Anasayfa » Politika » “BARIŞA BİN KADIN”

“BARIŞA BİN KADIN”

Barış İçin Kadın Girişimi’nin  “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” kampanyası kapsamında, Pazar günü İstanbul Kadıköy’de biraraya gelen yüzlerce kadının arasında Bodrumlular da vardı.

Barış İçin Kadın Girişiminin çağrısıyla 15 Ocak’ta başlatılan “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” kampanyası kapsamında binlerce kadın, Kadıköy’de  iskele önünde buluştular. Aynı saatlerde Türkiye’nin muhtelif yerlerinde de kadınlar buluşarak, barış söylemlerini yinelediler. Tüm kadınları 6 şubat cumartesi günü Diyarbakır’a barış nöbetine katılmaya çağırdılar.

BODRUMLU KADINLAR

kadınlar3.jpg4

Barışa bin kadın etkinliğine, Bodrum’dan Füsun Doğan, Feyza Taner, Nalan Erol, Altıok Gürol, Dilara Tanbay’ın katıldı.. Kadıköy Beşiktaş İskele Meydanı’nda “Ölümden değil, yaşamdan yanayız” diyerek basın açıklaması yapan kadınlar, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını ve müzakerelerin başlamasını isteyerek, ölümleri değil yaşamı savunduklarını ifade eden bir metni hep birlikte okudular. Barış için imzalar topladılar. Oturma eylemi ve halaylarla eylemlerini sonlandırdılar.

Yüzlerce kadının  hep birlikte okuduğu metin şöyle:

“Ölümden değil yaşamdan yanayız. Barış ve hakikat hakkımızı savunuyoruz. Bu ülkede insanların ölümüne, hepimizin güvensizlik içinde yaşamasına neden olan bu savaş neden sürüyor? Bizim bu savaşa rızamız yok! Yok edilmeyle ve yok sayılmayla dolu bir tarihi değiştirmek ve hayatlarımıza sahip çıkmak için bize barış lazım. Ölümlerin, ablukaların, sokağa çıkma yasaklarının son bulması, çocukların hedef olmaması için bu ülkeyi yönetenleri Meclis’i ve hükümeti asli görevlerini yerine getirmek için göreve çağırıyoruz.

Bu savaşın bir an evvel sonlandırılmasını, müzakarelerin yeniden başlatılmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yolları oluşturulmasını istiyoruz!  Barış, barış, barış.. Barış için ısrar ediyoruz! ”

kadınlar3kadınlar

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.