Anasayfa » Çevre » 33 BİN 957 KİŞİ “HAZİNE ARAZİLERİNE HİÇ BİR ŞEY İSTEMİYORUZ” DEDİ…

33 BİN 957 KİŞİ “HAZİNE ARAZİLERİNE HİÇ BİR ŞEY İSTEMİYORUZ” DEDİ…

Bodrum’da yapılması planlanan TOKİ ve Dini Tesis ve Kültür Merkezi projelerine karşı, Kent Konseyi tarafından  bu ayın başında başlatılan imza kampanyasına 33 bin 957 kişi katıldı.

Ortakent-Yahşi Mahallesi’ne Dini Tesis ve Kültür Merkezi ile TOKİ projeleri tepki toplamaya devam ediyor. 30 Nisan’da Yahşi’de yapılan yürüyüş ve insan zinciri oluşturma etkinliğinin ardından başlatılan ıslak imza kampanyasının sonuçları bugün Kent Konseyi önünde toplanılarak, basın aracılığı ile açıklandı.

BAKANLIĞA KADAR GİDECEĞİZ

İmza kampanyasına bugün kadar 33 bin 957 kişinin destek verdiği,  Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, konsey sözcüleri Rezzan Şebin, Yaman Olgaç ve Demet Köklükaya tarafından açıklandı. Yaman Olgaç, ıslak imzaların sayısının 19 bin 016, elektronik ortamda ise 14 bin 941 imza toplandığını belirterek, 44 kurum ve 5 parti ilçe örgütünün de kampanyaya destek verdiğini söyledi. Olgaç, “Şimdi 33 bin 957 kişinin ve bütün bu kurum ve kuruluşların görüşleri önemsenmeyecek bir konu mudur? Buna Ortakent‘te Külliye, Mumcular’da TOKİ yapmak isteyen, izin verenler düşünecek ve karar verecektir. ”

Basın duyurusunun ardından grup, hep bir ağızdan Bodrum, dünyanın ortak kültürel tarihi ve doğal değeridir ve öyle kalmalıdır. Bodrum kimsenin tapulu malı değildir. Bu topraklarda yaşayan herkesin söz hakkı vardır. Mera alanlarına ve verimli tarım topraklarına toplu konut inşaatları istemiyoruz. Orman alanlarına yeni turizm tahsis alanları istemiyoruz. Denizin kıyı kenar çizgisini değiştirecek yatırımlar istemiyoruz. Hazine arazilerine külliye istemiyoruz . Bu yerler; havamız,suyumuz, gıdamızdır.Bu yerler; bizlerin tüm canlılar ile birlikte yaşam alanlarımızdır.Doğayı ve doğal varlıklarımızı rahat bırakalım” diyerek, ant içtiler.

CUMARTESİ ETKİNLİK HAZIRLIĞI

Bodrum Kente Konseyi başkanı Hamdi Topçuoğlu ise “Bodrum Müftülüğü ile görüşerek, diyalog yollarını aradık. Şimdi de, Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Olmadı, Ankara‘ya Bakanlığa kadar gideceğiz. Bodrum Kent Konseyi olarak,Bodrum‘a sahip çıkmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda 28 Mayıs cumartesi günü Bodrumlu Sanatçılar Belediye Meydanı’nda ‘Bodrumlular Bodrum‘a sahip çıkıyor’ konseptli yelken ve tuvalleri ile bir canlı performans sergileyecekler” dedi.

Konseyin basın açıklama metni ise şöyle: 

Değerli Basın Mensupları, Bodrumlular, Bodrumseverler

Bildiğiniz gibi Mart ayında, Ortakent Yahşi Yalısında Dini Tesis ve Kültür Merkezi yapılması projesi ortaya çıkmıştı. Kent Konseyi olarak TOKİ projeleri ile birlikte Bodrum Kimliğini çok değiştireceğini düşünerek, bu değişikliğin tartışılması için tüm paydaşlarımıza ve Bodrum halkının katılımına açık olağanüstü genel kurul düzenlendik. 12 Nisan 2016’daki Genel Kurul’da bu iki projeye de karşı çıkılmasına ve bu amaçla yapılacak çalışmaların planlanması için bir çalışma grubu kurulmasına karar alındı. Kurulan çalışma grubu Bodrum’un belki de tüm Kent Konseylerinin tarihindeki en geniş katılımlı çalışma grubu oldu.

Bu grup Yürütme Kurulumuz ile koordinasyon içerisinde 30 Nisan tarihinde yaptığımız yürüyüşü düzenledi ve imza kampanyasını başlattı. Bugün buraya bu kampanyanın sonuçlarını ve bundan sonraki yol haritasını paylaşmak üzere toplandık.

Herkesin bu kampanyaya ve çalışmalara büyük katkısı oldu. Ama biz isim vermeden özellikle imza toplama masalarımızda fiilen çalışarak, zamanlarını ayıran ve emek harcayan arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz.

“BODRUMLULAR BODRUM’A SAHİP ÇIKIYOR” adı altında başlatılan imza kampanyası, 15 Mayıs’ta son bulmuştur

Bu masalarda ve dolaşarak elden ele toplanan ıslak imzalarımızın sayısı 19.016

Ayrıca elektronik ortamda toplanan imzalarımız da 14.941 adet.

Yanı sıra, aşağıda ismini gördüğünüz 44 kurum ve 5 parti ilçe örgütü de metnimizi imzalamıştır. Bir tanesi hariç mecliste yer alan tüm partilerin imzası vardır.

Şimdi 33.957 kişinin ve bütün bu kurum ve kuruluşların görüşleri önemsenmeyecek bir konu mudur, buna Ortakent’te Külliye, Mumcular’da TOKİ yapmak isteyen, izin verenler düşünecek ve karar verecektir..

bodrum-kent-konseyi-basin-top-4bodrum-kent-konseyi-basin-top-2

Bizler imza metnimizle:

BODRUM, DÜNYANIN ORTAK KÜLTÜREL, TARİHİ VE DOĞAL DEĞERİDİR VE ÖYLE KALMALIDIR.”

“Bodrumlular Bodrum’a sahip çıkıyor”Bodrum kimsenin tapulu malı değildir, bu topraklarda yaşayan herkesin söz hakkı vardır.“Mera alanlarına ve verimli tarım topraklarına toplu konut inşaatları istemiyoruz ! Orman alanlarına yeni turizm tahsis alanları istemiyoruz! Denizin kıyı kenar çizgisini değiştirecek yatırımlar istemiyoruz! Hazine arazilerine külliye istemiyoruz !” dedik.

Bu yerler; havamız,suyumuz, gıdamızdır.

Bu yerler; bizlerin tüm canlılar ile birlikte yaşam alanlarımızdır.

Doğayı ve doğal varlıklarımızı rahat bırakalım,

Merkezi yönetimden doğru yerler ve doğru ölçekler saptanana kadar bu projelerden vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Daha fazla geç kalmadan , geri dönülmez kalıcı tahribatları büyütmeden, “ Bodrum ‘u devam ettirecek nitelikleri tehlikeye atmadan mutlak önlemler alınmalıdır. Kanun koyucu örnek davranış göstererek bu yönde çaba göstermeli, yasaları gözden geçirmeli, koruyucu olmalıdır.

Bu arada Ortakent’te inşaat çalışmaları hala sürdürülmektedir.

Fotoğraftada gördüğümüz gibi, Ortakent-Yahşi’de Dini Tesis alanında yapılan hafriyat çalışmalarının, daha fazla ağır ve kalıcı tahribata yol açmaması için, Şehir Planlamacıları Odası’nın açtığı davaya, imzalarımızla birlikte dahil olarak, acilen “yürütmenin durdurulması” kararını talep ediyoruz.

Bodrum’da aslında Mayıs başında başlaması gereken inşaat yasağı her zamanki gibi bürokratik süreçlerin tamamlanmaması , belki de özellikle geciktirilmesi nedeni ile hala başlamamıştır. Bu boşluktan yararlanarak sürdürülen çalışmalara projeden vazgeçilene – inşaat yasağı çıkana veya mahkeme kararı verilene kadar özellikle mülki amirin ve yerel yöneticilerin engel olması gerekmektedir.

Bodrum Müftülüğü ile görüşerek, dialog yollarını aradık. Şimdi de , Muğla Valiliği ve Çevre Şehircilik Müdürlüğü ile görüşeceğiz. Olmadı, Ankara’ya Bakanlığa kadar gideceğiz. Bodrum Kent Konseyi olarak, Bodrum’a sahip çıkmaya devam edeceğiz. Etkinliklerimiz de bitmedi, devam ediyor, edecek.

 

Bodrum Kent Konseyi olarak, Bodrum’a sahip çıkmaya devam edeceğiz. Etkinliklerimiz de bitmedi, devam ediyor, edecek. 28 Mayıs’ta Bodrumlu Sanatçılar Belediye Meydanın da “Bodrumlular Bodrum’a sahip çıkıyor” konseptli yelken ve tuvalleri ile bir performans sergileyecekler.

 

Durmak yok, yola devam…

Bodrum Kent Konseyi

 

Kampanya metni şöyledir:

1) Kamuya, hazineye ve yerel yönetimlere ait doğal varlıkların (orman, mera ve makiliklerin; sulak alanların, kıyıların; doğal ve tarihi SİT alanlarının; kurum ya da kişilere tahsis edilmesine, imara açılmasına karşıyım.

2) İmara açılmış alanlarda, imar planlarında belirtilen kurallara ve notlara harfiyen uyulmasını, her ne sebeple olursa olsun değişiklik yapılmamasını istiyorum.

3) Yerel yönetimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının iradesine rağmen; siyasi iradelerin kent kimliğini değiştirecek planlama ve girişimlerde bulunmasına karşıyım.

Ortakent -Yahşi Yalısı Mevkiinde Dini Tesis ve Kültür Merkezi ile Karaova’da yapılması planlanan TOKİ konutlarını istemiyorum

 

BODRUM TİCARET ODASI (BODTO) – BODRUM DENİZCİLER DERNEĞİ-DENİZ TİCARET ODASI BODRUM ŞUBESİ -ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI-İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI (İMO)-JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI-ALEVİ BEKTAŞİ DERNEĞİ-BANK-EV SİTESİ-BİTEZ KÜLTÜR VE TABİAT VARLIKLARINI KORUMA DERNEĞİ (BİTAV)-BİTEZ BLD.YELKEN KULÜBÜ-BODRUM FOTOĞRAF SANATÇILARI DERNEĞİ (BODFAD)- BODRUM HALİKARNAS TEMAD-BODRUM KADIN DAYANIŞMA DERNEĞİ- BODRUM DOĞA SPORLARI KULÜBÜ (BODOSK)-BODRUM KLASİK MÜZİK DERNEĞİ-BODRUMART SANAT VE KÜLTÜR DERNEĞİ-BODRUM OTELCİLER DERNEĞİ (BODER)-BODRUM ODTÜ MEZUNLARI DERNEĞİ (BODTÜM)-BODRUM TOHUM DERNEĞİ-BODRUM TURKUAZ DERNEĞİ-BODRUM TÜRK SANAT MÜZİĞİ DERNEĞİ-CUMHURİYET HALK EVLERİ DERNEĞİ-ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ BODRUM ŞUBESİ-ENGELLİLER MECLİSİ-GÜMÜŞLÜK ÇEVRE KORUMA-KÜLTÜR SANAT EĞİTİM DERNEĞİ (GÜMÜŞ ÇEVRE)-GÜMÜŞLÜK MAHALLE MECLİSİ-GÜNDOĞAN KIZILBURUN SAHİL-ÇEVRE DÜZENLEME DERNEĞİ (SAÇEV)-GÜNDOĞAN MAHALLE MECLİSİ-HERODOT ÜÇÜNCÜ YAŞ AKADEMİSİ-KADIN MECLİSİ-KARYA KÜLTÜR VE SANAT DERNEĞİ (KARSANAT)-KÜLTÜR SANAT MECLİSİ-SÖZLÜ TARİH GURUBU-TEMA VAKFI BODRUM GÖNÜLLÜLERİ-TORBA KOYU DERNEĞİ-TURGUTREİS MAHALLE MECLİSİ-TURMEPA-ZEKİ MÜREN DERNEĞİ-

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-HALKLARIN DEMOKRATİK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-ÖDP BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ-YEŞİLLER SOL GELECEK PARTİSİ BODRUM İLÇE ÖRGÜTÜ

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.