Anasayfa » Çevre » “AĞAÇLARI KESEREK ORMANLARI TALAN ETME SALGINI” NI DURDURDULAR

“AĞAÇLARI KESEREK ORMANLARI TALAN ETME SALGINI” NI DURDURDULAR

Muğla’nın Ula İlçesi Çıtlık Mahallesi, Taşkesiği mevkisinde, 30 hektar yetişmiş orman alanında ağaç kesime başladığı haberini alan Muğla Çevre Platformu gönüllüleri ve yöre halkı, kesim yerine gelerek duruma müdahele etti.

 

Çıtlık ve Gökova halkı, Karabörtlen Orman İşletme Şefliği’nin ağaçları kesilmek üzere damgalama işlemine başlaması üzerine önce 14 Şubat’ta Taşkesiği mevkisinde, kalabalık bir etkinlik düzenlemiş ve projeyi protesto etmişti. Kesilecek ağaçların damgalanma işleminin tamamlanıp tespit edilen ağaçların kesimine 04 Nisan sabahı başlandı.

“KESİM 3-4 NOKTADA AYNI ANDA BAŞLADI”

Kesimle ilgili bilgi veren Muğla Çevre Platformu Eşsözcüsü Serdar Denktaş şöyle konuştu:

“ Kesime 3-4 ayrı noktada ve aynı anda başlandığını duyunca kesimi durdurmaya çalıştık. Bölgeye gelen jandarma komutanı kesimin yasal olduğunu, bizim kesim sahasında olmamızın yasalara aykırı olduğunu söyleyerek alanın dışına çıkmamızı istedi. Biz de yapılan çalışmanın yasal olsa da meşru olmadığını söyledik.  Komutan telefon görüşmesinden sonra bizlere ülkenin içinden geçtiği bu zorlu süreçte bu olayın büyümesini kendilerinin de istemediğini ve kesimi durduracaklarını ifade etti. Kesim durdu ama ne yazık ki 30-40 kadar ağaç kesilmiş oldu.  Umarım bu kadarı ile sonlandırabiliriz.”

KESİMİN DURDURULACAĞI SÖZÜNÜ ALDIM”

Kesimin durdurulması için Muğla CHP Milletvekili Mürsel Alban da devreye girdi. Muğla Orman Bölge Müdürü Yasin Yaprak’ı arayan Alban’ın, “Kesim sürerse çevrecileri buraya yığarım. O kalabalıkta bir kişiye virüs bulaşırsa savcılığa suç duyurusunda bulunacağım” sözleri üzerine, Müdür Yaprak vekile kesimin durdurulacağı sözünü verdi.

Sözcü Gazetesi’nin verdiği bilgiye göre Alban şunları söyledi:

“ Yasin bey kesimin 2-3 ay önceki planlama sonucu başlatılan endüstriyel dönüşüm olduğunu söyledi. Ben de zamanlamasının yanlış olduğunu, evinde kendisini izole edip salgınla mücadele eden halkın sokaklara dökülmesinin engellenmesini söyledim. ‘Kesim yapanlar kurallara uymuyor yan yana duruyorlar, saldırganlaşmalar var’ diyerek virüsün yayılma ihtimalinin fazlalığı nedeniyle kesimi durdurmalarını istedim. Eğer kesim durdurulmazsa tüm çevrecilere ve Muğla Valisi’ne de haber vereceğim ve katliamın durdurulması isteyeceğim.

Salgın döneminde bile olsak halk orada eylem yapacak. Ben de şimdi oraya gidiyorum ve diğer milletvekili arkadaşlarım da gelecek. Biz ağacın da insanın da ölmesini istemiyoruz. Bu durumdan vazgeçmezseniz orada toplanacakların hayati sorumluluğu üzerinize alacak mısınız? Eğer orada birisine bulaşma olursa hakkınızda savcılığa suç duyurusunda bulunacağımın da bilinmesini istiyorum dedim. Bunun üzerine Yasin bey kesimin durdurulacağının sözünü verdi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.