Anasayfa » Kültür - Sanat » 16 YILDIR BALE FESTİVALİNİ İZLEYEN İKİNCİ BAKAN

16 YILDIR BALE FESTİVALİNİ İZLEYEN İKİNCİ BAKAN

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy,  Bodrum Antik Tiyatro’da 16’ncısı düzenlenen “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” ne katılarak,  İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği “Don Kişot” balesini izledi.

Bodrum Antik Tiyatro’da sahnelenen bale gösterisine, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy,  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, Muğla Vali Esengül Civelek, Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon katıldı. 

16 yıldır Bodrum Belediyesi’nin destekleri ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından yapılan “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”nin  bu yıl önemli bir konuğu vardı. 16 yıldır ikinci kez bir Kültür ve Turizm Bakanı gösteriyi izledi. 2008 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay festivalin açılışını yaparak, gösteriyi izlemişti. Bakan gazetecilerin sorularını yanıtlarken “bu festivali gerçekleştiren yeni Devlet Opera Balesi Genel Müdürü Murat Karahan’la birlikte, önemli projelere imza atacağız.”  diyerek, kültür faaliyetlerinin sezona yayılması ve bu tür etkinliklerin sadece yüksek sezonda kalmaması gerektiğine vurgu yaptı. Bakan Ersoy “Bodrum’da turizmi sadece yaz aylarında değil, kültür ve sanatla buluşturarak bütün yıla yaymak istiyoruz. Biz Murat Karahan gibi genç, istekli ve çalışkan arkadaşlarımızın önünü açarak, opera ve balemizi geliştireceğiz ” dedi. Ocak 2018 yılında göreve gelen, kendisi de opera sanatçısı olan tenor  Murat Karahan da “sağ olsun bakanımız, bir kez rica ettik ve bizi kırmayarak, memnuniyetle bu geceye katıldılar “şeklinde açıklamada bulundu.

BODRUM KALESİ’NİN VE KUZEY HENDEĞİ’NİN AKİBETİ SORULDU

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi  restorasyon ve restitüsyon çalışmaları nedeni ile, 2017 ekim ayından bu yana ziyarete kapalı olmakla birlikte, 16 yıldır  festivalin yapıldığı Kuzey Hendeği Sahnesi de yıkılmış durumda. Festival, bu nedenle bu yıl ilk kez Bodrum Antik Tiyatro’da yapılıyor. Gazetecilerin Kale’deki çalışmaların ve Kuzey Hendeği’nin akibeti ile ilgili sorularına ise Bakan Ersoy  “çalışmaların bitiş tarihi, sezon sonuna kadar netlik kazanacaktır. Biraz daha sabırlı olmamız gerekiyor” şeklinde cevap verdi. Bakan Ersoy, Vali Esengül ve Başkan Kocadon, gösterinin birinci bölümü sonunda Antik Tiyatro’dan ayrıldılar. Kaymakam Bekir  Yılmaz ve Genel Müdür Murat Karahan ise, bale gösterisini sonuna kadar izleyerek sanatçıları ayakta alkışladılar.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.