Anasayfa » Güncel » AİLESİ, İNŞAAT İŞÇİSİ OLAN ÇOCUKLARININ ORGANLARINI BAĞIŞLANDI

AİLESİ, İNŞAAT İŞÇİSİ OLAN ÇOCUKLARININ ORGANLARINI BAĞIŞLANDI

Bodrum’da geçirdiği trafik kazasının ardından kaldırıldığı hastanede beyin ölümü gerçekleşen 32 yaşındaki inşaat işçisinin organlarını ailesi bağışlama kararı aldı. 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’nda, işçinin organları dört kişinin hayatını kurtaracak.

Geçirdiği trafik kazası nedeniyle tedavi gördüğü hastanede beyin ölümü gerçekleşen kişinin organları bağışlandı. Alınan bilgiye göre, yaklaşık iki hafta önce Mumcular’da motosiklet kazası geçiren inşaat işçisi Ferdi Çangır (32), Bodrum Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı. Başına aldığı darbe nedeniyle tedavisi yoğun bakımda süren Çangır’ın, gece saatlerinde beyin ölümü gerçekleşti. Ferdi Çangır’ın ailesi, yaşamını yitiren çocuklarının organlarının bağışlanmasına karar verdi. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, Çangır’ın bazı organlarını nakil bekleyen hastalara ulaştırmak üzere seferber oldu. Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Opr. Dr. Oğuz Şahin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ferdi Çangır’ın böbrekleri, karaciğeri ve kalbinin organ nakli bekleyen hastalara hayat vereceğini kaydetti. Çangır’ın böbreklerinden birisinin Medical Park İzmir Hastanesi’nde, diğerinin İzmir  Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, karaciğerinin İzmir Kent Hastanesinde, kalbinin ise Ege Tıp Fakültesi Hastanesi’nde organ nakli bekleyen hastalara gönderildiği bildirildi.

20151103025729_kenttv_haber_606

ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

3-9 Kasım  Organ Bağış Haftası nedeniyle bir açıklama yapan Bodrum Devlet Hastanesi Başhekimi Op.Dr. Oğuz Şahin “Halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalık yaratmak için 3-9 Kasın tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle organ bağışı haftasını değerlendiriyoruz. Ülkemizde, son evrede organ yetmezliği olan bir çok hastamız var. Yine biliyoruz ki ülkemizde bu nakilleri başarıyla yapan uzman cerrahlarımız mevcut. O yüzden biz bu tür hastalarımıza şifa verebilmek amacıyla şimdikinden daha fazla kişinin organlarını bağışlamasını temenni ediyoruz. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz. Her geçen gün halkımızın duyarlılığı sayesinde organ bağışı sayımızda artış oluyor. Tabi buda bizim açımızdan sevindirici. Bunun giderek artacağını ümit ediyorum” dedi. Öte yandan, Türkiye Organ ve Doku Bağış Bilgi Sistemi verilerine göre toplam organ bağış sayısı 11 bin 264 olarak belirlendi. Bu istatistiklere göre Muğla, İstanbul ve İzmir illerinden sonra 3. sırada yer alıyor. Bağış sayısı nüfusuna oranlandığında ise Muğla Türkiye’de 1. sırada yer alıyor.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.