Anasayfa » Politika » “BELEDİYELER HALKINDIR, SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER”

“BELEDİYELER HALKINDIR, SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi  eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto amacı ile, Halkların Demokratik Partisi üyeleri, Bodrum Belediye Meydanı’nda basın açıklaması yaptılar.

HDP Muğla İl Eşbaşkanı Gülfer Karadeniz ve Bodrum İlçe Eşbaşkanı Fulya Erdoğan yanı sıra ve çok sayıda parti üyelerinin katıldığı protestoda ellerinde “Seçimle gelen seçimle gider” ” Başkanlar onurumuzdur” “Belediyeler Halkın İradesidir” yazılı pankartlarla oturma eylemi gerçekleştirdi. Basın açıklamasını okuyan Seyran Altan  “Belediyeler halkındır, seçimle gelen seçimle gider” diyerek, açıklamanın ardından katılımcılar  “faşizme karşı omuz omuza” sloganı attılar. Alkışlı protestonun ardından HDP’li parti üyeleri Bodrumlu çevrecilere destek olmak için Peynir Çiçeği Gündoğan Derneği, Tema Gönüllüleri, Denizciler Derneği’nin açtığı ; denizi dolduran Besa İnşaatla ilgili davanın duruşmasına katıldılar.

 

BASIN AÇIKLAMASI

11 Eylül 2016 tarihinde halkın seçtiği 24 belediyeye kayyum atanması ile başlayan Saray-AKP saldırısı, 21 Eylül’de İdil ve Hani Belediyelerine kayyum atanarak devam etti. Saray-AKP darbesinin son marifeti olan yerel yönetimlere dönük bu saldırılar, dün akşam Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne polis baskını ve belediye eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla had safhaya ulaştı.

AKP-Saray iktidarı, Kürt halkının iradesini yok saymayı, kadın özgürlük hareketinin büyük mücadele ve emeklerle elde ettikleri kadın kazanımlarını ortadan kaldırmayı; söz ve karar süreçlerinde ortaklaşmayı esas alarak kadını toplumsal cinsiyet rollerinin dışına çıkaran yeni yaşamın nüvesi eşbaşkanlık ve eşit temsil sisteminin kurumsallaşmasına el koymayı amaçlıyor. Siyasi ve toplumsal yaşamında kadın eşitlik ve özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri olan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Gültan Kışanak’ın gözaltına alınması, darbeci zihniyetin eşitlikçi kadın politikalarına yönelik stratejik saldırısının geldiği boyutu gösteriyor.

OHAL rejimini kendisine kalkan yapan iktidara hatırlatıyoruz: 80 Darbesi sonrası Diyarbakır 5 No’lu Cezaevi’nde işkencelere maruz kalan siyasi tutsak, bombalandığı sırada Özgür Gündem Yazı İşleri Müdürü, 2009’da kapatılan DTP’nin milletvekili ve çeşitli baskılara uğrayan BDP’nin Eş Genel Başkanı da aynı Gültan Kışanak’tır. Dün olduğu gibi bugün de zulme karşı meşru demokratik direnişini sürdürecek olan Gültan Kışanak’a sokaklara çıkarak eşlik edeceğiz.

Bugün, irademizi, kadın kimliğimizi, eşitlik mücadelesindeki emeğimizi ve yerel yönetimlerde elde ettiğimiz kazanımlarımızı doğrudan hedef alan demokrasi ve kadın düşmanı bu saldırılar karşısında haklarımızı ve özgürlüğümüzü savunmak için her yerde, saat 11.00’de sokağa çıkıyoruz. Tüm kadınları, ortak mücadele ile elde ettiğimiz kazanımlarımızı savunmak için dayanışmaya ve direnmeye; ülkemizde ve dünyadaki tüm sivil toplum kuruluşlarını, demokrasi, özgürlük ve barıştan yana olan güçleri, uluslararası toplumu ve parlamentoları bu hukuksuzluğa karşı seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. Faşizme geçit yok! “Kendimizi de kentimizi de biz yöneteceğiz”

hdp

Paylaş

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.