Anasayfa » Güncel » ADI CANSIZ BEDENİNİN BULUNDUĞU PLAJA VERİLECEK

ADI CANSIZ BEDENİNİN BULUNDUĞU PLAJA VERİLECEK

Bodrum Belediyesi Meclis Toplantısı’nda; Aylan Kurdi Bebeğin isminin, cansız bedeninin vurduğu  plaja verilmesine oy birliği ile karar verildi.

Belediye Meclisi’nin MHPli üyeleri adına Süleyman Mazı verdiği önergede, Aylan Kurdi Bebeğin minik cesedinin karaya vurduğu plaja adının konmasını ve “Hürriyeti” temsil edecek bir anıtın dikilmesini  talep etti. Mazı “İnsanların yaşam haklarının elinden alınması üzerine yaşadıkları toprakları terk etmesi sonucu, milyonlarca Suriyeli ve dünyanın değişik ülkelerinden kaçan mülteciler, ülkemiz üzerinden batı ülkelerine gitmeye çalışıyorlar. Bu yaşam mücadelesinin en dramatik örneği, geçtiğimiz yaz plajda cesedi kıyıya vuran 2 yaşındaki Aylan bebeğin ölümüyle yaşandı. Olay, dünyada yankı buldu, ancak unutulup gitti. Dünyadan bihaber olan bu bebek, neden Ege’nin sularında hayatını kaybetti. Ülke ve dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla, Aylan bebeğin hayataını kaybettiği plaja adının verilmesi ve Hürriyeti temsil edecek bir anıtın dikilmesini istiyoruz dedi.

Başkan Kocadon, “konuyla ilgili daha önceden bir çalışma başlatmıştık. MHP’li arkadaşlarımızın verdiği önergeye bu nedenle olumlu yaklaştık. Dostluk, barış ve insanlığın özgürlüğünü siyasallaştırmadan bu konuda ciddi adımlar atıyoruz. Aylan bebeğin adının yaşamını yitirdiği plaja verilerek bu dramı ve özgürlüğü; en iyi şekilde temsil edecek anıtın yapılması için üniversitelerin hocaları ile görüşmelerimiz devam ediyor. Türkiye’nin en medeni bölgesini yöneten bir belediye başkanı olarak bu acıların Bodrum gibi yerlerde yaşanmasından büyük üzüntü duyuyorum. Umarım ki bu acılar tekrarlanmaz, dünya liderleri, ülkelerini yönetmeye çalışmış olan liderler birlik, beraberlik, barış içinde; Ulu Önder Atatürk’ümüzün sözünü hiçbir zaman unutmadan ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ söylemini hep beraber, bir ağızdan söyleyerek bu soruna çözüm bulurlar” dedi.

IMG-20151205-WA0005

 

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.