Anasayfa » Çevre » “ANIT ZEYTİN AĞAÇLARI KESİLMEKTE”

“ANIT ZEYTİN AĞAÇLARI KESİLMEKTE”

CHP Muğla Milletvekili Demir: “Milas Karacahisar’da Anıt Zeytin Ağaçları Kesilmektedir”

CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, Milas Karacahisar Mahallesi’nde anıt zeytin ağaçlarının kesilmesini TBMM gündemine taşıdı. Demir, eskiden orman olan arazideki ağaç kesimlerinin Orman ve Su İşleri Bakanlığının bilgisi dahilinde olup olmadığını sordu.

Milas Karacahisar Mahallesinde özel bir firmaya ait arazide yaklaşık 80 bin ağacın kesildiğini söyleyen Demir, kesilen ağaçların arasında yaşları 30 ila 100 arasında değişen zeytin ağaçlarının bulunduğunu dile getirdi. Demir,Eskiden orman olan bu arazideki ağaçların kesilmesi Orman ve Su İşleri Bakanlığının bilgisi dahilinde midir?
Anıt ağaçların kesilmesi için teşvik verilmiş midir?” diye sordu.

PİŞMANLAR: ÜÇ BİN DÖNÜM ARAZİYİ SATTILAR

2016 yılının ilk günlerinde basında yer alan haberler şöyleydi:

Milas’a bağlı Karacahisar Mahallesi’nde özel bir şirkete ait arazide yapılan ağaç kesimleri, vatandaşların tepkisine neden oluyor. Yaklaşık 10 yıl önce Karacahisar’da golf sahası yapacaklarını söyleyerek arazi satın almak isteyen bir şirkete, toplamda 3 bin dönümlük zeytinlik alan satan mahalleli, son günlerde arazide yapılan işlemlerin ardından büyük bir pişmanlık yaşıyor.
Mahallelinin sattığı arazi üzerinde anlaşılamayan işlemler yapıldığını söyleyen Karacahisar Muhtarı Şefik Musluk, son 3 yılda şirket tarafından alana yaklaşık 80 bin adet zeytin fidesi dikildiğini ancak zeytin ağaçlarının tamamının kesildiğini söyledi. “Bir şirket yaklaşık 10 sene önce Karacahisar’da golf sahası yapacağını söyleyerek parça parça yer aldı. Mahalleliden alınan bu yerler birleştirildi ve toplamda 3 bin dönümlük bir alan oluştu. Bu sahada ilk yıllarda zeytin ağaçlarının dışında kapsamlı bir temizlik işlemi başlatıldı. Son iki üç yıldır bu araziye yaklaşık 80 bin adet zeytin ağacı fidesi dikildi. Satılan tarlada ayrıca yaklaşık 5 bin adet de büyük zeytin ağaçları vardı. Bu faaliyetler neticesinde tamamıyla zeytin fidesiyle doldurulan arazide zeytin tarımı yapılacağı şeklinde düşünceler oluştu. Ancak geçtiğimiz hafta başlayan işlemlerle zeytin ağaçları kesilmeye başlanmış. Bizler de dün itibariyle zeytinlerin kesilmesiyle oluşan korkunç manzarayla karşı karşıya geldik. Ayrıca garip olan kesilen zeytinler yakılmış, toprağa gömülmüş yani arazinin tamamıyla tıraşlandığını gördük.” diyerek yaşananları anlatan Musluk, ağaçların kesilmesi sonucunda doğanın katledildiğini söyledi.
milas-zeytin-katliamı-2SON PİŞMANLIK FAYDA ETMEDİ
Binlerce zeytin fidanını sökmek yerine, fidanların mahalleliye dağıtılabileceğini belirten Musluk, mahallelinin pişmanlık ve üzüntü içerisinde olduğuna dikkat çekerek: “Zeytinlerin kesildiğini öğrenince konuyla ilgili Milas Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü yetkililerine de bilgi verdik. Ekipler geldi ve inceleme yaptı. Vatandaşlarımız bu durumdan tedirgin oluyor. Yetkililerin yaşananlar konusunda açıklama yapmasını bekliyoruz.” dedi.
Çocukluğunda babasıyla ve abisiyle diktikleri 200 adet zeytin ağacının bulunduğu 20 dönümlük araziyi şirkete sattığını anlatan 76 yaşındaki Turgut Uslu, arazi satışlarında sıraya giren herkesin, zeytin ağaçlarının kesilmesiyle pişmanlık duyduğunu söyledi.
KARİA YOLU KESİNTİYE UĞRADI
Şirketin satın aldığı araziye sınır oluşturan bir yerde oturan Haluk Akbatur, arazide yapılan işlemler nedeniyle Karia Yolu’nun kesintiye uğradığına dikkat çekti. Zeytin ağaçlarının kolay yetişmediğini, yaşanılanların üzücü olduğunu ifade eden Akbatur: “Yaklaşık 800 kilometrelik bir yol güzergâhından oluşan Karia Yolu’nun bir kısmı bu alandan geçiyor. Karia Karacahisar’daki eski köprü dediğimiz yoldan başlayan ve Çamovası Mahallesi’ne kadar giden bu yol. En büyük hasarı köprüden sonraki kısım gördü. Sanıyorum buradan Ağaçlıhöyük’e kadar olan 10 kilometrelik antik değer taşıyan yolun 3 kilometresi, şirketin faaliyetleri nedeniyle patikalar dahi kayboldu ve yol zarar gördü. Bu nedenle Karia Yolu işaretlemeleri kayboldu. Turistik açıdan sıkıntı yaratabilecek sorunun ortadan kaldırılması için kesintiye uğrayan noktada yeni bir güzergâh işleminin yapılması gerekiyor.” dedi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.