Anasayfa » Güncel » 2015’İN EN ÇOK KONUŞULAN KİŞİSİ

2015’İN EN ÇOK KONUŞULAN KİŞİSİ

Uluslararası Sosyal Medya Derneği (USMED), 2015 yılında sosyal medyada yer alan konuları açıkladı.

2015’te sosyal medyada gündem olan konuların başında seçimler ve 10 milyon 571 bin 205 tweetle Özgecan Aslan cinayeti geliyor.
2015 yılında sosyal medya kullanıcıları hangi konuları konuştu, kimler çok konuşuldu, en çok gündemde kalan konular neler oldu? USMED ve Somera 2015 yılı sosyal medya gündemini masaya yatırdı ve Twitter’da en çok konuşulan konuları listeledi. İletişim Uzmanı, Sosyal Medya Danışmanı ve USMED PR ve Marka İletişimi Direktörü Nurhan Demirel, 2015 yılı sosyal medya gündemini değerlendirdi.
2015 yılında Türkiye gündemini seçimler, siyasi gündem ve terör olayları belirledi. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri öncesinde ve sonrasında Twitter’da 33 milyon 350 bin 16 tweet atıldı. 2015 yılı bütün dünyada terör olaylarının gündem olduğu, savaşların ve mülteci sorunlarının baş gösterdiği bir yıl oldu. Ankara, Suruç ve Paris patlamaları, Dağlıca ve Charlie Hebdo saldırısı ile Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın şehit edilmesi en çok konuşulan konular arasındaydı. Cizre, Sur, Silopi ve Nusaybin’de uygulanan sokağa çıkma yasakları da sosyal medyanın gündeminde yer aldı.
Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesinin ardından tüm Türkiye’de OzgecanAslan için yüzbinlerce tweet gönderildi ve kadın cinayetleri her yerde protesto edildi. Özgecan’ı öldürenlerin en ağır cezayı alması için bir milyonun üzerinde imza toplandı. Geçtiğimiz günlerde Özgecan Aslan cinayetinin davası karara bağlandı ve sanıklar ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sosyal medyada atılan 10 milyon 571 bin 205 tweetle Özgecan Aslan “Yılın en çok konuşulan kişisi” oldu.
Bodrum’dan çıktıkları umut yolculuğunda su alıp ters dönen bottan düşerek, annesi ve ağabeyiyle yaşamını yitiren 2 yaşındaki minik Aylan’ın cesedi Sabah saatlerinde karaya vurdu. Üzerinde kırmızı bir tişört ve mavi şort bulunan minik Aylan’ın cansız bedeninin Bodrum’da kıyıya vurmuş hali, dünya basını ve sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Olayla ilgili sosyal medyada #KiyiyaVuranInsanlik hashtagıyla 1 milyon 342 bin 739 tweet paylaşıldı.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.