Anasayfa » Çevre » 38 GÜN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN BAŞKAN “İMAR BARIŞI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

38 GÜN GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILAN BAŞKAN “İMAR BARIŞI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 60 santimlik bir duvar için 38 günlük görevden uzaklaştırma cezası aldı.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, 2006 yılında işlenen bir İmar Kirliliği suçlamasıyla yargılandığı davadan aldığı cezanın Yargıtayca onanması nedeniyle, 38 gün Görevden Uzaklaştırma cezası aldı.

Mahkeme kararının ardından İçişleri Bakanlığı tarafından görevden el çektirme kararı alınan Başkan Kocadon ile ilgili yazı, hafta başında Bodrum Kaymakamlığı’na ulaştı. Hafta başında izin alarak görevinden ayrılan Başkan Mehmet Kocadon, bugün yapılan meclis toplantısına da katılmadı.

Ali Demiröz’ün başkanlık yaptığı toplantının sonunda Herodot Kültür Merkezine gelen Kocadon, Bodrum Belediye Meclis Üyeleri’ne hakkındaki gelişmelerle ilgili bilgi verdi. Basına kapalı olarak meclis üyelerine hakkındaki kararı açıklayan Kocadon, daha sonra toplantıyı takip eden tek basın mensubu olan Kent Haber muhabiri Hamdi Yörür’ü toplantı salonuna davet ederek, Kent Haber’e açıklama yaptı. 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, cezayı 2006 yılında Bodrum merkezde yapılan bir duvarın geç yıkılmasından dolayı aldığını söyledi. Verilen karara, kaçak yapılarla ilgili çıkan af nedeniyle yeniden yargılama talebiyle itiraz ettiklerini ve bu sürecin devam ettiğini söyleyen Kocadon, şunları dile getirdi:

“Bugünden itibaren, daha yargılama süresi devam ediyor ama şu an kaymakamlıktan gelen tebligatla bir ay belediye başkanlığı görevime ara veriyorum. Bir Bodrum vatandaşı olarak sizlerle beraber olacağım. Biliyorsunuz biz daha önce böyle süreçlerden geçen yönetici olarak hiçbir zaman ne halkımıza ne de devletimize küsmedik. Özellikle yüce Türk yargısının doğruluğuna inandık. Eminim ki bu süreçte de yüce Türk yargısı güzel bir karar verecektir. Bu konu bir duvarın yıkım meselesi ile ilgili alınmış bir karar. Duvarı geç yıkmamızdan dolayı bir dava açıldı. Bu yargılamanın sonucunda hapis ve para cezası almıştık. Bu duvarın yıkılmamasından dolayı verilen ceza için Yargıtay’a itiraz etmiştik. Sonra savcılık da itiraz etmiş. Sonuçta Yargıtay bir para cezası ile belediye başkanlığından 38 gün hak mahremiyeti cezası vermiş” dedi.

İMAR BARIŞI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ… 

İmar barışı yasasının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini ifade eden Kocadon, “Hepinizin bildiği gibi İmar Barışı çıkmış. Özellikle yapı kayıt belgesini alan her vatandaşımızın her cezaları, TCK’nın 184’üncü maddesi olmak üzere bütün davaları düştü. Ama bu imar barışı çıkmasına rağmen, yargılanan yerel yöneticilerimiz, ceza alan yerel yöneticilerimiz var. Onun için ben imar barışının gündeme gelmesinde büyük emeği olan, özellikle Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Adalet Bakanlığının ve İçişleri Bakanlığının tekrar bu imar barışını gözden geçirmesi gerektiğine inanıyorum. Çünkü biz imar barışından faydalanaraktan bir dava açtık, bu davanın tekrar görülmesi veya düşürülmesi ile ilgili. Bu davanın sonucunu bekliyoruz. Umuyorum ki Türk adaleti bununla ilgili kararını açıklayacaktır” dedi.

BİR AY TATİLE ÇIKACAĞIM… 

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, aldığı hak mahrumiyeti cezasından faydanarak Bodrum’un en güzel mevsiminde bir ay tatile çıkacağını söyleyerek ”Tabi bir ay gibi bir tatile çıkıyoruz. Bodrum’un en güzel mevsimi, en güzel ayları. Anadolu halkını da bu aylarda tekrar Bodrum tatiline bekliyorum. Belki bir sahilde, restoranda, bir gece kulübünde karşılaşabiliyoruz onlarla. 20 yıla yakındır belediye başkanlığı yapıyorum. Hiçbir zaman böyle bir tatil yapamadım. Bunu bir tatile çevirip Anadolu halkıyla bir tatil yapma şansına sahip olurum. Burada gördüğünüz gibi bütün meclis üyelerimle beraberiz. Bir ay gibi kısa bir ayrılık olacak. Meclis üyelerimin vermiş olduğu bu desteğe çok teşekkür ediyorum. Onlar seçildiği günden beri hep benimle beraberdi. Tekrar kendilerine teşekkür ediyorum. Bir ay sonra görüşmek üzere. Yargılama süreci devam ediyor. Yargılama sürecinden olumsuz bir karar çıkarsa, Cuma günü meclisimiz bir ay için kendi arasında bir belediye başkanı seçecek. Eğer iyi bir karar çıkarsa bu meclis toplantısı olmayacak. Onun için yeni seçilecek arkadaşın her zaman yanında olup, ona yardımcı olmaya devam edeceğim. Yeni seçilen arkadaşımıza da başarılar dilerim” diye konuştu.

BODRUM ADLİYESİNE TEKRAR YARGILANMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİK 

Bodrum Adliyesine tekrar yargılanmak için müracaat ettiğini dile getiren Mehmet Kocadon, Türk Adaletine güvendiğini ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı:

“Bu duvarın suç tarihi 2006. Yani ben Bodrum Belediye Başkanı olmadan önce. Bu duvara Bodrum Belediyesi yıkım kararı almış. Sonra 2009’da ben Bodrum Belediye Başkanı oldum. 2011 tarihinde de yıkım gerçekleşmiş. Tabi bu alınan karara ikimiz de itiraz etmişiz. Sonuçta Yargıtay takdirini bu yönde kullanmış. Türk yargısına söyleyecek bir lafımız yok. Ben Türk yargısının büyüklüğüne, doğruluğuna her zaman inanan bir belediye başkanıyım. Çünkü eninde sonunda adalet yerini bulur. Madem imar barışı varsa herkes için geçerli olmalı, sadece vatandaş için değil. Onun için ben önümüzdeki günlerde hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın, hem İçişleri Bakanlığımızın hem de Adalet Bakanlığımızın bu konu ile ilgili çalışma yapacağına inanıyorum. Açık ve net söylüyorum, hiçbir yere de müracaat etmeyeceğim. Sadece Bodrum Adliyesine tekrar yargılanmak için müracaat ettik. Onun dışında hiçbir yere müracaat etmeyeceğim. Çünkü düzgün bir karar çıkacağına inanıyorum” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.