Anasayfa » Kültür - Sanat » ADI TİYATRO GRUBU İLE YAŞAYACAK

ADI TİYATRO GRUBU İLE YAŞAYACAK

Geçtiğimiz cumartesi günü öğle saatlerinde trafik kazasında yaşamını yitiren tiyatro sanatçısı Fatma Alev Tekoğul, bugün son yolculuğuna en son sahne aldığı Heratod Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenle uğurlandı.

SAHNEDEN ALKIŞLARLA UĞURLANDI. TEKOĞUL SON OYUN İÇİN SAHNEDEYDİ
Tekoğul’un görev aldığı tiyatronun adının bundan böyle “Bodrum Kent Konseyi Alev Gürcan Tiyatrosu” olarak devam edeceği açıklandı. Bodrum Kent konseyi Kültür Sanat Meclisi Yğrğtme Kurulu üyesi ve Sahne Sanatları Çelişme Grubu kurucusu Alev Tekoğlu, bugün en son sahne aldığı ve hem oynayıp hem yöettiği “Düğün Yada Davul”un sergilendiği Heretod Kültür Merkezi Sahnesi’nden son yolculuğuna uğurlandı. alev tören.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7.jpg8
Bodrum Dvelet Hastanesi Morgu’ndan getirilen Tekoğul’un cenazesi kültür merkezi önünde alkışlarla karşılandı. Tekoğul’un sahneye konulan cenazesinin ardından düzenlenen törene annesi Güner Gürcan, erkek kardeşi Ateş Gürcan, Bodrum Belediye Başkanı CHP’Li Mhemet Kocadon, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, Tekoğul’un birlikte sahne aldığı Muğla Üniversitesi Bodrum Güzel Sanatlar Akademisi Sahne Sanatları Bölümü öğrencileri ve yaklaşık 1500 kişi katıldı. Bodrum Kent Konseyi Kültür ve Sanat meclisi koordinatörü Rezzan Şebin’in yaptığı sunum sırasında Tekoğul’un en son oynadığı tiyatro oyunu sinevizyondan gösterildi , salonda göz yaşları sel oldu.
Bodrum Kent Konseyi Başkanı Topçuoğlu “Alev ile üç yıl birlikte çalıştık, sevgi ve enerji dolu bir insandı. Sadece tiyatroyu oynamak değil bu sanatı sevdirmek için her şeyi yaptı. Kimilerinin 50 yılda yapıp düşünemeyeceğini zaman gelir bir dakikada yapardı, enerjisi ile hepimizi şaşırtırdı,O’nu yaşatmak için bundan böyle tiyatromuzun adını Bodrum Kent Konseyi Alev Gürcan Tiyatrosu olarak sürdüreceğiz. O bizimle birlikte yaşacak” dedi.
BODRUM’DA ÇOK DAHA MUTLU VE HUZURLU OLACAK
alev tören.jpg2.jpg3.jpg4
Anne Güner Gürcan ise ayakta güçlükle durabilmesine rağmen yaptığı konuşmada “Kızım Bodrum aşığıydı bugün görüyorum ki bu nezih insanların arasında çok motluydu. O nedenle oğlum ile konuşarak cenazesinin İstanbul’da değil burada sevdikleri güzel insanların arasında yaşadığı Akyarlar mahallesinde toprağa verilmesini ve böylece çok daha mutlu olacağını düşündük. Alev sizleri iyiki tanıdık, bugün sizlerin yanında kızımın çok daha mutlu olacağını gördüm, hepinize teşekkür ediyorum” dedi.Sanatçı arkadaşları alev için konuşmalar yaptı şiirler okudu.
HASTANEDEN TELEFONLA SAHNEYE BAĞLANDI
Kazadan sonra yaralanan ve halen Özel Bodrum Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Tekoğul’un kızı Merve Yılmaz ise hastanedeki yatağından telefon ile sahneye bağlanarak yaptığı konuşmada, annesinin dostlarına teşekkür ederek, son yolculuğuna uğurladı.
YOLU SEVGİDEN GEÇEN BİR İNSANDI
alev tören.jpg2
Törenin sonunda konuşma yapan Başkan Kocadon “Alev hanım gerçek bir Cumhuriyet kadını gerçek bir sanatçıydı. Bodrum yolu sevgiden geçen insanların buluştuğu yerdir deriz, Alev sevgi dolu ışıl ışıl bir insandı, O’nunda yolu buradan geçti. Ancak bizler O’nu asla unutmayacağız, yüreği gönlü sevgi dolu insanlar olarak bir mutlaka aynı yerde buluşacağız, değerli sanatçımızı son yolculuğuna uğurlarken buradaki insanların gözlerindeki hüzün ve sevgi Tekoğul’un gerçekten ne kadar çok sevildiğini sayıldığını birkez daha ortaya koydu, iyiki onu tanıdık” dedi.Sahne arkadaşları Tekoğul’un cenazesi başından uzun süre ayrılamadı.
LİSE YILLIĞINA ULAŞMIŞ
alev tören.jpg2.jpg3
Karsanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi de olan Alev Gürcan’un, aynı derneğin sanat danışmanı olan opera sanatçısı Gülderen Erdeoğmuş ise “Alev’le KAdıköy Kız Lisesi’nde beraber okuduk. O Tiyatro Kolu, ben de Müzik Kolu başkanıydım. Gece yıllığımıza ulaştım. Kendisinin yazdığı yazıya ulaştım, ancak okuyabilmem mümkün değil diyerek göz yaşlarına boğuldu. Sunum yapan ŞEbin’in okuduğu yazının adı “Çlümsüzlük” idi. Alev Gürcan, daha 17 yaşında “bir insanın eser bırakması halinde ölümsüz olacağını, onun için de sadece sanatçı olunması gerekmediğini, Mustafa Kemal Ataürk gibi bir  eser de bırakabileceğini ifade ederek, bu eserin adının da Türkiye” olduğunu kaleme almış.
SANAT DOLU VEDA
Akyarlar Mahallesi Mezarlığı’na götürülen Tekoğul’un defin işlemi yapıldıktan sonra mezarı başında müzik dinletisi yapıldı. Bodrum Flarmoni Derneği Başkanı ve Keman Sanatçısı Nadi Atasoy kemanı ile İtalyan Bestekar Tomaso Albinoni’nin 1700 lü yılların başında bestelediği Adagio isimli eseri seslendirdi. Adasoy “Avrupa’da ve ABD’De cenaze törenlerinde seslendirilen bir eseri sanatçımızın son yolculuğunda seslendirdim. İtalyan bestekarın bu eseri acı ve hüzünü birlikte yansıtmasından dolayı bu tür cenaze törenlerinde çalınabiliyor” dedi.
alev tören.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6alev tören.jpg2.jpg3.jpg4.jpg5.jpg6.jpg7alev tören13Yaşar Anter/DHA
Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.