Anasayfa » Çevre » AKSOY HOLDİNG “TİLKİCİK KOYU’NA DOLGU YAPAMADIK, AMA MARİNA PROJEMİZ DEVAM EDİYOR”

AKSOY HOLDİNG “TİLKİCİK KOYU’NA DOLGU YAPAMADIK, AMA MARİNA PROJEMİZ DEVAM EDİYOR”

Aksoy Holding tarafından Bodrum Tilkicik Koyu’nda yapımı devam eden konut projesi Epique Island, önümüzdeki yaz kapılarını açıyor. Toplam 12,6 hektarlık bir yarımada üzerinde inşa edilen ve 75 lüks villa, 150 yat kapasiteli bir marina ve 50 odalı bir butik otelden oluşan dev proje Bodrum basınına tanıtıldı.

Aksoy Holding A.Ş. CEO’su ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Batu Aksoy, Bodrum’da hayata geçirdikleri Epique İsland projesini tanıtmak amacıyla Bodrum basını ile bir araya geldi. Kalamare Restaurant’da gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye’nin gayrimenkul, turizm, petrol ve enerji sektöründe yatırımları ile dikkat çeken Aksoy Holding’in üst düzey yöneticileri de hazır bulundu.

Batu Aksoy, 2013 yılında başlatılan Epique İsland projesi ile ilgili süreci gazetecilerle paylaştı. Tilkicik Koyu’nda inşa edilen Epique İsland projesinin Aksoy Hollding’in en önemli yatırımlarından biri olduğunu söyleyen Batu Aksoy, projenin toplam 200 milyon Euro büyüklüğünde bir gayrimenkul ve turizm karma projesi olduğunu belirtti. 5 yıl önce başlatılan proje kapsamında Tilkicik burnundaki 126 bin metrekarelik bir arazinin kapatıldığını anlatan Aksoy, “Biz bu projeye büyük bir aşkla girdik. Ve şimdi sonuna yaklaştık. Gelecek yaza kadar tamamlamayı planlıyoruz.” dedi. Epique İsland evlerinin Bodrum mimari kimliğine ve çevreye saygılı bir şekilde inşa edildiğini söyleyen Aksoy, bu amaçla lüks, yalın ve çevre dostu projeler üreten Güney Afrika kökenli mimarlık firması Saota ile anlaştıklarını bildirdi. Tilkicik Koyu’ndaki konut projesinin yatay mimarisi ve peyzajı ile örnek bir proje olduğunu anlatan Aksoy, “Evlerin tamamı doğal taş kaplamalı olarak inşa edildi. Bu taşlar hem bölgeden hem de iki farklı yerden getirilerek birleştirildi ve şık bir estetik mimari yaratıldı. 50 yıl sonra da bu projye bakıldığında ‘iyi iş yapmışlar’ dedirteceğimiz bir yatırım oldu.” diye konuştu.

Projenin 75 adet lüks villadan oluşan bölümünün tamamlandığını ancak marina ve butik otel ile ilgili izin süreçlerinin hala devam ettiğini kaydeden Aksoy, bu sürecin de en geç 2 yıla kadar tamamlanacağını belirtti. Aksoy, bugüne kadar Epique İsland projesinde 5 bimn kişiye istihdam sağladıklarını, şu an için de projede 700 kişinin çalışmaya devam ettiğini ifade etti.

DOLGU YAPAMADIK, AMA MARİNA PROJEMİZ DEVAM EDİYOR

Batu Aksoy, Akdeniz fokları ve posidonia çayırları başta olmak üzere uluslararası sözleşmelerle korunan türlere ev sahipliği yapan Bodrum Tilkicik Burnu’nda yapılması planlanan deniz dolgusu ve marina projesinin iptali için çevreciler tarafından açılan davanın hatırlatılması üzerine “Dolgu projemiz ve marina projemiz iki farklı süreçti. Dolgu projesini yapamadık ama marina projemizin izin süreci devam ediyor” dedi. Aksoy, süreci şöyle anlattı:

“Bu projeye bir takım iskeleler yapılması gerekiyordu. Dolgu projemiz, marina projemizden daha önce yapılmış bir müracaattı. Yaklaşık 8 bin 500 metreküp civarındaydı ve 10 bin metreküp altındaki proje için ÇED gerekli değildi. Bu müracaatı üç sene önce yapmıştık. Marina için başvurmamıştık henüz. Çünkü bir mülk sahibinin marina yapabilmesi için gerekli mevzuat, 2016 yılının ekim ayında çıktı. Ondan önce yap-işlet-devret Kanunu’na tabi idi. Ekim ayından itibaren bu hak çıktı ve biz marina için müracaat ettik.  Dolgu alanı ile marina alanının örtüştüğü noktalar vardı. Dolayısıyla bize dava açan çevreci grubun şöyle bir yanlış algısı vardı. Dolgu adı altında marina yapacaklar. Halbuki hiç alakası yok. Marina zaten ÇED gerektiren bir proje. Onun süreci Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda devam ediyor. Dolgu projemizin ÇED gerekli değildir kararı sanki marina için kullanılmış gibi gösterildi. Hiç ilgisi yoktu. Yürütmeyi durdurma kararı verildi.Saygıyla karşılıyoruz. Dolgu yapmak yerine çıkan hafriyatı dışarı taşıdık. Olmasa da olur dolgu projemiz. Ama bize haksızlık yapıldığını düşünüyoruz. Marinamızın ÇED süreci zaten devam ediyor. Alamazsak yapamayız.”

Batu Aksoy, yemekli basın toplantısında ayrıca Aksoy Grubu’nun diğer sektörlerdeki yatırımları ile ilgili bilgiler de verdi. Aksoy Holding Gayrimenkul Direktörü Aslı Yılmaz da projenin yapım aşaması ve teknik detaylar konusunda basını bilgilendirdi.

Kaynak: Bodrumageldik

 

istanbul escort bayan

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.