Anasayfa » Çevre » TİLKİCİK KOYU’NDAN HABER VAR

TİLKİCİK KOYU’NDAN HABER VAR

Tilkicik’e beton döken projede yeni gelişme

Bodrum Yalıkavak’ta Tilkicik koyuna yapılması planlanan, yargının da ÇED raporu olmadığı için “dur” dediği “Epique Island” marina ve kıyı dolgu düzenlemesinde yeni gelişme yaşandı. Çevrecilerin itirazı üzerine mühendislik şirketinin yeniden revize ettiği projeyle ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yaptığı başvurunun sonucu 7-17 Ağustos tarihleri arasında yayınlanacaktı. Ancak bakanlık onay ya da ret alan projeler için astığı duyuru listesine “Epique Island”ı eklemedi. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise 29 Ağustos’ta proje dahilinde Tilkicik’te kıyı dolgusu yapılamayacağı yönünde rapor yazdı.

02.09.2018 – 12:35 | Güncelleme:  HABERTURK.COM

Bodrum’un Tilkicik Koyu’nda yapılması planlanan “kıyı düzenleme, dolgu ve iskele” projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararını Muğla İdare Mahkemesi iptal etmişti. Karar sonrasında dolgu alanındaki inşaat durdu ancak firma projeyi revize etti, ÇED raporunu yenileyip, geçen yıl ikinci başvuruyu yaptı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da geçtiğimiz günlerde firmanın son ÇED raporunu kabul edip projenin içeriğini elektronik ortamda yayınladı.

KARAR ÇIKMADI

Yenilenen rapora göre 9 bin 250 metrekarelik kıyı dolgu alanı daha da arttırıldı. Proje kapsamında yapılacak dalgakıranın yanına bir de yüzer beton dalgakıran eklendi. Çevreciler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurup rapora itiraz etti. Bakanlığın 7-17 Ağustos tarihleri arasında Tilkicik’teki proje için ÇED raporunun gerekli olup olmadığı yönünde karar vermesi bekleniyordu. Ancak bakanlığın internet sitesinde ÇED’le ilgili onay ya da red bildirilen projeler arasında “Epique Island” yer almadı.

TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ DE OLUMSUZ GÖRÜŞ VERDİ

Öte yandan Tilkicik’in kaderiyle ilgili geçtiğimiz günlerde bir gelişme daha yaşandı. Muğla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, söz konusu marina ve kıyı dolgu projesi için ÇED raporu gerektiğini belirterek denize dolgu yapılamayacağı yönünde 29 Ağustos’ta bir rapor hazırladı. Ancak Tilkicik’te yaşayan çevreciler, bu raporun projedeki mühendislik şirketi tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan revize başvurusuna eklenmediğini belirtti.

 

Habertürk’te çıkan yazının ardından Bodrum Tilkicik Koyları Girişim Grubu ise sosyal medyada şu paylaşımda bulundu: “KonuylaMuğla İl Tarım ve Orman MüdürlüğüTİLKİCİK KOYLARINA DOLGU YAPAMAZSIN, KIYI ÇİZGİSİNİ BOZAMAZSIN dedi. Çok net mesaj. Umuyoruz ki ÇED Genel Müdürlüğü süreci hemen sonlandıracak ve Epique Island Marina sürecini bitirecektir. Teşekkürler.”

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.