Anasayfa » Ekonomi » BELEDİYE SATIŞLARINA “CHP’NİN VE MİLAS’IN UTANCI OLACAKSINIZ!”

BELEDİYE SATIŞLARINA “CHP’NİN VE MİLAS’IN UTANCI OLACAKSINIZ!”

Mali yönden çıkmaza giren ve aylardır işçilerin maaşını ödeyemeyen Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasası’yla mülkiyeti belediyeye geçen taşınmazları satma geleneğini sürdürüyor. Belediyenin yeni yılda da devam ettirdiği taşınmaz satışı, görüş farkı gözetmeksizin her kesimden tepki çekiyor.

Milas Belediyesi, Büyükşehir Yasası’yla mülkiyeti köy tüzel kişiliklerinden kendine geçen taşınmazların satışı için yine ihaleye çıktı. Satılmak istenilen taşınmazlar; arsa, tarla, betonarme, kargir ev ve avlusu, bahçe ve zeytinliklerden oluşurken, son ihaleyle taşınmazların en düşüğü 10 bin liradan, en yükseği ise 341 bin liradan satışa çıkarıldı. Taşınmazlar için belirlenen muhammen bedelin oldukça düşük olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Taşınmazlar yok pahasına satılıyor!” diyerek tepki göstererek belediyenin taşınmaz satışı kararını da sert bir dille eleştiriyor.

YENİ YILIN İLK SATIŞI 17 OCAK’TA

Satış ihalesi, 17 Ocak’ta saat 13.30’da Milas Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda Belediye Encümeni huzurunda gerçekleştirilecek.
Belediye, 2019 Mart yerel seçimleri öncesinde ihaleye çıkardığı satışlarla beraber yaklaşık 3 aydır ödeyemediği personellerinin maaşlarını ödemeyi planlıyor. Milas’ta mülkiyeti kendisine devrolan 113 taşınmazdan, toplamda 7 milyon liralık bir gelir elde etmeyi hedefliyor.
113 KÖY ARAZİSİ SATIŞA ÇIKTI
Milas’ın Akkovanlık Mahallesi’nde 1, Beyciler’de 1, Çamköy’de 1, Çiftlik’de 2, Çomakdağ-Kızılağaç’da 4, Danişment’te 1, Demirciler’de 1, Dibekdere’de 1, Dörttepe’de 1, Gökbel’de 1, Göldere’de 3, Hisarcık’ta 1, İkiztaş’ta 1, İçme’de 2, İsmetpaşa’da 4, Karşıyaka’da 1, Kafaca’da 16, Kayabükü’de 1, Kazıklı’da 1, Ketendere’de 7, Kırcağız’da 1, Kısırlar’da 3, Kızılağaç’da 4, Konak’ta 2, Köşk’te 4, Kuzyaka’da 1, Küçük Dibekdere’de 4, Narhisar’de 6, Olukbaşı’nda 2, Ortaköy’de 4, Pınarcık’da 6, Pinar’da 1, Sakarkaya’da 16, Söğütçük’te 3, Şenköy’de 1, Türkevleri’nde 2, Yoğunoluk’ta 1 ve Yusufca’da 1 adet taşınmazı satacak. Bu taşınmazların 64 tanesini arsa, 30 tanesi tarla ve 19 adedini ise zeytinlik, bahçe, kargir ev ve betonarme binalar oluşturuyor.

SOSYAL MEDYADA TEPKİLER ÇIĞ GİBİ BÜYÜYOR

Milas Belediyesinin köy tüzel kişiliğinin kalktığı kırsal mahallelerdeki arazilerin satışlarına, Milaslı vatandaşlar sert tepki gösteriyor. Sosyal medya hesapları üzerinden durumu eleştiren vatandaşlar, belediyenin ihaleye çıkardığı köy arazileriyle ilgili paylaşımlarda bulundu.

“CHP’NİN VE MİLAS’IN UTANCI OLACAKSINIZ!”

Eski CHP’li üye Hüseyin Anıl, sosyal medya üzerinden “Tarih önünde, CHP’nin ve Milas’ın utancı olacaksınız” başlığı altında şunları paylaştı: “Referandum yapın halk bu satışı onaylıyor mu, sorun. Çok aylar önce Kemal Kılıçdaroğlu, yeni bir yasayla, ‘Köy Muhtarlığı ve Tüzel Kişiliklerini yeniden güçlendirme ve Köy Muhtarlıklarını yeniden kurumsallaştırma kanun tekliflerini hazırlar, halka bu konunun sözlerini verirken ve bu yüzden ey belediye başkanlarım, köylerin ve beldelerin, taşınmazlarını satmayın’ derken; Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, 30 Mart 2014 de, köy muhtarlıklarından devrolan Milas’ın tüm köy mallarını, haraç mezat satıyor. Ortada bir servet katliamı var, susmayın, susamazsınız. Eyyy gerekçesi, ‘Bu kadar çok köy hizmeti, bu bütçeyle yapılamaz’ deyip, bu malları satanlar, size soruyorum. ‘Siz şimdi bu malları da satıp bitirdiğinizde, ileriki yıllarda neleri satarak, Milas’a hizmet edeceksiniz?’ Bay Muhammet Tokat, sayın Başkan siz, beş yıl önce, 30 Mart 2014 seçimlerinde, ‘Biz gelip köy mallarını satarak Milas’ı yöneteceğiz’ mi demiştiniz? Yahu sizin AKP’nin özelleştirmelerle yaptığı kötülükten, daha büyük bir kötülüğü Milas’a yaptığınızı, size kimse söylemiyor mu? Sayın Muhammet Tokat, 10 yıl içinde Milas Belediyesini Türkiye’nin en borçlu, en müflis belediyeleri arasına siz soktunuz. Ayrıca satışa çıkarılan bu tapu ve malları, o köylerin ölmüş ve yasayan muhtar ve sakinleri asırlardır, ‘Gün gelsin, Muhammet Tokat Başkan olsun, bu malları haraç mezat satsın’ diye mi saklayıp beklettiler? Sevgili Milaslılar, tam 16 gün sonra, aşağıdaki gördüğünüz utanç satış listesine dur deyiniz.”
Öte yandan ulusal basında da Milas Belediyesinin yaptığı arsa satışları gündem oldu.
CHP’li Milas Belediyesi’nin taşınmaz satışı kararı, Akşam Gazetesi’nin “Başkandan satılık Milas Belediyesi arsası” başlığıyla kamuoyuna duyuruldu.
Milas Belediyesi’nin Basın İlan Kurumu aracılığıyla gazetelere verdiği ihale duyurusuna göre, isteklilerin katılım için geçici teminat mektubu ya da makbuzu, nüfus cüzdanı sureti, ikametgah belgesi, kesin teminat bedeli, tüzel kişiler adına katılacakların da İhale Kanunu’na göre istenen belgeleri temin etmeleri gerekiyor.

Kaynak: Bodrumageldik

windows 10 education lisans satın al

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.