Anasayfa » Kültür - Sanat » “ANA TANRIÇA TAPINAĞI”

“ANA TANRIÇA TAPINAĞI”

Marmaris‘in  önemli antik kentlerinden Amos’ta, Selçuk Üniversitesince kazı çalışmaları gerçekleştirilecek.

Marmaris‘te bulunan ve geçmişi 2 bin 200 yıl öncesine kadar uzanan Amos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları başlatılacak. Turunç Mahallesi Kumlubük mevkisinde bir tepenin üzerine kurulu ve güneşin doğuşu ile batışının izlenebildiği Amos’un tarihi eserleri, Marmaris Müze Müdürlüğü, Selçuk Üniversitesi veMarmaris Ticaret Odasınca (MTO) gün yüzüne çıkartılacak.

İlçe merkezine yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki antik kentin turizme kazandırılması için çalışmalar yürüten MTO’unun başkanı Mehmet Baysal, daha önce Amos Antik Kenti’nin çevre düzenlemesi ve anıt eserlerin tescilini yaptırdıklarını söyledi.İkinci aşama olan kazılar için ise Marmaris Müze Müdürlüğü ve Selçuk Üniversitesi ile ortak çalışma başlattıklarını ifade eden Baysal, “Fizibilite çalışmalarını tamamladık. Selçuk Üniversitesi 3 yıl sürmesi planlanan kazı çalışmaları için 467 bin liralık bir bütçeye ihtiyaç olduğunu belirledi” dedi.Üniversitenin bütçenin hazırlanması durumunda antik kentte kazı çalışmalarına başlanabileceğini bildirdiğini dile getiren Baysal, sponsor aradıklarını, bulunamazsa oda olarak gerekli desteği vereceklerini dile getirdi. Kazı çalışmalarını gelecek yılın bahar aylarında başlatmayı hedeflediklerini belirten Baysal, “Amos Antik Kenti’nde bugüne kadar hiçbir kazı çalışması yapılmamış. Kazıları yapacak üniversitedeki hocalar, Amos’tan çok değerli ve Marmaris‘teki kültür turizmine çok büyük katkı verecek eserlerin bulunabileceği düşüncesindeler” diye konuştu.

AMOS “ANA TANRIÇA TAPINAĞI”

amos-un-2-bin-200-yillik-tarihi-gun-yuzune-7946616_x_300

Amos Antik Kenti Rodos birliğinin önemli kentlerinden. Amos, Helen dilinde “Ana Tanrıça Tapınağı” anlamına geliyor.Helenistlik dönemde Samnaios adıyla bilinen Apollon, bu kentin baş tanrısı sayılıyor. Tepe üzerinde kurulan kentin etrafı 1,8 metre kalınlığında ve 3,5 metre yüksekliğinde kulelerle desteklenmiş surlarla çevrilmiş. Helenistlik devirden Doğu Romadönemine kadar sürekli yerleşim gören kentin, ayakta kalan en önemli yapısı tiyatrosu.Amos, çevresindeki koyları görebilen hakim bir noktada kurulmuş. Güneşin doğuşu ve batışını görebilme imkanı sunan antik kentte, teraslar da yer alıyor.Rodos’un karşı yakasının önemli yerleşmelerinden sayılan ve günümüze kadar kazı çalışması yapılamayan Amos Antik Kenti’ndeki tiyatroya iki ayrı kent suru aşılarak ulaşılabiliyor. 1948 yılında Prof. Dr. George Ewart Bean tarafından yapılan kazılarda ortaya çıkarılan, milattan önce 2. yüzyıla ait kira sözleşmeleri, Amos’un 2 bin 200 yıllık bir geçmişi olduğunu gösteriyor.

Amos, Gayrimenkul Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunun 14 Ekim 1978 tarihli kararıyla Birinci Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edildi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.