Anasayfa » Ekonomi » AK PARTİ MUĞLA “TURSAB BAŞTAN AŞAĞIYA BİR HATA”

AK PARTİ MUĞLA “TURSAB BAŞTAN AŞAĞIYA BİR HATA”

AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Mete, Türkiye turizminde yaşanılan sıkıntının aslında dünyada söz sahibi olan iki tur şirketinden kaynaklandığını söyledi. Türkiye‘nin kendi milli ve yerli tur operatörlerini kurarak desteklemesi gerektiğinin altını çizen Mete, “Asıl sıkıntı yabancı tur operatörlerinin bu sektörü ele geçirmesidir.” dedi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB)’nin ‘turizm sektöründe alınması gereken tedbirler raporu’nu eleştiren Mete, “TÜRSAB’ın kendisi bir sorun. TÜRSAB başından aşağıya bir hata.” ifadesini kullandı.

Öğretmenevinde MKYK Üyesi Yelda Erol Gökcan, AK Parti Muğla İl Başkanı Kadem Meteve yönetim kurulu üyeleri basın mensuplarıyla bir araya gelerek, yeni dönemde yapacağı çalışmalar ile Muğla‘nın sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Aynı zamanda bir turizmci olan il başkanı Kadem Mete, Muğla‘nın Fethiye, Marmaris veBodrum gibi üç önemli turizm destinasyonunun bulunduğunu hatırlattı. Otellerdeki doluluğun belli oranın iç pazardan karşılandığını belirten Mete, “Yerli turist biraz nefes aldırıyor. Bu konuda ciddi bir çalışma yaptık. Turizmde bugünlerde yüzde 40 doluluk oranında olduğumuzu düşünürsek yüzde 60 kadar bir boşluğumuz var. Muğla‘ya hizmet edebilmek için elimizden geleni yapacağız. Önümüze bakıp çalışacağız. Hükümetimiz tarafından açıklanan turizm eylem planı profesyonel turizmciler dahil bu konuda eksik bilgi sahipleri olduklarını gördüm. Pakette eleştirdiğim bir konu sıkıntıya düştüğünde yardım ediyor ama biz sıkıntıya girmeden yardım etmesi gerektiğini düşünüyoruz. İkinci pakete böyle bir destek koydurmayı umut ediyoruz.” dedi.

Konaklama sektörüne verilen desteğin artık tur operatörlerine verilmesi gerektiğinin altını çizen Kadem Mete, “Türkiye’de yeterli sayıda yatak var. Bundan sonra Cumhurbaşkanımızın söylediği gibi yerli ve milli tur operatörlerini oluşturmak. Türkiye‘de en fazla turizmin bu duruma düşmesinde etkili olan iki tur operatörü var. Birisi TUİ diğeri Thomas Cook. Onların bakış açısına göre riskli bir ülke olduğu için çok rahat bir şekilde bize ayırdıkları uçak koltuklarını yüzde 40’a indirip yüzde 60’ını silerler. Başka yerlere yönlendirerek paralarını kazanmaya devam ederler. Bizim en büyük sıkıntımız şu anda aslında tur operatörleri noktasında tekelleşmiş olmamız. Yabancı tur operatörleri bu sektörü ele geçirmesidir. Zamanında Öger Tur gibi başarılı olan tur operatörlerinin maalesef ayakla kalamamış olmasıdır. Biz devlet olarak bu tur operatörlerini bir şekilde yaşatmamız lazımdı, yaşatamadık. O zaman yenilerini meydana getirmek için katkı vermemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin, “TÜRSAB’ın ‘turizm sektöründe alınması gereken tedbirler’ raporuyla ilgili neler düşünüyorsunuz?” yönündeki sorusu üzerine Kadem Mete, şunları söyledi: “TÜRSAB’ın kendisi bir sorun. TÜRSAB başından aşağıya bir hata. Bu bölgede turizmde doğrudan ve dolaylı olarak etkilenmeyen hiçbir sektör yok.”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.