Anasayfa » Kültür - Sanat » BATIDA VE DOĞUDA ORYANTALİZM..ANTİK TİYATRO’DA VII. KARSANAT BAROK FESTİVALİ’NDE

BATIDA VE DOĞUDA ORYANTALİZM..ANTİK TİYATRO’DA VII. KARSANAT BAROK FESTİVALİ’NDE

Yedi kez antik beldelerde düzenlenen Karsanat Barok Müzik Festivali, geçtiğimiz yıl Bodrum Antik Tiyatro’da yapılmış ve uluslararası basında da ses getirmişti. Festival bu yıl da Antik Tiyatro’da, Artçı Sanat organizasyonu ile  9-10 Eylül’de yapılıyor. Avusturyalı sanatçılar da festivalin konukları. 

Karya Kültür ve Sanat Derneği’nin (KARSANAT) düzenlediği “VII. KARSANAT BAROK MÜZİK FESTİVALİ” bu yıl ilk kez Kontrtenor Kaan Buldular’ın Sanat  Yönetmenliği’nde, değerli sponsorlarımız  Bodrum Belediyesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi, BODTO, THY ve Avusturya Kültür Ofisi’nin destekleriyle, 9 ve 10.Eylül.2016 tarihlerinde Bodrum Antik Tiyatro’da, halka açık ve ücretsiz olarak  ARTÇI SANAT organizasyonu ile gerçekleşiyor.

karya barokBAROQUE IN ORIENT – Barok Dönem’de Oryantalizm

10 Eylül’de gerçekleşecek olan bu konserimiz için Karsanat Dernek Başkanı Esen Demirci şunları söyledi: “Bu yılki festivalimizde Karya Barok Solistleri’nden, Barok Dönem’in doğuda neler yaşandığını merak eden batılı bestecilerin eserlerini dinleyeceğiz. Özellikle 18. Yüzyılda, çok geniş bir coğrafyada yer alan farklı kültürlerin sanat yoluyla nasıl da kaynaşmış olduğunu keşfederken, Avrupa’nın saraylarında yankılanan Barok Operalar’ın baş karakterleri olan Osmanlı Sultanları’nı izleyeceğiz.”

Sıradışı sesleriyle ödülllü Kontrtenorlar Kaan Buldular ve Nuri Harun Ateş ve Mezzosopranolar Gülderen Erdoğmuş ve Esen Demirci’den oluşan Karya Barok Topluluğu, batıdaki Şarkiyat eğiliminin en güzel örneklerinden Handel’in Timurlenk, Guilio Cesare ve Rinaldo operaları ile, Vivaldi’nin Yıldırım Bayezid Operası ve Rameau’nun Les Indes Galantes Operası’ndan seçilen eserleri seslendirecek.

Bu yıl, İstanbul Opera ve Balesi’nin ödüllü solistlerinden, Camerata Barok İstanbul Orkestrası ve Hezarfen Orkestrası solisti Mezzosoprano Elif Tuğba Tekışık konuk da aramıza katıldı.

Barok Dönem’de oryantalizmi işlediğimiz bu konserimizde,Karsanat Türk Müziği Solisti Özge Eyüboğlu da, aynı dönemin Türk Sanat Müziği eserlerinden seçkileriyle,bizlerle aynı sahneyi paylaşacak. Avusturyalı klavsen sanatçısı Sonja Leipold ve Barokçello sanatçısı Cristoph Urbanetz, Türk Ritm Sazları ile birlikte topluluğa eşlik edecek.

SANATA TEŞVİK ÖDÜLÜ

Derneğimiz her yıl olduğu gibi, bu yıl da genç bir yeteneğe “Sanata Teşvik Ödülü” veriyor.  Şan çalışmalarını, şan pedagogu ve derneğimizin sanat danışmanı mezzosoprano Gülderen Erdoğmuş ile sürdüren, Royal Academy – Londra 6. Şan Seviye sınavlarına hazırlanan ve geçtiğimiz yıl “Müzikal Konseri”mizde konuk sanatçı olarak  aramıza katılan genç  soprano Selin Solu, ödülünü 10 Eylül konser öncesi alacak.

NOTEN…AUS FRAUENHAND – KadınElinden Notalar

Olivera Ticevicİstanbul Avusturya Kültür Ofisi, Austria Baroque Academy ve THY sponsorluğunda, ödüllü soprano Olivera Ticevic, Barok dönemin kadın bestecilerinin eserlerini seslendirecek. Ünlü klavsen sanatçısı Sonja Leipold, barok çello sanatçısı Cristoph Urbanetz ve barok üflemelilerde Annemarie Podesser kendisine eşlik edecek.Avusturya Barok Akademisi Müzisyenleri’nin, Gmunden Festivali’nden sonra Bodrum’da seslendirecekleri bu repertuvar, sanatseverlerin genellikle daha iyi tanıdığı erkek bestecilerin eserleri yerine, kadın bestecilerin eserlerini içermekte.Sadece kadın olduğu için tanınmayan, ancak çok değerli eserlere sahip Barbara Strozzi, Bembo Maria, Isabella Leonarda ve Francesca Caccini gibi bestecilerin eserleriyle bambaşka bir yolculuğa çıkacağız.

Festival etkinliğinin diğer sponsorları ise:  Akustik Travel, Crystal Green Bay Hotel Resort,  Marvel Beach Hotel.

YER                  : BODRUM ANTİK TİYATRO

SAAT                : 21.00 (KAPI AÇILIŞI 20.30)

PROGRAM      :9.EYLÜL.2016–“Noten…aus Frauenhand” – Kadın Elinden Notalar…

Avusturya Barok Akademisi:

Soprano – Olivera Ticevic

Barok Üflemeliler – Annemarie Podesser

Barok Çello – Cristoph Urbanetz

Klavsen – Sonja Leipold

 

  1. EYLÜL.2016 –“Baroque in Orient” – Barok Dönem’de Oryantalizm

Karya Barok Solistleri ve Avusturya Barok Akademisi:

Kontrtenor – Kaan Buldular

Kontrtenor – Nuri Harun Ateş

Mezzosoprano – Gülderen Erdoğmuş

Mezzosoprano – Esen Demirci

Mezzosoprano – Elif Tuğba Tekışık

Konuk Sanatçı: Özge Eyüpoğlu

Klavsen – Sonja Leipold

Barokçello – Christoph Urbanetz

Ritm Sazlar: Selçuk Yazıcı

Bilgi için: 0532 2123356-Rezzan Şebin / 05075685432-Esen Deveci

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.