Anasayfa » Çevre » BAŞBAKAN’A SORDU “DOĞAL SİTLER PROJESİ İPTAL EDİLDİ Mİ”

BAŞBAKAN’A SORDU “DOĞAL SİTLER PROJESİ İPTAL EDİLDİ Mİ”

CHP Muğla Milletvekili Av. Akın Üstündağ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Doğal Sit Alanları projesi ile ilgili kamuoyundaki belirsizlikler ve endişeler olduğunu belirten ve cevaplanmasını istediği soru önergesini  TBMM’ye verdi.

Muğla Belediyesi’ne gönderilmesi üzerine kamuoyunun bilgi sahibi olduğu  “Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” Muğla genelindeki çevrecileri harekete geçirmiş veMuğla Çevre Platformu( MUÇEP) kurulmuştu. Platform konuyu; bilim, hukuk  ve medya komisyonları kurarak derinlemesine bir çalışma ve araştırma içine girdi. Basında da yer alan kamuoyu rahatsızlıklarına, bu kez CHP Muğla Milletvekili Akın  Üstündağ meclisTe soru önergesi vererek dile getirdi.

AKIN ÜSTÜNDAĞ SORU ÖNERGESİ

“Son zamanlarda Muğla 4 mevsim Ekolojik temelli Ekolojik çalışma raporunun iptal edildiğine dair çeşitli kaynaklardan kamuoyuna çeşitli açıklamalar yapılmakta ve bu konuda kamuoyunda belirsizlik yaşanmaktadır. Yöre halkıyla, sivil toplum örgütleri ve Belediyeler ile hiçbir istişarede bulunulmadan yapılan bu çalışmadan, ancak Muğla Büyükşehir Belediyesinden görüş bildirilmesi istendiğinde vakıf olunmuştur. Muğla’daki çeşitli Belediyeler bu projenin birçok noktasına itiraz etmiştir. Muğla’da tarım alanlarını, köyleri, bakir koyları, sulak alanları, ormanları, özetle tüm doğal yaşam alanlarını tehdit eden bu projenin uygulanması Turizmden, tarıma kadar birçok alanı olumsuz etkileyeceği aşikardır ve Muğla kamuoyu bu çalışmayı endişe ile karşılamıştır. Muğla’nın betonlaşmasını sağlayacak bu projenin iptali elemdir ve Bakanlık bu tür projelerle talan ve zarara neden olmamalıdır” dedi.
Milletvekili Üstündağ’ın Başbakan Binali Yıldırım tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde ise şu sorulara yanıt istendi;
“1- Türkiye’nin en fazla doğal sit alanının bulunduğu Muğla’da, Bakanlığınız yetkilileri tarafından açıklanan “Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi”ni gerçekleştiren grubun yapmış olduğu çalışmalarda gelinen aşama nedir?
2- “Muğla Doğal Sit Alanlarının Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projesi” iptal edilmiş midir? Bu kapsamda Ülke çapında iptal edilen başka proje var mıdır?
3- Eğer iptal edilmediyse, hiçbir sivil toplum örgütü ve yöre halkı ile istişare edilmeden hazırlanan bu çalışmanın devam etmesi halinde, Muğla’yı ve Türkiye Genelinde tarım alanlarını, köyleri, koyları, sulak alanları, ormanları, özetle tüm doğal yaşam alanlarını tehdit eden bu projenin iptali düşünülmekte midir?
4- Sözkonusu proje iptal edilmediyse yapılan çalışma ile ilgili Belediyelerin Bakanlığa ilettiği itiraz noktaları değerlendirmeye alınmış mıdır veya alınacak mıdır?
5- Mezkur çalışma iptal edildiyse kamuoyuyla neden paylaşılmıyor?”

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.