Anasayfa » Kültür - Sanat » ARP İLE MAVİ YOLCULUĞA “MERHABA” DEDİLER

ARP İLE MAVİ YOLCULUĞA “MERHABA” DEDİLER

Karya Kültür ve Sanat Derneği (Karsanat), Herodot Kültür Merkezi’nde verdiği konserde, sanatçıların müzikalitesi ve konserin konsepti ile sanat severlere unutulmaz bir gece yaşattı. 

“Tüketilen değil, kültürüne doğasına, tarihine sahip çıkılan bir Bodrum düşleyerek “Zindan karanlığını hürriyet mavisine dönüştürmüş” Halikarnas Balıkçısı’na ve dostlarına adıyoruz bu konseri. Müzik ile buluşsun bu güzel insanların imgeleri…” diyen, “Arp ile Mavi Yolculuk” konserinin yaratıcısı arp sanatçısı İpek Mine Sonakın, İstanbul’dan yanına flüt sanatçısı Aslıhan And ve viyolonsel Çağlayan Çetin’i de alarak Karsanat’ın davetlisi olarak Bodrum’da unutulmaz bir konser verdi. Karsanat’ın başkanı mezzosoprano Esen Demirci de seslendirdiği parçalarla izleyicileri büyüledi.

KONSER HALİKARNAS BALIKÇISI VE ARKADAŞLARINA ADANDI

Konser; 13 Eylül 1973’de hayatını kaybeden Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın Bodrum’a ve tüm denizcilere armağan ettiği Mavi Yolculuk’u anlatan kısa bir belgesel film gösterimi ile başladı. Film öncesi, bir konuşma yapan Karsanat Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Rezzan Şebin izleyicileri Balıkçı’nın “Merhabası” ile selamlayarak “Yok olmaya yüz tutmuş tarihi ve kültürel değerlerimizi, koylarımızı, doğamızı, kısacası memleketimizi korumak ve kollamak adına mavi yolculuğu bilelim ve yaşatalım istedik. Kissebükü’nden başlayıp, Löngöz, Börtübet, Yedi Adalar’a kısacası Gökova’ya açıyoruz yelkenleri. Sevgi, dostluk, sanat ve barış dolu günler diliyoruz” dedi.

Bodrum’da ilk kez arp, viyolonsel ve flüt’ün bir araya geldiği konserde, sanatçıların performansları, uyumları ve vücut dilleri karşısında, izleyiciler adeta nefeslerini tuttu. Her parçanın sonunda sanat severler alkışları ile beğenilerini ifade ettiler. Konserin sonunda ise, Arp Sanatçısı İpek Mine Sonakın, solist Esen Demirci’nin doğum gününü kutlaması üzerine, salondan “iyi ki doğdun Esen” sesleri ve alkışlarına karşılık Demirci “birlikte müziği paylaşma şerefine eriştiğim bu şahane ensemble ve bu konser bana verilmiş en güzel  doğum günü hediyesidir” dedi. Esen Demirci sosyal medyadaki paylaşımında ise, özetle duygularını şöyle ifade etti:  “Yeni tanıştığım birbirinden kıymetli müzisyenlerin enerjisi…Şahane repertuvarı yaratan bestecilerin evrendeki titreşimleri…Oturdukları koltuklardan gözlerimizin içine bakan, müziği adeta suya hasret kalmış gibi içerek dinleyen ve her eserin sonunda yüreklendiren alkışlarıyla coştuğumuz muhteşem bir dinleyici…Tabi ki, tanıdığım ve birlikte müziği paylaşma şerefine eriştiğim bu şahane ensemble’ın birer inci tanesi İpek Hocam, Aslıhan ve Çağlayan… çok çok teşekkür ederim . Konser sonunda dinleyicilerin hep birlikte doğum günü şarkısı söylemesi ise sanırım bir müzisyenin başına gelebilecek en büyük lütuf… çok çok ama çok teşekkür ederim…”

Karsanat yönetim kurulu üyeleri, sanatçılar ve konserini eşi ile birlikte izleyen Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni tiyatrocu Hüseyin Akşen de geceyi ve doğum gününü, Karsanat’ın sponsorlarından Cafe Cafem’de kutlayarak hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.