Anasayfa » Çevre » BELEDİYE MECLİSİ’NDE KENT KONSEYİNİN ÖNERGESİ YER ALMADI

BELEDİYE MECLİSİ’NDE KENT KONSEYİNİN ÖNERGESİ YER ALMADI

Bodrum Belediye Meclisinin  Haziran ayı toplantısında, yıkılan Tepecik Kahve yerine yapılan yeşil alana, Prof.Dr. Türkan Saylan’ın ismi verilerek kaidesinin yapılmasına karar verilirken, Bodrum Kent Konseyi’nin verdiği üç önergenin gündeme alınmamasına bir grup vatandaş itiraz etti.

Bodrum Belediyesi Herodot Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen olağan meclis toplantısında gündem maddelerinin dışında, CHP ve MHP grubunun verdiği önergeler görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. İlk olarak CHP grubu tarafından, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bodrum Şubesi’nin verdiği dilekçeye istinaden önerge okundu. Dünyanın en eski hastalığı olan Cüzzam hastalığının tedavisini bulan, Türkiye’yi karış karış gezerek bu hastalığı ülkemizden silen, bu çalışması ile Gandi Ödülünü alan ve kurucuları arasında olduğu ÇYDD yolu ile binlerce öğrenciye eğitim desteği sağlayan, Türk Bilim İnsanı  Prof.Dr.Türkan Saylan adının Tepecik Camii yanında bulunan yeşil alana verilmesi ve hakkında yazılacak Türkçe ve İngilizce bir metnin yer aldığı bir kaidenin de bulundurulması oy birliği ile kabul edildi.

MHP’DEN “ÇÖPLER KAYNAĞINDA AYRIŞTIRILSIN” 

MHP grubu tarafından verilen ve oy birliği ile kabul edilen önerge ise “Bodrum Belediyesi’nce özellikle evsel katı atıkların kaynağında ayrıştırılması için “Atık Eylem Planı” hazırlanması ve vatandaşın bu konuda bilinçlendirilmesine yönelik çalışmaların yapılması ” idi.  Başkan Kocadon önergeye istinaden “Biliyorsunuz Bodrum’da vahşi depolamadan çok çekiyoruz. Turizm Alt Yapı Birliğinden, bu güne kadar hep uğraştığımız bir konu. Şimdi Büyükşehre devir oldu, onlarda çalışmalarını devam ettiriyorlar. İnşallah en kısa zamanda da Bodrum bu vahşi depolamadan kurtulur. Tabi çok güzel bir önerge. Bodrum gibi medeni bir yerde, çok geç kalınmış. Çok önceden başlamalıydık. Hatta okullarda bu işin öğretilmesi lazım. Yine de nereden başlasak kar.” kısa bir konuşma yaptı.

TURGUTREİS İSMİ RET EDİLDİ

Gündem maddelerinden biri olan, ” Akçaalan, Bahçelievler ve Karabağ Mahallelerinin adlarının önüne Turgutreis ibaresinin konulması” talebi ise,  komisyonun kararı ile uygun görülmediği ifade ediledilerek red edildi.

KENT KONSEYİ ÖNERGELERİ

Bodrum Kent Konseyi’nin daha önceden verdiği üç önerge ise, gündem maddeleri arasında yer almayınca, meclis toplantısı bitiminde katılımcılardan tepki geldi. Konseyin önergelerinin Reslere karşı Bodrum Belediyesi’nin görüş bildirmesi, Arkeolojik çalışmalara bütçe ayırılması ve Bodrum’a Flarmoni Orkestrası Kurulması  ile ilgili olduğu öğrenildi. Kendisi de hukukçu olan Mehmet Çilsal, konsey adına verilen önergelerin belediye yasası gereği gündeme alınması herektiğini ifade ederek “kabul edip etmemek elbette meclisin tasarrufundadır” dedi. Başkan Kocadon da “önergelerinizde yer alan iki madde zaten Bodrum Belediyesi bütçesinde Kültür Sanat Kaleminde yer alıyor. Reslerle ilgili olarak da zaten biz de sizin yanınızdayız, karşıyız” dedi. Çilsal “bunları kişisel görüşünüz olarak değil de, meclis kararı olarak belirtmeniz hukuksal olarak sizin elinizi güçlendirir ve ayrıca konseyin önemsendiğini de ortaya çıkarır” şeklinde yanıt verdi.

Başkan Kocadon meclis toplantısının sonunda, kalp krizi sonucu vefat eden Dilek Cebeci’yi de rahmet ile anarak ailesine başsağlığı diledi.

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.