Anasayfa » Güncel » BAHÇEŞEHİR KOLEJİ YENİ SINAV SİSTEMİNE YARIN BAŞLIYOR

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ YENİ SINAV SİSTEMİNE YARIN BAŞLIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 5 Kasım 2017 tarihinde liselere geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin açıklamalar doğrultusunda haziran ayının ilk haftasında MEB tarafından merkezi bir sınav yapılacağı belirtildi. Bu merkezi sınav ile MEB tarafından sınavla öğrenci alan fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve proje okullarına yerleştirme yapılacak. Söz konusu bu liselerin listesi mayıs ayında açıklanacak. 

SINAV TARİHİ, SÜRESİ VE SORU SAYISI BELLİ OLDU

Haziran ayında yapılacak bu merkezi sınavda çoktan seçmeli 60 soru yer alacak ve sınav süresi 90 dakika oluyor. Sözel ve sayısal alanlara ait soruların yer alacağı bu sınav, tek oturumda uygulanıyor. Bu sorular, 8. sınıf müfredatı ağırlıklı olmak üzere 6 ve 7. sınıf kazanımlarıyla bağlantılı. Liselere geçiş sisteminde öğrenciler, 5 lise tercihinde bulunacak ve bu doğrultuda merkezi bir sistem üzerinden yerleştirme yapılacak. Yerleştirme sonuçları haziran ayında açıklanacak. Merkezi yerleştirme sınavına girmeyecek öğrenciler için de eğitim bölgesi sınavsız mahalli yerleştirme sistemi esas alınıyor.  Bu doğrultuda öğrenci, adresine yakın 5 lise tercihinde bulunabilecek ve tercihleri arasında yer alan liseye yerleştirilecek. 

BAHÇEŞEHİR KOLEJİ YENİ SINAV SİSTEMİNE 7 KASIM 2017 GÜNÜ BAŞLIYOR.

Özel Bodrum Bahçeşehir Koleji Müdürü Barış Anıl Çakır; açıklanan yeni sınav sistemi sonrasında Bahçeşehir Koleji, 8. sınıf öğrencilerine 7 Kasım 2017 Salı günü yeni sisteme uygun ilk deneme sınavını tüm Bahçeşehir kampüsleriyle eş zamanlı olarak uygulayacaklarını açıkladı. Her hafta yapılacak olan deneme sınavlarının, yeni sistemle uyumlu olarak tek oturum halinde uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA UYGULANAN APPLY FEN TEK UYGULAMASI BAHÇEŞEHİR KOLEJİ’NDE

Barış Anıl Çakır açıklamasında ayrıca; ‘Bahçeşehir Koleji, liseye kabul sisteminde de 2016-2017 eğitim öğretim yılında sınavsız geçiş sistemine örnek teşkil edecek şekilde Türkiye’de ilk defa Apply Fen Tek uygulamasını hayata geçirdi. Bu uygulama doğrultusunda öğrenciler; Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Liselerine kişisel hedefleri, projeleri, bugüne kadar yaptıkları çalışmaları içeren portfolyoları ve öğrenci mülakatları üzerinden yapılan değerlendirme ile kabul edildiler. Bu uygulamanın benzeri bu yıl Bahçeşehir Koleji Anadolu ve Fen Liseleri için de uygulanacaktır.’ dedi.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.