Anasayfa » Çevre » SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAHANE; KÖMÜR İÇİN ZEYTİN KESİMİ ŞAHANE. “KÖYLÜ ÇARESİZ”

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAHANE; KÖMÜR İÇİN ZEYTİN KESİMİ ŞAHANE. “KÖYLÜ ÇARESİZ”

Milas’a bağlı Karadamlılar’ın(İKİZKÖY)  derdi bitmiyor. Yeniköy termik santraline kömür taşıma bandı yapmak için, bu kez de güzergah üzerindeki zeytinliklere göz diktiler. Cuma günü sokağa çıkma yasağına denk getirmelerinin nedeni de, çeşitli çevre örgütlülerin köylülere destek vermelerini engellemek olarak yorumlanıyor. Firmanın Çevre Etki Değerlendirme başvurusunun  dahi olmadığını ifade eden İkizköylüler, basına yolladıkları mektupta şu ifadelere yer verdiler. 

“Köylüler zaman zaman sularının kesilmesine alıştılar. Hep su boruları  patlıyor. Şimdi de, kömürcülerin havaya yaydığı  toz ve zehiri temizleyecek olan  ağaçları kesiyorlar. Hem de sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde. Sanki yasak onların ağaçları rahatça kesebilmeleri için konulmuş.  Korona  bahane. Köylüler  çaresiz. Köylüler güçsüz. Zenginlerin çıkardığı yasalar hep zenginlerden yana. Zengin daha da zengin olsun, kömür taşıma işi bedavaya gelsin diye ;  Bant yolu için ormanları çoktan kestiler. O güzelim dağlar cascavlak kaldı. Bu yetmiyormuş gibi  şimdi köylünün  zeytinlikleri de elden gidiyor.3573 sayılı Zeytin kanununa göre, güya zeytin kesmek suçmuş. Olsun !  Kömürcüler, zeytinleri  köylüden yok pahasına satın aldıkları halde, ilk sahiplerine kestiriyorlar. Köylüye, eğer şu güne kadar zeytinlerinizi kesmezseniz,  biz onları dozerlerle toprağa gömeriz diye aba altından sopa gösteriyorlar.  Altında kömür olmadığı halde şirket, taşıma masrafından kaçınmak, daha az masrafla daha da zengin olmak için bir taşıma  bandı yolu açıyor. Çam ağaçlarını çoktan kestiler bile.

Köyün seçilmiş muhtarı, şirkette çalıştığından, Şirketin isteklerini köylüye tebliğ etmekten öteye gidemiyor. Yaptığı tek şey zeytinlerinizi daha kesmediniz mi diye köylüye telefon etmek. Oysa, muhtarın asli görevi; köylüsünün önünde yürümek ve mücadeleyi birlikte yürütmektir. Zeytinlerini kesmeyeceklerini söyleyen köylülere, git derdini   Muhammet Koban’ a anlat demek değildir.
Köylü ne yapsın! Köylü çaresiz. Köylü güçsüz. Köylü kimsesizdir.”
Ikizkoylüler

Bir yorum

  1. Müfit Demirkol

    İnanışı, rengi, ırkı, ne olursa olsun tüm insanlar tüm dinlere göre KARDEŞTİR.
    “SEVGİ” leri ile Yaradana kulluk ederler.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial