Anasayfa » Kültür - Sanat » “BAŞKA YÜREK” BODRUM’DA

“BAŞKA YÜREK” BODRUM’DA

Bodrum Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi Şiir  Çalışma Grubu’nun 3 Kasım’da düzenlediği etkinlik, organ naklinin önemini canlı örneği ile vurguluyor. 

Dünya Organ Bağışı Haftası Çerçevesinde düzenlenen “Akşam Sefası Şiir Günleri Etkinliği”nin konuğu  çok yönlü bir insan ve Muğlalılar’ın yakından tanıdığı Prof. Dr. Ayhan Çıkın. 2000 yılında geçirdiği organ nakli ameliyatı sonrası, başkasının kalbi ile en uzun yaşan kişi ünvanının da sahibi aynı zamanda. Çıkın, “Başka Yürek” şiir kitabı ile, Kültür Sanat Meclisi Şiir Çalışma Grubunun konuğu oluyor. Etkinliğe Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası da destek verirken, Çıkın’la buluşma 03 Kasım Saat: 17’de Bodrum Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda gerçekleşiyor.

 

 

AYHAN ÇIKIN KİMDİR:

1 Ocak 1946, Muğla doğumlu. Yatağan Cazkırlar Köyü İlkokulu (1956), Yatağan Ortaokulu (1959), Aydın Lisesi (1962), Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi (1967) mezunu. Uşak Tarım İl Müdürlüğünde 6 ay görev yaptı (1967). 1968’de asistan olarak girdiği E.Ü.Ziraat Fakültesi Tarım Ekonomisi Bölümü’nde doktora (1974) öğrenimini tamamlayarak doçentliğe (1980) ve profesörlüğe (1988) yükseldi.

1978- 1979 arası Paris -INRA’da mesleki çalışmalarda bulundu. Bir süre 19 Mayıs Üniversitesi (Samsun) ve Cumhuriyet Üniversitesi Tokat Ziraat Fakültelerinde görev yaparak (1984-1985) Ege Üniversitesindeki görevine döndü. Burada Bölüm Başkan Yardımcılığı ,Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalı başkanlığı ve Kooperatifçilik bilim dalı başkanlığı görevlerinde bulunarak 1999 yılında, sağlık sorunu nedeniyle, emekli oldu.

16 Eylül 2000’de geçirdiği kalp nakli ameliyatı biyolojik hayatı kadar sanat ve düşünce hayatını da etkiledi. 2007’de Muğla üniversitesinde görev aldı. Milas Sıtkı Koçman Meslek Yüksekokul müdürlüğü (Eylül 2007-Aralık 2010), Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı (Ekim 2008- Haziran 2010), Muğla Üniversitesi senato ve yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulundu.

Bir röportajında bilime bakışını şöyle özetlemektedir : “Bilime, evrendeki her türlü olguyu gözlemleyerek, deneyler kurarak elde edilen bulguları bilgiye dönüştürme uğraşısı olarak bakıyorum. Daha sonra bu bilgileri işleyerek onu fikir ve düşünceye dönüştürme süreci alır. Fikir ve düşünceye dönüşen bilgilerden sonra onu, insanların (toplumların) sorunlarına çözüm üretebilecek projelere dönüştürme sanatı olarak bakıyorum bilime ”.

Yazar, şiir ve edebi yazılarında T. Ayhan ÇIKIN imzasını kullanmakta.

 

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.