Anasayfa » Güncel » BAŞKAN KOCADON “HABERİNİ YAP KARDEŞİM, BİZİM KORKUMUZ YOK”

BAŞKAN KOCADON “HABERİNİ YAP KARDEŞİM, BİZİM KORKUMUZ YOK”

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon meclis toplantısındaki sorulara, çarpıcı bazı iddialarda bulunarak yanıt verdi.

Bodrum Belediye Meclisi 2.olağan meclis toplantısında bağımsız meclis üyesi Av. Şakir Açıkgöz, “Geçen gün, Gündoğan Küçükbük’teki inşaatı gündeme getirdik, oraya aynı gün ruhsat verilmiş. Tavşanburnu’na da aynı gün ruhsat verilmiş. Bu da mı yalan? ORTEM’in takip başlattığı da mı yalan? Bir daha ki meclis toplantısında bunu ispat edeceğim” şeklindeki sorusuna, Başkan Kocadon  “Sokaktaki dedikodularla bu iş olmaz. Bodrum Belediyesi’nin iş yaptığı hiçbir firma ile takip söz konusu değildir. Hepsiyle oturulup anlaşılmıştır ve borçlar gününde ödenmektedir. Bodrum Belediyesi yasal olmayan hiçbir şeyin altına imza atmaz. Sokakta dedikodu çok, almış başını gidiyor. Hatta bunları haber yapmamak için maddi çıkar da talep ediyorlar. ‘Şunu verirseniz, bunu haber yapmayız’ diyorlar. Yap kardeşim, bizim korkumuz yok. Buyurun yapın. Zaten baktığınızda Türkiye genelinde en fazla müfettiş görmüş belediye başkanıyım. Hiçbir yüz kızartıcı suçum yok, hepsi imar ile ilgiliydi, sağ olsunlar onun affını dün gece çıkardılar mecliste. Onlar da bitecek herhalde” diyerek yanıt verdi.

 

Bodrum Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı Olağan Toplantısının 2. birleşimi bugün sabah saatlerinde yapıldı. Toplantıda 2017 yılı Bütçe Kesin Hesabı görüşülürken bağımsız meclis üyesi Av. Şakir Açıkgöz, geçtiğimiz yıllarda Bodrum’un çöplerini toplayan ORTEM firmasının alacaklarına karşı yaklaşık 25 milyon liralık yasal takip başlattığını iddia etti.

Konacık Mahallesi’ndeki Herodot Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda Plan ve Bütçe Komisyonunca incelemesi yapılan Fonksiyonel 1. Düzeyde Kesinleşen 2017 Giderlerinin; Genel Kamu Hizmetleri 38 milyon 936 bin 379 TL, Kamu Düzeni ve Güvenlik Hizmetleri 17 milyon 355 bin 671 TL, Ekonomik İşler ve Hizmetler 52 milyon 680 bin 667 TL, Çevre ve Koruma Hizmetleri 1 milyon 208 bin 866 TL, İskan ve Toplum Refahı Hizmetleri 46 milyon 654 bin 291 TL, Sağlık Hizmetleri ise 44 milyon 183 bin 285 TL, toplamda ise 200 milyon 384 bin 961 TL olduğu açıklandı.

Gelir kesin hesap cetveli ise “Vergi gelirleri 84 milyon 921 bin 355 TL, Teşebbüs ve Mülkiyet Gelirleri 34 milyon 130 bin TL, Alınan Bağış ve Yardımlar 0 TL, Diğer Gelirler 50 milyon 85 bin 769 TL, Sermaye Gelirleri ise 10 milyon 108 bin 734 TL” olarak açıklandı. 2017 Gelir Hesabının toplamda 179 milyon 246 bin 381 TL olduğu bildirildi.

Plan bütçe komisyonunda yer alan bağımsız meclis üyesi Süleyman Mazı, 2017 Yılı Kesin Hesabına red şerhi koyduğunu ifade ederek bunun gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Komisyona ulaştırılan Bodrum Belediyesinin mevcut bilanço ve diğer tablolarında; 2015-2016-2017 yıllarını baz alarak yaptığım çalışmada ,Bodrum Belediyesinin verimli yapıyı yansıtmaktan uzak olduğu ve ortaya çıkan değerler göz önüne alındığında, Stratejik Plan ve Performans Çalışma Programının uygulamada yetersiz kaldığı görülmektedir.

2017 yılı kesin hesabı ile ilgili komisyonun yaptığı çalışma; Hazırlanan tabloların,kayıtlarla uyumlu olup olmadığı, herhangi bir kayıt hatasının bulunup bulunmadığı yönündedir. Çalışma süresinin kısalığı nedeniyle ancak bu kadar yüzeysel bir çalışma yapılabilir. Aslında burada önemli olan tabloların içeriğidir. Özet olarak birkaç başlık ile kesin hesaba dair şerhim aşağıda açıklanmıştır” diyerek eleştirilerini sıraladı. Mazı konuşmasını şu sözlerle tamamladı.

“Sonuç olarak; Gelirlerinin % 74,23’ünü personele ve hizmet alımına harcayan bir belediyenin yatırım yapması mümkün değildir. Seçilmiş bir meclis üyesi ve Mali Müşavir olarak söylüyorum; Bodrum Belediyesi ekonomik olarak borca batmaktadır ve acilen tedbir alınmalıdır. Yukarıda kısaca saydığım gerekçeler nedeniyle kesin hesap üzerindeki tereddüt, çekince ve kafamdaki soru işaretleri devam etmektedir. Bodrum Halkına ve Bodrum’a karşı olan sorumluluklarımdan dolayı 2017 Yılı Kesin Hesabına red şerhi koyuyorum” dedi.

Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu ise Süleyman Mazı’nın söylediklerine şu cevabı verdi;

“Özellikle son çıkan yasalarla yerelin elindeki yetkileri alındı. Yetkiler tek elde toplanmaya başladı. Çalışma yapılan yerde halkımızın bizi sorgulaması kadar doğal bir şey yoktur. Tahsilatın düşük olmasının en büyük sebebi de ülkenin yaşadığı ekonomik kriz. Doğal olarak krizden Bodrum da etkileniyor. Personel giderlerimiz de bahsedildiği kadar değil. Bu müteahhitlik giderlerinin hepsi personel gideri değil. Bunların içinde iş alımı, araç kiralaması ve malzeme alımı da yapıyoruz. Biz çoğu işi kendi personelimizle yapıyoruz” dedi.

ORTEM TAKİP BAŞLATTI İDDİASI!..

Daha sonra söz alan bağımsız meclis üyesi Şakir Açıkgöz ise “Biz belediyenin gelir arttırıcı hizmetler üretmesi gerektiğini yoksa belediyenin batacağını söyledik. Özellikle bu Temizlik İşleri ile ilgili ciddi bir çalışma yaptık. 35 milyon TL’ye bir yıllığına ORTEM’e kiraya veriliyor. Ben de 20 Milyon TL’ye bütün ekipmanın alınabileceğini, 10 milyona yakın parayla da ORTEM’in belediyeye sunmuş olduğu hizmeti belediyenin kendisinin yapabileceğini söyledim. Ama bunları sadece söylüyoruz, kimse dikkate almıyor. Bir de şunu söyleyeyim; ORTEM’e bu para da verilmemiştir. Bunu da kimse bilmiyor; ORTEM 20 Milyon TL’lik takip başlatmıştır ve belediyenin tüm taşınmazlarına haciz koymuş, kilitlemiştir. Başkanım, bu yalan mıdır?” diye sordu.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise Açıkgöz’ün bu iddiasını “Evet, yalan” diye cevapladı.

Av. Şakir Açıkgöz, “Geçen gün, Gündoğan Küçükbük’teki inşaatı gündeme getirdik, oraya aynı gün ruhsat verilmiş. Tavşanburnu’na da aynı gün ruhsat verilmiş. Bu da mı yalan? ORTEM’in takip başlattığı da mı yalan? Bir daha ki meclis toplantısında bunu ispat edeceğim” şeklinde konuştu.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon Açıkgöz’ün ifadelerine cevap verirken, bu kez kendisi isim vermeden çarpıcı bazı iddialarda bulunarak şöyle konuştu;

“Sokaktaki dedikodularla bu iş olmaz. Bodrum Belediyesi’nin iş yaptığı hiçbir firma ile takip söz konusu değildir. Hepsiyle oturulup anlaşılmıştır ve borçlar gününde ödenmektedir. Bodrum Belediyesi yasal olmayan hiçbir şeyin altına imza atmaz. Sokakta dedikodu çok, almış başını gidiyor. Hatta bunları haber yapmamak için maddi çıkar da talep ediyorlar. ‘Şunu verirseniz, bunu haber yapmayız’ diyorlar. Yap kardeşim, bizim korkumuz yok. Buyurun yapın. Zaten baktığınızda Türkiye genelinde en fazla müfettiş görmüş belediye başkanıyım. Hiçbir yüz kızartıcı suçum yok, hepsi imar ile ilgiliydi, sağ olsunlar onun affını dün gece çıkardılar mecliste. Onlar da bitecek herhalde” ifadelerini kullandı.

Toplantıda 2017 yılı Bütçe Kesin Hesabı bağımsız üyelerin ret oylarına karşın CHP’li üyelerin Evet oyları ile kabul edildi.

KAYNAK: KENT TV

ankara escort

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.