Anasayfa » Kültür - Sanat » 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 4 Ağustos’ta başlıyor

18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali 4 Ağustos’ta başlıyor

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve ülkemizin ilk ve tek bale festivali olan 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali bu yıl 4-17 Ağustos 2021 tarihleri arasında zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile sanatseverlerin karşısında olacak. 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Basın-Yayın  Halkla İlişkiler tarafından yapılan açıklama ve program şöyle:

Uluslararası Bodrum Bale Festivali” küresel salgın sebebiyle iki yıl aradan sonra sanatseverlerin karşısına zengin bir program ve büyüleyici performanslar ile çıkarak gerçek bir sanat şöleni yaşatacak. Sağlık Bakanlığının belirlediği maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uygun olarak düzenlenen seyirci oturma düzeni ile İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgeler çerçevesinde, güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesi hedeflenen 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivalinin tüm temsilleri Bodrum Kalesi Kuzey Hendeği Sahnesi’nde gerçekleştirilecek.”

AÇILIŞ “HAREM” BALESİ İLE OLACAK

Ülkemizin kültür sanat yaşantısında ayrıcalıklı bir yeri olan 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin açılışı; 4 AğustosÇarşamba akşamı, Ankara Devlet Opera ve BalesiMüdürlüğü’nün iddialı eserlerinden biri olan ve yıllardır seyirciyle buluşan “HAREM”ile gerçekleşecek.

1998 yılında Merih Çimenciler tarafından Klasik Türk Müziği üzerine iki perde olarak tasarlanan “Harem”, 18 yıldır Devlet Opera ve Balesi’nin Türkiye’de kapalı gişe oynayan yegâne eseri olma özelliğini taşıyor.

Ney, kanun, bendir, kudüm gibi klasik Türk müziği sazlarıyla icra edilen ilk Türk Bale eseri olan “Harem” günümüze kadar yurt içi ve yurt dışında gerçekleştirmiş olduğu tüm temsillerde seyirciden büyük ilgi görmüştür.

Osmanlı Payitahtından çarpıcı kesitlerin sahnede olacağı eserin reji ve koreografisini Merih Bahar Çimenciler üstleniyor. Dekor ve kostümde Alexander Vasilliev, ışıkta ise Tahsin Çetin görev alıyor.

1930’LARDAKİ AMERİKA FESTİVAL SAHNESİNE TAŞINIYOR

7-8 Ağustos (Cumartesi ve Pazar) iki temsil ile muhteşem bir müzikal sahnede olacak.  Ankara Devlet Opera ve BalesiMüdürlüğütarafından geçen yıl dünya prömiyeri gerçekleştirilen ve büyük beğeni alan “GANGSTER” müzikali döneme uygun müzikleri, dansları, şarkıları, dekor ve kostümleriyle Amerika’nın “Büyük Buhran Günleri”ni sahneye taşıyor.

Ankara Devlet Opera ve BalesiModern Dans Topluluğu’nun caz, bigband, tap, rockandroll, çarliston vetwist danslarıtenor Oğuz Sırmalı’nın şarkıları eşliğinde sanatseverlere keyifli anlar yaşatacak.

1930’lar Amerikasında bir halk kahramanı olarak görülen amaekonomik buhranda halkın yaşadığı sıkıntıların sorumlusu gördüğü, bankaları soyduğu içinpolislerin peşinde olduğu,ünlü gansterJohn Dillinger’inhareketli yaşamı ilk kez Bodrum’da sahnelerde yer alacak.

Libretto, reji ve koreografide Nilgün Bilsel Demireller, müzik düzenlemede Bilgehan Erten, dekor-tasarımda Çağda Çitkaya, kostüm-tasarımda Gazal Erten ve ışık-tasarımda Tahsin Çetin imzası taşıyan eser iki akşam üst üste Bodrumlu sanatseverle buluşturulacak.

BİR BAŞKA DÜNYA PRÖMİYERİ “PANDEMIC” BODRUM’DA…

11 Ağustos Çarşamba akşamı, Antalya Devlet Opera ve BalesiMüdürlüğü tarafından bu yıl dünya prömiyeri gerçekleştirilen “PANDEMİC” balesi yaşadığımız küresel salgının hikâyesinisanatın gözüyle sahneye taşıyacak.

Dilediğimiz gibi özgürce devam ettiğimiz yaşamımızın birdenbire alt üst olması…Yeni bir dünya… Sanal yakınlaşmalar… Dijital dünyada birleşmeler… Herkes yanımızda ama bir o kadar da uzakta… Özlem artıyor, her şeye herkese…

Tüm dünyanın yaşadığı küresel salgının başlangıcından bugüne kadar geçirilen sürecin sanatsal bir bakış açısı ile seyirciye aktarılması bakımından dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan eserBach, Vivaldi ve Albinoni müzikleri eşliğinde libretto ve koreografisiArmağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından oluşturuldu. Eserde dekor ve kostüm tasarımıÇağda Çitkaya imzası taşıyor.

KLASİKLEŞEN ESER “FRİDA”

14 AğustosCumartesiakşamı,geçmiş senelerde Bodrumlu sanatseverlerin büyük beğenisi ile sahnelenenve Meksikalı ressam FridaKahlo’nun hayatının anlatıldığı “FRİDA” balesi sahnede olacak.

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü tarafından sahnelenecek olan eserde Frida’nın küçük yaşta geçirdiği ağır sağlık sorunlarına rağmen resim yaparak hayata tutunma çabasının ve tutkusunun çarpıcı hikayesi anlatılıyor.

Eser ArturoMarquez, Jose Pablo Moncayo ve Can Aksel Akın’ın müzikleri eşliğinde, Özgür Adam İnanç’ın reji ve koregrafisi ile Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.Dekor Tasarım Aykut Öz’e, Kostüm TasarımTülay Usta’ya ait.

KAPANIŞ “CARMEN” BALESİ İLE OLACAK

Uluslararası arenada başarıya ulaşmış eser ve toplulukları yakından izlemenin mümkün olduğu festivalin kapanışı 17 Ağustos Salı akşamı İzmir Devlet Opera ve BalesiMüdürlüğü tarafından sahnelenecek ünlü “CARMEN” balesi ile olacak.

Tüm dünyanın bildiği ve sevdiği, güzel çingene kızı Carmen’in tutkulu aşklarının anlatıldığı, dansları, dekor ve kostümleri ile seyirciden büyük beğeni toplayarak kapalı gişe oynayan eserbu yıl Bodrumlu sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Müzik düzenlemesi TulioGagliardoVaras’a ait olan Bizet’nin ünlü Carmen operasının müzikleri eşliğinde, ünlü koreograf Carlos Vilan’ın oluşturduğu eserin dekor tasarımı Tayfun Çebi’ye, kostüm tasarımı Gülay Korkuta ait.

Ülkemizin gözde tatil beldesi Bodrum’da bu yıl on sekizincisi gerçekleştirilecek “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediye’nin değerli katkılarıyla gerçekleştirilmekte ve sanatseverlerin yoğun talebi sayesinde her geçen yıl güçlenen sanatsal niteliği ile yoluna devam etmektedir. 

4-17 Ağustos 2021 tarihlerinde Bodrum Kalesi’nde gerçekleşecek olan “18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali” kapsamındaki tüm etkinlikler saat 21.30’da başlayacak.

Festival biletleri www.biletinial.comadresinden ve Bodrumbilet satış noktalarından temin edilebilir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.