Anasayfa » Kültür - Sanat » “ŞEHİR TİYATROSU KARARI ÖNEMLİ BİR BAŞARIYDI”

“ŞEHİR TİYATROSU KARARI ÖNEMLİ BİR BAŞARIYDI”

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi genel kurulunda, kente dair yeni projeler tartışıldı. 

Oasis Nurol Kültür Merkezi’nde gerçekleşen genel kurula, Bodrum Belediyesi Kültür Sosyal İşler Koordinatörü Mehmet Kocair, Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ve Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi’nin çalışma grupları temsilcileri ve üyeleri katıldı. Kocair ve Demiröz yaptıkları konuşmalarda, Bodrum’un vizyonuna yakışır çalışmalarından ötürü meclis üyelerini tebrik ederek, gerek Bodrum Belediyesi, gerekse Kent Konseyi olarak ellerinden gelen desteği vermeye devam edeceklerini ifade ettiler. Demiröz “Kent Konseyinin seçimsiz genel kurulunda bile çoğunluğu sağlamakta zorlanırken, sizlerin bu katılımı gerçekten şahsım adına beni sevindirdi. Elbette daha geniş katılım olmalı, ancak ne yazık ki genellikle bir avuç insanın yoğun çabaları ile yürüyor bu işler” dedi.

ŞEHİR TİYATROSU KARARI ÖNEMLİ BİR BAŞARIYDI

Meclisin eş temsilci ve tiyatro sanatçısı/yönetmen Hüseyin Akşen “Bodrum Belediye Meclisi’ne verdiğimiz önergenin kabulü ile Bodrum Şehir Tiyatrosu’nun kuruluş kararının alınması elbette çok önemli bir gelişme idi. Gerek sizlerin çabaları, gerekse Mehmet Kocair, Nuran Yüksel ve Rezzan Şebin’in ısrarlı çalışmaları için hepinize çok teşekkür ediyorum” dedi.

Eş temsilci Nuran Yüksel ise “bundan dört ay önce eş temsilcilikten ayrılma talebimi yazılı olarak konseye iletmiştim. Şimdi de genel kurulumuzda açıklıyorum. Başından beri son derece uyumlu çalıştığımız arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak, özel nedenlerim ve yoğunluğum nedeni ile temsilciliği sürdüremeyeceğim. Sözlü tarih çalışma grubumdaki faaliyetlerim kesintisiz sürecektir. Zaten şu günlerde Kent Müzesi çalışmalarım yoğun olarak devam ediyor. Kent Konseylerini demokrasinin olmazsa olmazı olarak görüyorum” dedi.

Kültür Sanat Meclisi’nin koordinatörlüğünü sürdüren Rezzan Şebin “bu uzun soluklu mücadelede yer yer umudumuz kırılsa, modumuz düşse de; ki kendi adıma bunu sıklıkla yaşıyorum, yine de inatla çalışıyoruz. Sayın Kocair ve Hüseyin Akşen Hocamızın yoğun çabaları ile Bodrum Şehir Tiyatroları kurulması kararı alındı. Ancak, burada Sayın Başkanımız Mehmet Kocadon’un bu önerimizi en az bizler kadar çoşkuyla karşıladığını ve desteklediğini söylemeden geçemeyeceğim. Bundan sonrası için neler olacaktır, nasıl bir bürokratik çözüm getirilecektir, onu bilemeyiz elbette. Belediyenin sorunudur artık, fakat yine de bizlerle temas halinde olacaklarını biliyoruz” dedi.

PROJELER VE ÖNERİLER

Kültür Sanat Meclisi üyeleri, geçmiş dönemdeki çalışmalarının yanı sıra, 2018’deki programlarını da aktardılar. Plastik Sanatlar, yazım, şiir, müzik, sahne sanatları, kültür mirası çalışma grupları temsilcilerinin anlatımlarının ardından gelen öneriler özetle şöyle idi:

Bodrum’un büyük gereksinimi olan Kültür Kompleksi için arazi tahsisinin Kaymakamlık nezdinde takibi, Turgutreis’te başlayan ve Bodrum genelinde de devam edecek kıyı bandı üst yapı düzenlemeleri ve peyzaj çalışmalarına dahil olarak “kent estetiği”nin sağlanması, 2018’de dünya sanat gününde Güzel Sanatlar Fakültesi ile birlikte çeşitli etkinlikler yapmak, Nartugan Kutlamalarının Unesco’ya sunulması, Bodrum Belediyesi’nin sanat etkinliklerini “ücretli/ücretsiz” gösteriler diye ayrım yapmadan, etkinliğin sanatsal niteliğine göre desteklemesi. 

Meclis üyelerinin vurgulayarak üzerinde durdukları bir diğer konu da, Bodrum Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü ve Meclis Komisyonları’na, sanat disiplinine göre kültür sanat meclisinden bir/iki kişinin 2018 itibari ile söz verildiği gibi dahil olması idi.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial