Anasayfa » Çevre » BELEDİYE GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİYOR

BELEDİYE GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİYOR

Malatya’da Güneş Enerji Santralinden Elektrik Üretiliyor

Büyükşehir Belediyesi Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali’nde elektrik üretimine başladı.

Dünyada yenilenebilir enerji projelerinde yerel yönetimlerin destek vermelerinin yanı sıra, çeşitli düzenlemelerle teşvik ettikleri de görülüyor. Vancouver ve Helsinki gibi örnekler bu doğrultuda çoğaltılabilir.

Yenilenebilir enerji sistemlerinin özel sektör tarafından işletilmesi ve uygulanması elbette çok önemli ama bir kentin yenilenebilir enerji sistemleri tarafından enerji ihtiyacının karşılanması kesinlikle yerel yöntemlerin politika ve stratejileriyle mümkün.

Türkiye’de de bazı belediyelerin yenilenebilir enerji projelerine ağırlık verdikleri görülüyor. Bu konuda sitemizde çeşitli haberlere yer veriyoruz. Denizli Büyükşehir Belediyesi, kentin 10 farklı bölgesinde hizmet veren Bilgi Evi kurs merkezlerinin elektrik ihtiyacını güneş enerjisinden karşılayacak. (Haber için tıklayın)

Türkiye’de yenilenebilir enerji üretim üssü haline gelmeyi hedefleyen kentlerden birisi de Malatya. Kent daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi 50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapma kararı almıştı. (Haber için tıklayın)

Malatya Büyükşehir Belediyesi şimdi de Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurduğu Güneş Enerji Santrali’nde elektrik üretimine başladı.

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı kontrolörlüğünde, Trambüs Bakım İstasyonu çatısına kurulan güneş enerji santrali tamamlanarak hizmete girdi. Geçen yıl yapımına başlanan ve 3 bin m2’lik Fotovoltaik panel kapasitesine sahip güneş enerji santralinde önemli miktarda elektrik üretimi yapılıyor.

Şebeke bağlantılı 345 kWp gücündeki santral sayesinde Trambüs Bakım İstasyonu’nun tüm elektrik ihtiyacı karşılandığı gibi, artan enerji ise trambüs hattına veriliyor. Güneş enerji santralinin yıllık üretim miktarı ise ortalama 454 bin kW/h civarında.

Güneş Enerji Santralinin Nisan ayı sonu itibariyle Montaj işlemlerinin tamamen bitirilmesinin ardından, TEDAŞ Genel Müdürlüğü tarafından santralin kabul işlemleri tamamlanarak elektrik üretimine geçildiği bildirildi.

Daha önce mevcut çöp sahasında Çöpgaz Elektrik Enerji Santrali kurarak elektrik üretimine başlayan, ardından Malatya Çevre Entegre Tesisi çalışmalarını başlatan Malatya Büyükşehir Belediyesi, kurduğu güneş enerji santrali ile de adeta yenilenebilir doğal enerji üretim üssü haline geliyor.

Çakır: Yeni güneş enerji santralleri kurmayı planlıyoruz

Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak yenilenebilir enerji üretimi konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını belirten Başkan Çakır, çöplerin vahşi depolandığı mevcut sahasına kurulan elektrik üretim tesisinden saatte 2.3 megawatt elektrik ürettiklerini, yeni kurulacak olan Malatya Çevre Entegre tesisinden ise 10.5 megavatt elektrik daha üreteceklerini kaydetti.

Başkan Çakır, “Türkiye’nin en verimli, çöpten elektrik enerjisi üretimini Malatya’da gerçekleştireceğiz. Sistem olarak ihalesini gerçekleştirdik, Malatya’da günlük 550 ton çöpten 10,5 megawatt bir enerji elde edeceğiz. Böylece çöpten ürettiğimiz toplam enerji miktarı 13 megawatt olacak.

Yenilenebilir enerji üretimi bakımından, güneş enerjisinden elektrik üretimi konusunda da ciddi çalışmalar gerçekleştirdik. Bunlardan ilkini Trambüs Bakım İstasyonunun çatısına kurduğumuz santral ile gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonraki hedefimiz Şehir Mezarlığı ile yine başka bir alanda, daha da büyük yeni güneş enerji santrallerini kurmaktır” dedi.

Kaynak: Alternatifenetji.com

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.