Anasayfa » Güncel » “AVRUPA, AVRUPA”

“AVRUPA, AVRUPA”

Jandarma ve  Sahil Güvenlik, Akyarlar ve civarında bu sabah saatlerine kadar, denizde ve karada devriye ekip sayısını arttırarak ölüm yolculuğuna engel olmaya çalıştı.

Akyarlar açıklarında yaşanan ve ölümle sonuçlanan kaçışların artması üzerine, Bodrum güvenlik güçleri önlemeri arttırdı. Sabah saatlerine kadar devriye gezen sahil güvenlik ekipleri anonslarla ve müdahelelerle, kaçışları engellemeye çalışarak, mültecilerin büyük çoğunluğunu geri döndürdü.

Akyarlar Mahallesi’ndeki minik Aylan Kurdi’nin yaşamını yitirdiği sahilden bugün sabaha karşı 45 kaçağın, 8 metrelik bota binerek yasa dışı yollardan Yunanistan’ın İstanköy (Kos) Adası’na geçtiği ortaya çıktı. Kaçakların umuda yolculuğu vatandaşlar tarafından cep telefonuyla görüntülendi.

İstanköy Adası’na geçmeye çalışan üç ayrı bottaki 35 kişi, bu gece belli aralıklarla Sahil Güvenlik ekipleri tarafından kurtarıldı. Yakalanan botların birinde, aralarında altı aylık İsmihan Mensur isimli bebeğin de bulunduğu 16 kaçağın, yaklaşık dört saat sürüklendiği ortaya çıktı.

İki ay önce Şam’dan önce Hatay’a sonra İstanbul’a üç gün önce de Bodrum’a gelen yedisi çocuk üçü kadın 16 kişilik Suriyeli grup, bugün saat 00.30 sıralarında, iki metrelik lastik bota binerek denize açıldı. Grup, yasa dışı yollarla Yunanistan’ın İstanköy Adası’na doğru yola çıktı. Suriyeli grubun içinde bulunduğu lastik botun motoru, Akyarlar Aspat Mevkii’nden ayrıldıktan kısa bir süre sonra bozuldu. Denizin ortasında kalan ve rüzgarın etkisiyle açık denize sürüklenen botu, dört saat sonra devriye görevini yürüten Sahil Güvenlik ekipleri fark etti. Çocuklar içinde adının İsmihan Mesur olduğu öğrenilen bir bebeğin her şeyden habersiz derin uykuda olduğu görüldü. Kurtarılan kaçakları karaya çıkarmak için yola çıkan ekipler, bu kez içinde altı Suriyeli gencin bulunduğu lastik botu gördü. Bu grubu da Sahil Güvenlik Botuna alan ekipler, kaçakları Akyarlar Limanı’na getirdi.

aylan-oldu-onlemler-arttirildi-7661131_x_300“AVRUPA, AVRUPA””

Grup içinde özellikle genç olanların şakalaştığı, sık sık “Avrupa, Avrupa” diye tezahürat yaptığı görüldü. Kurtarılan grup içindekilerden 25 yaşındaki Sadık Korkut, “On kere yakalansak da, batsak da, çıksak da, Avrupa’ya gideceğiz. Ne güzel bota binmiş gidiyorduk. Askerler bizi yakaladı. Olsun yine bu yolculuktan dönmeyeceğiz” dedi.

Öte yandan; Turgutreis yakınlarından denize açılan içinde 13 Pakistanlı kaçağın bulunduğu bir başka bot da Hüseyin Burnu açıklarında Sahil Güvenlik ekiplerince durduruldu. Sahil Güvenlik botuna binmemek için yaklaşık yarım saat direndikleri öğrenilen grubun, kürek çekerek yol almaya çalıştığı kaydedildi. Son bottakilerle birlikte yakalanan toplam 35 kaçak, Akyarlar Jandarma Karakolu’na teslim edild

Kos Adası’na geçmeye çalışırken botlarının su alması sonucu yüzerek Karaada’ya ulaşan mülteciler, Sahil Güvenlik ekiplerinin yaklaşık 1 saat süren çalışmasının ardından Bodrum Limanı’na getirildi.

Edinilen bilgiye göre, Bodrum’da Yunanistan’ın Kos Adası’na gitmeye çalışan mültecilerin grubu lastik botlarının su alması ve motorlarının arızalanması sonucunda Karaada güneyi büyük poyraz limanına son anda yüzerek çıktıkları belirlendi. Botlarının sahile 50 metre kala batması sonucu aralarında 2 aylık bebek olmak üzere 7 çocuk, kadın ve erkeklerden oluşan toplam 24 kişinin yüzerek Karaada’nın poyraz koyunun kayalık bölgesine çıktıkları belirlendi. Adada mahsur kalan mültecilerin Sahil Güvenlik Komutanlığı birimlerine haber vermesi üzerine, Bodrum Deniz Kurtarma ekipleriyle bölgeye giden ekipler mültecilerin bulunduğu mevkiiye kısa sürede ulaştı. Bölgenin kayalık olması nedeniyle tahliye işlemleri güç oldu. Sahil Güvenlik ve BDK kurtarma botlarına alınan mülteciler yaklaşık 1 saatlik bir çalışmanın ardından Bodrum Limanı’na getirildi. Bodrum Gümrük Sahası’na getirilen mültecilerin, sağlık kontrolü ve işlemlerin tamamlanmasının ardından emniyet müdürlüğüne teslim edileceği öğrenildi.

MUĞLA VE İZMİR’E GÖNDERİLDİLER

Bodrum’a gelen Suriye, Pakistan, Afganistan ve Burma uyruklu 450 kaçak Bodrum Otogarı’nda yakalandı. Kaçaklar, tekrar otobüs ve minibüslere bindirilip, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Jandarmanın Bodrum sahillerinde, Sahil Güvenlik ise denizde devriye ekip sayısını arttırarak ölüm yolculuğuna engel olmaya çalışıyor.

Bodrum’da, bir süredir geçim sıkıntısı çeken ve pazar yerleri  , park ile bahçelerde yaşayan Pakistan ve Afganistan uyruklu 180 kaçak, polis ve zabıta ekiplerince toplanarak İzmir’e gönderildi.Ülkelerindeki zor yaşam koşulları nedeniyle Bodrum’a gelen kaçaklar, zor günler yaşıyor. Bodrum’da geçim sıkıntısı çeken Pakistan ve Afganistan uyruklu 180 kaçağın İzmir’e sevk edilmesi için Bodrum Kaymakamlığı çalışma başlattı.Polis ve zabıta ekipleri, Bodrum Belediye Meydanı ile Neyzen Tevfik Caddesi, Paşatarlası sahili ve Bodrum otogarı yakınlarında kötü şartlarda yaşamlarını sürdüren 180 kaçağı, Bodrum pazar yeri altındaki otoparkta topladı.Daha sonra kaçaklar, Bodrum Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen minibüslerle İzmir’e gönderildi.Öte yandan, İzmir’e gönderilen kaçaklar arasında çok sayıda çocuğun da olduğu gözlendi.

 

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.