Anasayfa » Güncel » 2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMINDA ÖLENLER, BODRUM VE ORTACA’DA ANILDI

2 TEMMUZ SİVAS KATLİAMINDA ÖLENLER, BODRUM VE ORTACA’DA ANILDI

2 TEMMUZ 1993’DE SİVAS MADIMAK OTEL’DE YAŞANAN KATLİAMDA ÖLENLER, BODRUM ve ORTACA’DA ANILDI

Muğla‘nın Ortaca ilçesinde Pir Sultan Abdal Derneği öncülüğündeki sivil toplum örgütleri ve  Bodrum’da Alevi Bektaşi Kültür Derneği ve vatandaşlar  Sivas olayında hayatını kaybedenleri çeşitli etkinliklerle andı.

Bodrum Alevi Bektaşi Kültür Derneği tarafından Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde, Pir Sultan Abdal Kültür Etkinlikleri kapsamında kente gelen davetlilerin konakladığı Madımak Oteli’nin ateşe verilmesi sonucu 33 aydın, iki otel görevlisi ve iki eylemci olmak üzere 35 kişinin öldüğü olayların 23’üncü yıl dönümünde anma etkinliği düzenlendi. Bodrum Belediye Meydanı’ndaki anmaya yaklaşık 200 kişi katıldı.
Ortaca‘da tören alanında ‘Unutmadık unutmayacağız, gelin canlar bir olalım’ pankartlarının açıldığı anma törenine CHP Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya’da katıldı.vPir Sultan Abdal Derneği Ortaca Şubesi Başkanı Hüseyin Öksüzoğlu tarafından yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Geçtiğimiz günlerde İstanbul Atatürk havalimanındaki terörist saldırıda ve bundan önceki tüm terör saldırılarında yitirdiğimiz canlarımızı saygıyla anıyor ve nereden gelirse gelsin terörü tüm nefretimizle lanetliyoruz. Sevgili Canlar, Bu gün itibarı ile Sivas olayının üzerinden tam 23 yıl geçti. O dönem yeni doğanlar bugün yetişkin bireyler oldu. Aradan geçen onca zamanda Acılarımız, gerçekleri ve adaleti arayışımızsa hala tazeliğini koruyor. Madımak oteli hala yanıyor ve dostlarımızın ‘yardım edin’ çığlıkları hala kulaklarımızda çınlıyor. Geçtiğimiz son bir yılda terörün yıkımın ve savaşın en yoğun acısını yaşadık, ve hala da yaşıyoruz . Bu dönemde de tıpkı Sivas‘ta 33 yürek ağrımızı uğurladığımız gibi en güzel insanlarımızı sonsuzluğa uğurladık. Toplumun vicdanında kanayan bir yara olan Sivas olayında yitirdiklerimizin anılarına sahip çıkmak amacı ile, Sivas Katliamı gerçeğiyle tam anlamıyla yüzleş ildiğine emin olana kadar Sivas‘ta, Madımak Oteli önünde dostlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz” denildi. –

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.