Anasayfa » Politika » BAROLAR BİRLİĞİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI. ÇOCUK İSTİSMARINI BODRUM’DAN UNICEF’E TAŞIYOR

BAROLAR BİRLİĞİNİ GÖREVE ÇAĞIRDI. ÇOCUK İSTİSMARINI BODRUM’DAN UNICEF’E TAŞIYOR

Bodrum Kent Konseyi Kültür Mirası Grubu Başkanı Arkeolog Ayşe Temiz “Çocuk İstismarına Sesiz Kalmıyoruz” diyerek konuyu Unicef’e taşıyacaklarını belirtti. Türkiye’yi sarsan Ensar Vakfı olayında çocukların hakkını korumak için çalışacağını söyleyen Temiz Türkiye Barolar Birliği’ni de göreve çağırdı.

Çocuk İstismarına Sesiz Kalmıyoruz çağrısı ile Bodrum Denizciler Derneği’nde toplanan  grup çocuklarımız ne yapmalıyız diyerek sokakta olmalı sesimizi yükseltmeliyiz diyerek fikir alışverişinde bulundu. Bodrum Kent Konseyi Kültür Mirası Grubu Başkanı Ayşe Temiz konuyu Unicef’e taşıyacağını belirtti. Dünyadaki bütün çocukların hakkını koruyan kuruluş olan Unicef’e Türkiye’de imza atmıştır. Türkiye’deki mahkemeler bu çocukları korumuyor ise Unicef gelsin korusun diyorum ve bütün baroları da iş birliğine davet ediyorum. Dün Metin Fevzioğlu ile görüştüm. Davayı açacaklarını söyledi kendileri Barolar birliği ile de  görüştüm. Pazartesi günüde Muğla Barosu ile görüşeceğim. Türkiye’deki tüm baroların bu dava üzerine düşeni yapması ve bizlerinde buna müdahil olmamız gerekir. Kimse katılmasa bile tek başıma ben Unicef’e katılırım. Çünkü Unicef’e bireysel başvurularda yapılabiliniyor. Bu insanlık suçudur. Bu iş partiler üstü bir suçtur. Herkesin buna katılması gereklidir. Hatta AKP’nin içinde dinci değil dindarlar varsa ki eminim vardır onlarda katılsınlar.” diye konuştu.

Çocuk İstismarına Sesiz Kalmıyoruz çağrısında bulunanlar arasında olan Maya Aksan ise devletin bu kurumlardan çocukları koruması için anayasanın 3 maddesi olduğunu belirterek. “Bu tarz okulların açılamayacağı konusunda 41. madde de açık ve net yazılıdır.Belki bu yolla birşeyler yapabiliriz. Böyle susup evde oturarak bir şey yapamayız birlikte buluşup fikir alışverişi yaparak neler yapabiliriz diyerek toplandık. İyi de ettik en azından artık bir yol haritamız var” diye konuştu.

Ensar Vakfı yankıları sürerken MEB kasıtlı olarak yurt yapmayarak çeşitli dernek ve vakıfların kuran kursları ile bu boşlukları doldurması sağlanıyor. Ensar Vakfı’nda yaşanan tecavüz olaylarına karşı hükümetin ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu “Bu, bir kere rastlanmış olması, hizmetleriyle ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz,” sözleri ile tüm Türkiye çalkalandı.  Ramazanoğlu’na tepkiler yükselirken son olarak gelen tepkiler göz önünde bulundurularak TBMM konuyla ile ilgili karar alarak soruşturma başlattı.

Kaynak: Bodrumca

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.