Anasayfa » Ekonomi » “50 BİN TURİSTİN AZALMASI BODRUM’U ETKİLEMEZ”

“50 BİN TURİSTİN AZALMASI BODRUM’U ETKİLEMEZ”

İzmir‘de düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı, Türkiye‘nin hemen her bölgesindeki turizmcileri ve tanıtım derneklerinin yöneticilerini bir araya getirdi. Fuara ilgiden memnun kalan turizmcileri asıl düşündüren ise uçak kriziyle kaybedilen Rusya pazarı oldu.

Travel Turkey İzmir Fuarı’na, Türkiye‘nin hemen her bölgesinden katılım gerçekleşti. Fuarı gezenlere büyük ilgi gösterip onlara yörelerin doğal güzelliklerini ve lezzetlerini tanıtan turizmciler, ilgiden memnun kaldı. Ancak Kars‘tan Antalya‘ya kadar hemen her bölgeden gelen turizmcilerin en büyük kaygısı ise Rusya krizinden sonra yaşadıkları yüzde 50’yi bulan rezervasyon kayıpları oldu.

EN BÜYÜK KAYIP ANTALYA‘DA

Antalyalı turizmci Haydar Culfa  Antalya‘nın Rus turizm pazarıyla çalıştığını hatırlattı, “Bunun için en yüksek oranda Antalya etkilenecek. Özellikle de Kemer bölgesi etkilenecek. Bölgede yaşayan Rus kökenli vatandaşlar var. Oradan gelip çalışan arkadaşlarımız var. İş kuranlar var. Özellikle Antalya bu konuda çok sıkıntı yaşayacak. Şu anda tur şirketlerinin, rezervasyon alma imkanları yok. Yasaklandığı için bırakın onu, tur şirketlerinin Türk sahipleri, Rusya‘ya gitmekte zorlanıyorlar” dedi. Kendilerinin yüzde 70 oranında Rusça konuşan bölgelerden turist aldıklarını söyleyen Haydar Culfa, “Bu sayı olarak düşmekten çok ciro olarak da düşüş anlamına geliyor. Gelecek dolar anlamında da düşüş olacak. Çünkü Rus turist gezen bir turist. Geldiği zaman bölgeyi gezen, turlara katılan, dışarıda da para harcayan bir turist, bu ciddi anlamda bizi etkileyecektir. Zaten şu anda turizmciler, şaşkın vaziyette, ne yapacaklarını bilmiyorlar. Yöneticilere bilgi aktarmaya çalışıyorlar, uyarıda bulunmaya çalışıyorlar. Ama ne yapacaklarını bilmiyorlar. Eğer Rus pazarında umut kalmazsa diğer pazarlara yoğunlaşacaklardır. Ancak hangi pazara gidersiziniz gidin, bunun telafi edilir yanı olduğunu düşünmüyorum” dedi.

skal-odul-kazananlarBODRUM DAHA RAHAT

Fuar katılımcıları arasında en rahat olanların başında, Bodrum‘da işletmeleri bulunan, o bölgede faliyet gösteren turizmciler yer aldı. Bordum Ticaret Odası Meclis üyesi Toros Demirdöven, “Direk olarak etkilemez ama dolaylı olarak etkileyebilir. Rus turizminde Antalya ağırlıkta. Rusların üst gelir grubu bize gelir ama Antalya‘daki oteller, fiyat düşüşüne giderse, Bodrum o zaman etkilenecektir. Otellerdeki rezervasyon şu an için zayıf ama kesin rakamlar da Nisan ayında belli olur. Ancak yüzde 40’lara varan kayıplar bu anda var. Krizle mücadele için, bireysel olarak bir şey yapamayız. Tanıtıma ağırlık verdik. Çin‘e, Hindistan‘a gidip pazar arıyoruz” dedi. Bodrum Tanıtma Vakfı Genel Sekreteri Cemil Bayraktar ise, “Bodrum’a dış hatlardan bu yıl 1 milyon turist iç piyasadan da 2.5 milyon turist geldi. Bizim ana pazarımız İngiltere, Belçika, Fransa, Polonya, Almanya gibi ülkelerden oluşuyor. Rusya‘dan 50 bin kişi ziyaret etti. 50 bin turistin azalması Bodrum turizmini etkilemez. 27 ülkeden ziyaretçi alıyoruz. Çin ve Hindistan üzerinde çalışıyoruz. Balkan ülkelerine ağırlık verip o 50 binlik açığı kapatacağız” dedi. Cemil Bayraktar, Antalya‘daki otellerin fiyat düşüşüne gitmesinin Bodrum‘u etkileyip etkilemeyeceğine yönelik soruya ise, “Bu sene de Rusya‘daki ekonomik krizden dolayı Antalya turizminin etkileneceği düşünülüyordu ki, etkiledi. Biz de ‘oradaki fiyatlar düştüğü zaman Bordum etkilenir’ dedik ama Bodrum sevdalıları buradan vazgeçmiyor” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.