Anasayfa » Politika » “AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİ”

“AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİ”

CHP Bodrum İlçe Kadın Kolları Başkanı Emel Çakaloğlu ilçe binasında çocuk istismarları ile ilgili yaptığı basın toplantısında, çocukların cinsel istismar edilmesini önlemenin devletin asli sorumluluğu olduğunu söyledi.

Çakaloğlu özetle şunları söyledi: “Karaman’da 45 çocuğumuzun din kisvesi altında örgütlenmiş Ensar Vakfı’nda cinsel istismara uğraması bizi yürekten yaralamıştır, mevcut iktidarı planlı olarak eğitim sistemimizi dejenere ederken çocuklarımızı denetimsiz Kuran kurslarında, eğitimcilikte ilgili olmayan bir güruhun eline teslim etmiştir. Bu üzücü olay çocuk istismarının toplumumuzda ne denli ciddi ve kapalı kalmış bir konu olduğunu bir kez daha göstermiştir.

Ülkemizde sosyal devlete olan gereksinim her geçen gün artarken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “Bir defa böyle bir olay yaşanması Ensar Vakfı’nın kötülenmesi için gerekçe olmaz” diyerek çocuklarımıza yaşatılan acıyı daha da derinleştirmiştir.

Türkiye, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kassım 1989 tarihinde kabul edilen “Çocuk Haklarına dair sözleşme” ye ilk imza atan ülkelerden biridir. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının Ensar Vakfı’nda ki 45 çocuğa taciz iddiaları ile ilgili yaptığı vahim açıklaması, yaşanan acıları ve mevcut hukuksuzlukları görmezden gelip hafife almaktadır. Oysa hiç kimse ve hiçbir kurum, bir çocuğun tırnağından daha kıymetli değildir.

Siyasi erkin başındaki bu kişi, taciz ve tecavüze uğramış çocuklara sahip çıkamıyorsa ve elde ettikleri güç, çocuğu ve kadını bu tür maruziyetlerden koruyamıyorsa bu asla kabul edilemez bir durumdur.

Söz konusu bakan derhal istifa etmelidir!

Biz Cumhuriyet Halk Partili kadınlar olarak, çocuklarımızın korunması, geleceğimizin korunması, çocuk haklarının savunulması için, devleti, tüm kamu kurumlarını ve sivil toplum kuruluşlarını göreve çağırıyoruz. Çocuklarımızı bu anlayışa emanet etmeyeceğiz ve benzeri vakaların tekrar yaşanmaması için gerekli olan kalıcı çözümlerin bir an önce hayata geçirilmesi konusunda takipçi olacağız.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.