Anasayfa » Kültür - Sanat » BALIKÇI YAŞASAYDI “KALE KAPANMASIN” DERDİ

BALIKÇI YAŞASAYDI “KALE KAPANMASIN” DERDİ

Bodrum sevdalısı, edebiyatçı, şair, ressam, doğa sever Cevat Şakir Kabaağaçlı, ölümünün 44’üncü yılında çeşitli etkinliklerle anıldı.

Halikarnas Balıkçısı Platformu tarafından, Cevat Şakir Kabaağçlı’nın ölümünün 44. yılında düzenlenen bir dolu etkinlikle Balıkçı anıldı. Etkinliklere OASİS Alış Veriş Merkezi bahçesinde öğrenciler tarafından satsuma fidanlarının dikilmesi ile başlandı. Kabaağaçlı’nın “Gülen Ada” isimli kitabının dağıtılmasının ardından, öğrenciler alışveriş merkezinde Halikarnas Balıkçısı’nın resimlerinin yer aldığı sergiyi gezdiler.

Kabaağaçlı’nın Gümbet Gönül Tepe’de bulunan mezarı başındaki anmaya,   Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, ÇYDD Bodrum Şubesi başkanı Meral Saraçbaşı,  Halikarnas Balıkçısı’nın 30 yıllık arkadaşı geçmiş dönem konsoloslarından TBMM Eski Başkanı İsmet Sezgin’in kardeşi Mukadder Sezgin ve vatandaşlar katıldı.

BALIKÇI’NIN HEYKELİ YARIŞMAYA ÇIKACAK

Öğleden sonra, şu anda kapalı ve tadilatta olan Bodrum Kalesi’nin önünde biraraya gelen Halikarnas Platformu üyeleri, Balıkçı ile yaşadıklarını  ve Balıkçı’nın kitaplarındaki kendinin anlattığı ilginç yaşanmışlıklarını  anlattılar.  DTO Meclis Üyesi Rüştü Tezcan, Soner Taner , Canan Küçükeren, Hatice  Yüksel konuşmalarının ardından, arkeolog ve Balıkçı ile tanışmış olup, onun sohbetlerine katılan Arkeolog Ayşe Temiz ise  Kale’nin kapatılmasının Bodrum’a vereceği zararı anlatarak,  “Halikarnas Balıkçısı bugün yaşasaydı, Kale’nin kapanmasına ve alacağı görüntüye kesinlikle karşı çıkardı” dedi.

Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyelerinden Rezzan Şebin ise “Yokuşbaşı’na, Bodrum Belediyesi tarafından Balıkçı’nın heykeli yapılacak haberini duyunca, Başkan Kocadon’u ziyaret ettik. Ve böylesi önemli bir heykelin, ulusal bir yarışma düzenlenerek yapılması Bodrum’a ve Balıkçı’ya daha yakışır dedik. Başkanımız da son derece olumlu karşılayarak, “proje yarışması için start verin” dedi. Bu güzel haberi de sizlerle paylaşmak istedik” dedi.

 

CEVAT ŞAKİR İÇİN BODRUMDA ÜÇ ANMA TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ  (21)

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.