kanalından Martin Jay de aynı ödüle layık görülürken, Zimbabwe’den Küresel Güney Gelişim Dergisi muhabiri Ray Mwareya “gümüş” ve Kenya’dan Dış Politika Dergisi muhabiri Ty McCormick de “bronz” ödül aldı. BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, ödül alan gazetecileri tek tek kutlayarak, insanlık adına yaptıkları katkılar için kendilerine teşekkür etti.

Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’nü de kazanmıştı

DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği ve dünyayı sarsan Alan Kurdi fotoğrafı, TIME dergisi tarafından yılın 100 fotoğrafı arasında gösterilmiş, küresel gazeteciliğin en ünlü ödül organizasyonu Pulitzer’e de aday olmuştu.

Nilüfer Demir’in fotoğrafı ayrıca Almanya’da yılın fotoğrafı ödülüne layık görülmüş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü de yine Nilüfere Demir’e verilmişti.

TIME: Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor

DHA muhabiri Nilüfer Demir’in fotoğrafını “Bütün zamanların en etkili 100 Fotoğrafı” arasına alan TIME dergisi, açıklamasında fotoğrafın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden fotoğrafın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını aktardı.

TIME açıklamasında, “Bu fotoğraf, hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu” dedi.

TIME açıklamasında, “Sığınmacı krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor” diye söz ettiği Alan Kurdi haber ve fotoğrafının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı belirtildi.

Cameron: Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü

Dönemin İngiltere Başbakanı Cameron, DHA muhabiri Nilüfer Demir’in çektiği Suriyeli Alan bebeğin fotoğrafıyla ilgili, “Hepimizin aklından uzun süre çıkmayacak bir görüntüydü. Biz de bu görüntülerin tekrarlanmaması için neleri değiştirebiliriz neler yapabiliriz konularında çalışıyoruz” demişti.

Dünya basını geniş yer verdi

Fotoğrafın yayınlanmasının ardından dünya basını, DHA muhabiri Nilüfer Demir’e geniş yer ayırdı. Suriyeli küçük Alan Kurdi’nin fotoğraflarını çeken Nilüfer Demir ile yapılan röportajı yayınlayan İsviçre’nin Blick gazetesi Demir’in “Üç yaşındaki Alan Kurdi’nin cesedini gördüğüm zaman damarlarımdaki kanın donduğunu hissettim.. Bu benim meslek hayatımın en üzücü ve en karanlık günüydü” dediğini yazdı.

DHA muhabiri Nilüfer Demir, Alman basınında da geniş yer buldu. Tüm dünyayı etkileyen fotoğrafı DHA’dan Nilüfer Demir’in çektiğini yazan Alman basını, Alan Kurdi ile ilgili verdikleri haberlerde Demir’in o esnada neler düşündüğüne ilişkin görüşlerine yer verdi.

Die Welt: Tüm dünya Allan’ın fotoğrafından etkilendi

Alman Die Welt gazetesi, “Tüm dünya Allan’ın fotoğrafından etkilendi. Bunu Türk fotoğrafçı Nilüfer Demir çekti. Demir’in fotoğrafı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı” dedi ve Nilüfer’in Demir’in, “O’nun için yapabileceğim bir şey yoktu. Yapabileceğim tek şey yerde yatan bedeniyle çığlığını duyurabilmekti. Ben de bunu ancak deklanşöre basarak yapabileceğime inandım ve o anın fotoğrafını çektim. 100 metre ilerisinde abisi Galip yerde yatıyordu” sözlerine yer verdi.

Focus.de: O an yapılabilecek bir şey yoktu

Fotoğrafı Nilüfer Demir’in çektiğini hatırlatan Focus Online, Demir’in “Üç yaşındaki Aylan Kurdi’yi gördüğümde damarlarımdaki kan dondu. O an yapılabilecek bir şey yoktu” sözlerini öne çıkartarak, Demir’in o an yaşadığı çaresizliğe dikkat çekti.

Bild: “Kalbimize hitap eden fotoğrafı o çekti”

Almanya’nın ne çok okunan gazetesi Bild, muhabiri John Putenpurachal’ın DHA muhabiri Nilüfer Demir ile Bodrum’da yaptığı röportajı yayınladı. “Tüm Dünya’yı duygulandıran resmi 29 yaşındaki Türk gazeteci Nilüfer Demir çekti” diyerek Demir’i tanıtan gazete, DHA muhabirinin “Hemen hemen her gün sahile gelirim ve buralarda geçtiğimiz yıllarda çok ceset gördüm, ama bir çocuk cesedini ilk kez gördüm” sözlerine yer verdi.

Rheinische Post: “Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim”

Rheinhische Post gazetesi DHA muhabiri Nilüfer Demir’in “Çocuğun sessiz çığlığını duyurmak istedim” cümleleriyle verdiği haberde “Resimleri tartışıldı. Fakat ölü mülteci çocuğun Bodrum kumsaldaki resmi dünyadaki sayısız medya organınca yayınlandı. Fotoğrafı çeken DHA muhabiri Demir fotoğrafı çekerken hissettiklerini bize anlattı” ifadeleri yer aldı.

Stuttgarter Zeitung: “Kanım dondu”

Nilüfer Demir’in, “Kanım dondu” cümlesinin başlık olarak kullanıldığı Stuttgarter Zeitung haberinde, çekilen fotoğrafın, boğulan tüm mülteciler adına bir sembol haline geldiği yer aldı. DHA muhabiri Demir’in fotoğrafı çektiği belirtilirken, Demir’in fotoğrafı çekerken hissettiklerini anlatması ayrıntılı bir şekilde yer aldı. –

sinirlioglu-alan-kurdi-fotografi-dunyada-gund-9067583_300

 

Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, Suriyeli sığınmacı krizinin simgesi haline gelen Suriyeli 3 yaşındaki Alan Kurdi’nin kıyıya vuran cansız bedeninin fotoğrafını çeken DHA muhabiri Nilüfer Demir ile ABD‘de görüştü. BMGazeteciler Derneği (UNCA) tarafından ‘altın ödül’e layık görülen ve bu akşam düzenlenecek törende ödülünü almak için eşi Cenk Demir ile birlikte New York‘ta bulunan Muhabir Nilüfer Demir’i makamında kabul eden Sinirlioğlu, Demir’in çektiği fotoğraf ve yaptığı haberle ‘tarihe tanıklık ettiğini’ söyledi.

TARİHİ BİR FOTOĞRAF

Büyükelçi Sinirlioğlu, cansız bedeni Bodrum sahiline vuran Alan Kurdi fotoğrafının tüm dünyanın gözünü Suriyeli sığınmacılar konusuna çevirmesini sağladığını belirtti. Sinirlioğlu, Demir’in çektiği Alan Kurdi fotoğrafı ile ilgili olarak, Dünyada gündem oluşturan bir fotoğraftı. Bazen bir fotoğraf her şeyden önemli olabiliyor. İnsanların vicdanına dokunan bir fotoğraftı. Dolayısı ile burada, Birleşmiş Milletler basın mensuplarının bunu, o fotoğrafı ödüle layık görmeleri bizi sevindirdi ama bu bir hakkın teslim edilmesiydi. Her bakımdan Suriye‘deki insanlık dramı ileride hatırlanırken akılda kalacak karelerden biri olacak ve tarihi bir fotoğraf olacak o fotoğraf. Tebrik ediyorum Nilüfer’i şeklinde konuştu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial