Anasayfa » Kültür - Sanat » 70. YILINDA MAVİ YOLCULUK DESENLERİ

70. YILINDA MAVİ YOLCULUK DESENLERİ

Halikarnas Balıkçısı Forumu, bu yıl Mavi Yolculuğun 70 yılı olması nedeni ile bir dizi etkinlik düzenliyor.

Etkinliklerin açılışı 22 Temmuz’da Trafo’da saat 18.30’da gerçekleştirilecek basın toplantısı ve söyleşi ile başlayacak. Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun gelini Huguette ve torunu Rahmi Eyüboğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilecek söyleşi de ilk Mavi Yolcular ve Yolcular anılacak. Söyleşi ve Mavi Yolculuğu anlatan kısa film gösterisinin ardından Eyüboğlu’nun ‘Mavi Yolculuk Desenleri’ sergisinin 22 Temmuz’da Kale Caddesi’nde açılışı yapılacak. 70 yıl önce bir tekne ve 8 yolcuyla başlayan Mavi Yolculuk artık binlerce yat ve onbinlerce Mavi Yolcu ile yapılıyor. Halikarnas Balıkçısı Forumu adına konuşan Rüştü Tezcan ‘Amacımız artık dünya çapında bir marka olmuş Mavi Yolculuğu yaratan ve bize kültürel bir miras olarak bırakanları, bıraktıkları değerlerle birlikte anımsatmak, yaşatmak. Aslında bir yaşam biçimi olan Mavi Yolculuğun taşıdığı kültürel ­tarihi değerleri, yapıldığı doğa ile denizi ve en önemlisi büklerimizi mirasyedi gibi harcıyoruz. Kaybettiğimiz değerler konusunda bir farkındalık yaratmak için 70. Yıl etkinliklerini düzenliyoruz. Serginin amacı da hala bilmeyenlere Mavi Yolculuğu ve ilk Mavi Yolcuları tanıtmak. Bilenlere ise taşıdığı değerleri anımsatmak. Sergide Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun defterlerden torunu Rahmi Eyüboğlu’nun seçtiği ve bizimle paylaştığı paylaştığı eserler yeralmakta. Huguetteve Rahmi Eyüboğlu’na çok teşekkür ediyoruz. ’ dedi.

BEDRİ RAHMİ’NİN ELİNDEN…

afiş ve davetiye

Mavi Yolculuk Desenleri Sergisi, ilk Mavi Yolculardan Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun Mavi Yolculuklarda çizdiği resim ve çizimlerden oluşuyor. Bedri Rahmi daha ilk gezide başlar Mavi Yolculuk defterlerini tutmaya ve her gezisinde sürdürür.

MuğlaBüyükşehirveBodrumBelediyelerinin, Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi ve Denizciler Derneği’nin katkıları ile düzenlenen Bedri Rahmi Eyüboğlu ‘Mav iYolculuk Desenleri’ sergisi 22 Temmuz -5 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kale Caddesi’nde gezilebilir.

Halikarnas Balıkçısı Forumu, bu serginin yanısıra, yıl sonuna kadar Mavi Yolculuk bilincinin yayılması için okullarda söyleşiler düzenlemeye devam edecek. Mavi Yolculuk teknelerine verilmek üzere oluşturulan ve Kültür Sanat Kutusu’nun ürünü olan gezi defterleri ve flamalar da sezon sonunda paylaşılacak. Mavi Yolculuk koylarının sanateserleri ile işaretleme projesi de ürünler ortaya çıktığında tanıtılacak.

Halikarnas Balıkçısı Forumu nedir?

Halikarnas Balıkçısı Forumu; Balıkçı, Sabahattin ve Bedri Rahmi Eyüboğlu ile Azra Erhat gibi bölgeye büyük katkısı olan kültür insanlarını anımsatmak ve onların katkısıyla geliştirilen değerleri yaşatmak amacıyla oluşturulmuş bir birlikteliktir. Ege,Bodrum ve deniz kültürünü seven ve korumaya çalışan sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden ve bireysel gönüllülerden oluşmaktadır.

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.