Anasayfa » Güncel » “AŞK OLSUN DEMİYORUM SANA BABA, HELAL OLSUN”

“AŞK OLSUN DEMİYORUM SANA BABA, HELAL OLSUN”

Genç mimarların “Mahmut Abi”si, mücadele arkadaşlarının yoldaşı, çalışma arkadaşlarının “Mahmut Bey”i, “Mahmut Yıldırım mağdur olmaz, marur olur” diyen Ekin Yıldırım’ın babası, 3 dönem Bodrum Mimarlar Odası Başkanlığı yapan Mahmut Yıldırım, ailesi ve dostlarının sevgi ve saygı dolu sözleri ile son yolculuğuna uğurlandı. 

Önceki gün hayatını yitiren Mimarlar Odası Bodrum Temsilciliği’nin geçmiş dönem başkanlarından Mimar Mahmut Yıldırım (63)  için Ortakent’te Bodrum Mimarlar Odası Temsilciliği’nde bir tören düzenlendi.

Yaklaşık 1 yıldır kanser tedavisi gören evli ve 1 çocuk sahibi Yıldırım’ın son yolculuğuna katılan Bodrumlular’ın yanı sıra çeşitli illerden gelen okul, oda ve mücadele arkadaşları anılarını paylaşarak,  duygularını dile getirdiler.  Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un da katıldığı törende, dostları  Yıldırım’ın oğlu Atilla Ekin Yıldırım ve eşi Belgin Yıldırım’a sabır ve baş sağlığı dilediler.

“MAHMUT YILDIRIM MAĞDUR OLMAZ, MARUR OLUR”

Mahmut Yıldırım’ın oğlu Ekin Yıldırım, babası için yaptığı konuşmada  “70’lerde öğrenci temsilcisi, 80’lerde İzmir Şube yöneticisi, 90’larda merkez yönetim kurulu ve 2000’lerde Bodrum Şube başkanı olduğun Mimarlar Odasında seni son kez uğurluyoruz. Kendi memleketinde, göçmen olmaya zorlananlara yuva kurulurken faşistlerin, faili meçhullere tepki koyarken derin devletin, kıyılara kıyıma karşı durulurken hükümetlerin, kentler, limanlar peşkeş çekilirken mafyanın kişisel hedefi oldun. Oda oldu, hem çektiğin kılıç bazen sırtındaki zırh ama sırf bu yüzden dikkat ettin çizdiğin her çizgiye, koyduğun her tuğlaya. Eğer yaptığımız seçimlerse bizi biz yapan, sen nasıl başardıysan buldun yolların her zaman en zor olanı. Onlar kah geçti ülkenin en güzide kurumlarından: işkencehaneden, emniyetten, hapisten, yoğun bakımdan. Kah çıkardı seni pusunun içine ya da bir çatışmanın ortasına. Dişinle, tırnağınla, sıfırdan ticarette her çıktığında bir basamak, hep bir kriz yetişti ve dedi ki ‘Bu kolay mı oldu ne? İn aşağıya bir daha dene.’. Bilseydin bu yazdıklarımı kızardın bana. Çünkü Mahmut Yıldırım mağdur olmaz, mağrur olur. Öyle ki, söylemez hiç kimselere son 7 yıldır neler çektiklerini.  Sevgili babacığım; ne biz sana doyabildik ne de sen biricik prenses torununa. Çok sevdiğin Ege Denizinde daha çok palamut vardı yakalanacak ve de yelken açılacak rotalar. Sen dik durdun, erken gittin ama aşk olsun demiyorum sanan baba, Helal Olsun”  dedi.

“BÜTÜN SOLCULARIN SENİN GİBİ OLDUĞUNU BİLSEM, BEN DE SOLCU OLURUM”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Hepimizin başı sağ olsun. Mahmut Yıldırım’la 2 ay sonra tanışmamızın 30’uncu yılını tamamlayacaktık. Eşi ve oğlundan sonra herhalde en fazla içli dışlı olduğu kişi bendim. 1988 yılında Kulüp Müsgebi’nin temellerini beraber atmıştık. Sonra da birçok işte beraber çalışmıştık. Bodrum’da birçok projede imzası var. Mahmut ağabey iyi günlerde yoktur, hep kötü günlerde vardır. O kötü günlerde de perdenin hep arkasındadır, gerçek kahramandır. Bu 30 yıl boyunca yaptığımız işlerde biz hiç para konuşmadık ya da bir sözleşme yapmadık. Her işimizi birbirimize karşılıklı verdiğimiz sözler üzerinden yaptık. Sadece birbirimize söz verdik ve o sözün gereğini yerine getirdik. “ dedi.

Başkan Kocadon ile törenin ardından yaptığımız  özel sohbette de “Mahmut Abi ile tanıştığımda 25 yaşındaydım. 1991 yılında da  sağ yelpazedeki bir partide  (Demokrat Parti) yöneticilik yapmaya başlamıştım. Kendisi ile yaptığı işler nedeni ile de sık sık biraraya gelir, sohbetler ederdik. Bir gün de, partimin  dönemki  ilçe başkanı (Ethem Özyurt) ile tanıştırdım. Sohbetlerimizin sonunda ilçe başkanı dedi ki “bütün solcuların senin gibi olduğunu bilsem, ben de solcu olurum” . Ve bir müddet sonta Mahmut Abi, o partiye ziyarete gitti, çaylarını içti. Yani o kadar da  hoşgörüsü olan ve nazik bir insandı” şeklindeki  anısını bizimle  paylaştı.

Ekin Yıldırım’ın ardından bir konuşma yapan Mimarlar Odası Muğla Şube Başkanı Osman Köseoğlu , Mimarlar Odası Muğla Şubesinin geldiği noktada Mahmut Yıldırım’ın emeğinin büyük olduğunu belirtirken “O hayatındaki verdiği mücadelelerdeki birikimini Muğla’daki meslektaşlarına aktarmıştır. Herkes o büyük yüreği ile ağabeylik yapmıştır. İnanın şu an çok karmaşık ve zor duygular yaşıyoruz. Yeri doldurulamayacak bir meslek büyüğümüzdü” dedi.

“GÜLEÇ YÜZLÜ DEVRİMCİ”

Yapılan duygu dolu konuşmaların genelinde Mimar Mahmut Yıldırım’ın mücadele yıllarına, siyasi ve devrimci kimliğine vurgu yapılırken “Bir devrimci aramızdan ayrıldı. Onun var olduğu yerde kimse karamsarlıktan söz edemezdi. ODTÜ’nün güleç yüzlü devrimcisiydi” şeklinde ifadeler kullandılar. Yıldırım için bir dakikalık saygı duruşunun ardından Kadikalesi’ne hareket eden topluluk, cenazeyi  ikindi namazına müteakip Kadıkalesi Mezarlığı’na defnetti.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.