Anasayfa » Kültür - Sanat » ANTİK TİYATRO’DA BALE FESTİVAL’İ YARIN “ZORBA” İLE BAŞLIYOR

ANTİK TİYATRO’DA BALE FESTİVAL’İ YARIN “ZORBA” İLE BAŞLIYOR

Uluslararası Bodrum Bale Festivali’nin ilk gösterisi , 31 Ağustos Saat 21.30’da Bodrum Antik Tiyatro’da başlıyor. 

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından on altı yıldır düzenlenen ve tatil kültürüne bambaşka bir boyut getiren “Uluslararası Bodrum Bale Festivali” açılışı, bale sanatının uluslararası arenada en beğenilen bale eserlerinden biri olan ve 35’ten fazla ülkede sergilenen “ZORBA” balesi ile yapıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen  “Uluslararası Bodrum Bale Festivali”, ATV ve Sabah Ana Medya Sponsorluğu’nda ve her yıl olduğu gibi bu yıl da Bodrum  Belediyesi’nin  katkıları ile gerçekleşiyor.

ZORBA

Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenen, Nikos Kazancakis’in dünyaca ünlü başyapıtı, Mikis Theodorakis’in müziği, Lorca Massine’nin metni ve koreografisi ile hayat buluyor.

Küçük bir Yunan kasabasına John isimli bir Amerikalı gelir. Etkilendiği ve parçası olmak istediği geleneklerin cazibesine kapılarak güzel bir dul olan Marina’ya aşık olur. Marina’dan da karşılık bulur. Üstelik Marina, köyün yakışıklı delikanlısının aşkını da yok saymıştır. Yabancı birine aşık olduğu için Marina’ya köylüler karşı çıkar. Ancak John ile Marina’ya, John’un dostu Zorba sahip çıkar. Çift, kimsesi olmayan, ancak güçlü ve özgür bir adam olan Zorba’nın sayesinde aşklarını yaşama fırsatı bulurlar? Köylüler birlik ve geleneklerini korumak gayretindedir. Zorba, zavallı John´u köylülerin elinden zor da olsa kurtarırken sevgilisi Marina, intikam peşinde koşan kalabalığın kurbanı olur. Yaşama küsen Zorba, sirtaki oynayarak teselli bulurken, John ve diğerleri de bu dansa katılır. Herkes yeni bir yaşam için teselli, af ve dayanma gücü arayışı içindedir.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.